Umelecký prednes vie pohladiť dušu, spríjemniť deň, priniesť radosť a v prípade súťaží aj ocenenie. Je súčasťou napríklad vyučovacích hodín či rôznych spoločenských udalostí.
Ako správne recitovať? Aj o tom sa učili pedagógovia z humenských a sninských základných a umeleckých škôl i recitátori v rámci vzdelávacieho semináru, na ktorom prebúdzali umelecké slovo. Prešli rôznymi fázami od výberu textu, cez čítanie, porozumenie, interpretáciu až k samotnej realizácii prednesu. Lektorom bola Renata Jurčová, režisérka, tvorkyňa divadla poézie, lektorka umeleckého prednesu, odborná pracovníčka pre umelecký prednes a divadlo poézie v Národnom osvetovom centre. Workshop s názvom Prebúdzanie umeleckého slova z cyklu Umelecký prednes a divadlo v kaštieli – projekt Tvorivé a vzdelávacie podujatia 5 sa uskutočnil v priestoroch Vihorlatského múzea.
„V úvode semináru si mali účastníci možnosť vypočuť nahrávku a následne zodpovedali otázky, či to bol podľa nich umelecký prednes alebo nie. Definovali, čo pre nich znamená umelecký prednes a spoločne zhodnotili aktuálne problémy pri jeho tvorbe. Oboznámili sa so správnym dýchaním a prácou hlasu vo forme skupinového cvičenia. Lektorka ponúkla aj inšpiráciu pri výbere textu pre recitátora od detí až po dospelého interpreta a praktické využitie slovných a mimoslovných prostriedkov v prednese ako súčasť výpovede recitátora,“ vysvetlila Mária Džatková z Vihorlatského múzea.
Prítomní pracovali s textom z rozprávky Jazmínko v krajine klamárov (Gianni Rodari). Súčasťou boli tiež ukážky jednotlivých prednesov úspešných recitátorov v celoštátnej súťaži Hviezdoslavov Kubín.
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad