Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » „Legalizácia“ šiestich domov

„Legalizácia“ šiestich domov

Ešte v júni 2018 bola medzi Mestom Humenné a Ministerstvom vnútra SR podpísaná zmluva o spolupráci na realizáciu národného projektu Podpora vysporiadania právnych vzťahov k pozemkom v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít.


Pod názvom projektu sa rozumie stav, kedy obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít, ktorí obývajú obydlia, pod ktorými sú pozemky vo vlastníctve iných osôb, nadobudnú k týmto pozemkom taký právny vzťah, ktorý im umožní
•legalizáciu stavby, ktorú obývajú alebo im umožní realizáciu stavby – obydlia
•zlepšenie štandardov hygieny bývania obyvateľov (napr. inžinierske siete) tohto rómskeho osídlenia


I. fáze projektu boli vypracované mapy, analýza, ako vyzerá skutočnosť na „papieri".
II. fáza je osvetová, informačná, aj preto sa na pôde mestského magistrátu uskutočnilo pracovné stretnutie. Mesto Humenné zastupovali Mária Cehelská, zástupkyňa primátora, Viera Novotná, referát majetkoprávny a evidencia majetku, ktorých o stave projektu informovala Klára Orgovánová, riaditeľka N.O. Rómsky inštitút.
„Navštevujeme už konkrétne lokality, rozprávame s ľuďmi v osadách a hovoríme im o výhodách odkúpenia pozemkov, samozrejme, zisťujeme aj ich finančnú schopnosť pri odkúpení. Naša činnosť prechádza aj cez súčinnosť s mestami, ktoré musia v týchto veciach rozhodnúť o cenách za pozemky," konštatovala Klára Orgovánová.
Po realizácii a spracovaní nastupuje III. fáza projektu. Tvoria ju aj geometrické plány, ktoré pripravujú geodeti, zápis do katastra a pod. Ukončenie je predbežne naplánované do konca júna 2020.


osade Podskalka bolo identifikovaných šesť domov (spolu cca 80 m2), ktoré by mali byť vysporiadané a zakomponované do projektového diania. Udiať by sa to malo formou jednoduchých pozemkových úprav, resp. cez kúpne – nájomné zmluvy.


Aby sa o konkrétnostiach fáz projektu dozvedelo aj Mestské zastupiteľstvo v Humennom, bude vypracovaná informatívna správa.


Po vysporiadaní vlastníckych podmienok v osade Podskalka sa Mesto Humenné bude môcť uchádzať o dotáciu zo štrukturálnych fondov EÚ, Národných projektov, ktoré by mali byť prostredníctvom výziev ponúkané. Výsledkom môže byť zisk finančných prostriedkov na väčšie pozemkové úpravy. Pre mesto/obec je najlepšie, ak má pozemky vysporiadané, iba tak môže využívať operačné programy.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

"Legalizácia" šiestich domov "Legalizácia" šiestich domov
« predchádzajúci "Legalizácia" šiestich domov Rokovanie Mesta Humenné a N.O. Rómsky inštitút Rokovanie Mesta Humenné a N.O. Rómsky inštitút Rokovanie Mesta Humenné a N.O. Rómsky inštitút "Legalizácia" šiestich domov nasledujúci »
aktualizácia: 04.05.2020 | počet zobrazení: 1935

Počet návštev od 18.09.2011: 3513219
Počet návštev dnes: 1918
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie