Mesto Humenné sa môže smelo pýšiť mnohými významnými rodákmi či obyvateľmi, ktorí sú známi nielen doma, ale aj vo svete. Veľkými písmenami sa do histórie mesta zapísali aj tí, ktorí z neho síce nepochádzajú, no zanechali nezmazateľnú stopu vďaka svojej osobnosti, práci, ľudskosti. Takou persónou je nepochybne Mons. Alexius Toronský. Starosta Humenného v rokoch 1931 – 1938.
Mons. Alexius Toronský vyštudoval Gréckokatolícku bohosloveckú školu v Prešove, pokračoval v otcových šľapajach, ktorý bol gréckokatolíckym kňazom v Beloveži (okres Bardejov). V roku 1911 bol vysvätený za kňaza. S manželkou Máriou vychovali tri dcéry a jedného syna. Do roku 1916 pôsobil v Orlove (okres Stará Ľubovňa), počas prvej svetovej vojny bol vojenským duchovným. Jeho ďalšie kroky viedli do Humenného. Ako kňaz tu pôsobil od roku 1918. V roku 1931 bol zvolený za starostu mesta. Túto funkciu zastával až do roku 1938 a v rokoch 1946 – 1948 bol predsedom miestneho národného výboru.
Tretí septembrový utorok (17.9.) sa niesol v duchu slávnostnom i spomienkovom. Vihorlatská knižnica, Mesto Humenné, Gréckokatolícka cirkev – farnosť Humenné a Spolok sv. Cyrila a Metoda spojili sily pri zorganizovaní podujatia venovanému reedícii diel, ktoré súvisia s históriou mesta. Publikácie Borisa Voroňáka Život a dielo Mons. Alexia Toronského a Tristo rokov humenského Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky vychádzajú v druhom vydaní. Po prehliadke Gréckokatolíckeho chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky a panychídy bola v rámci programu aj pietna spomienka pri pamätnej tabuli Mons. Alexia Toronského na Námestí slobody (na budove bývalého mestského úradu). Beseda spojená s uvedením reedície diel sa uskutočnila v priestoroch Vihorlatskej knižnice. Hosťami boli primátor mesta Miloš Meričko, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda Michal Hospodár, otec duchovný Miroslav Baran, Boris a Zora Voroňákovci. O hudobnú časť podujatia sa postarala Vera Karas.
„Za pôsobenia môjho predchodcu Alexia Toronského Humenné začalo byť moderným mestom. Mnoho budov z tohto obdobia patria doteraz k jedným z najkrajších. Mal zásluhy na rozvoji infraštruktúry, verejného osvetlenia, výstavby mestského vodovodu, kanalizácie, nemocnice, školy, úpravy Kudlovského potoka, vydláždenia štátnej cesty a výstavbu chodníkov. Počas pomerne krátkeho obdobia dokázal urobiť veľa. Aj jeho zásluhou bolo prijaté strategické rozhodnutie o výstavbe Kapronu – továrne na výrobu umelých vlákien, čím ovplyvnil životnú úroveň nielen Humenčanov, ale aj obyvateľov okolia,“ vyzdvihol súčasný primátor Miloš Meričko.
Alexius Toronský mal spolupracovníka – kaplána humenskej farnosti (1938 – 1950) Mikuláš Aurel Kerestény. Bol vynikajúcim fotografom a jeho tvorba sa nachádza aj v knihe o Alexiovi Toronskom. Zaujímavosťou je, že sa zúčastnil na prvej výstave fotografií slovenských amatérov, ktorá sa konala práve v našom meste. Zachovalo sa približne 80 snímok, zväčša v rozmere 30×40 na matnom papieri. Jeho najčastejším motívom boli deti, mládež, ľudia pri práci, krajina. Obaja kňazi nezištne pomáhali všetkým núdznym. Keď v čase Slovenského štátu prišli rómske deti na faru, ktoré trpeli hladom a biedou, nikdy neboli odmietnuté. V roku 1942 ukrývali v kaplánke dve židovské rodiny, ktoré sa zachránili.
„Teší ma, že okrem tabule je ešte viac zachovalé meno a živá spomienka v našich srdciach na pána starostu, gréckokatolíckeho kňaza a úspešného človeka, ktorý naplnil aj to, čo hovorí Písmo, že nie len z chleba žije človek, ale aj z Božieho slova. Ale nie len z Božieho slova, ale aj z chleba. Aj jednu aj druhú stránku našich potrieb akoby syntetizoval v sebe a dokázal spojiť zdravé sily mesta pre dobro všetkých občanov a preto si ho vážime,“ povedal Michal Hospodár, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda.
Reedícia ostáva v pôvodnom znení, opravené sú len dátumy v záverečnej časti. „Na stretnutí s pánom primátorom pri osemdesiatom výročí Borisa Voroňáka sa rozprávalo o tom, aby sa publikácie vydali. Keď som oslovila zástupcov mesta, boli veľmi ústretoví pri podpore, a preto sa tu všetci stretávame ako priatelia a milovníci histórie,“ doplnila Zora, manželka Borisa Voroňáka. Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa podieľali na tomto projekte.
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad