Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » MK´24: LETNÁ ČITÁREŇ o chorvátskej FJAKE « späť

MK´24: LETNÁ ČITÁREŇ o chorvátskej FJAKE

dátum aktualizácie: 10.07.2024 | počet zobrazení: 1 214

Prečítať nahlas

Pravidelné stretnutia v parku pri kaštieli medzi sochami pokračovali ďalším utorkovým podujatím (9.7.) v rámci projektu Mesta kultúry 2024 – Humenné, m(i)esto čítania s podtitulom Letná čitáreň. Pod holým nebom, za teplého počasia a v tieni si od 16:00 hod. mohla verejnosť oddýchnuť pri dobrej knihe. O hodinu neskôr sa stoličky zaplnili návštevníkmi, ktorí majú v obľube Chorvátsko, reportážnu literatúru a, ako inak, čítanie. Program patril besede a trom dámam. Hostkou bola poľská novinárka, balkanistka a prekladateľka Aleksandra Wojtaszek, do slovenčiny tlmočila Eva Kundrátová a moderovala Alexandra Harvanová. Témou bola kniha s názvom Fjaka s podtitulom Chorvátska sezóna. Zložená je z viacerých rôznorodých mikropríbehov. Najprv si nakreslila mapu krajiny, pri uvažovaní nad knihou hneď priznala porážku, že to nie je možné všetko vtesnať do jednej publikácie, až napokon jej to šlo od ruky. Písala o jednotlivých miestach, regiónoch. Čo ju zaujalo, to dala na papier.

Viete, čo znamená Fjaka? Vo voľnom preklade flákanie sa, úplný relax. Inak: Je to stav ducha, keď sa človek túži len pozerať do diaľky a rezignovať z akejkoľvek formy aktivity, rozplynúť sa v priestore.

Úvod debaty začala energická a usmievavá autorka knihy hneď humorne: „Som trochu v šoku, že Poľka prišla na Slovensko hovoriť o Chorvátsku. Kniha vznikala dlho. O Chorvátsko sa zaujímam od roku 2010, veľmi často som tam cestovala. Čo vieme o tejto krajine? Že má more a pláže. Ja som chcela napísať o bežnom živote. Pre nás je to teplá krajina, ktorú si spájame s dovolenkou. Ale aj ona má problémy s politikou, históriou, ekonómiou. Dotkla som sa aj popkultúry, futbalu i dokonca fantastiky,“ vymenovala Aleksandra Wojtaszek. Zároveň vyvrátila tvrdenie o lenivosti a ničnerobení ľudí žijúcich v južných krajinách. „To, že pijú veľa kávy a majú veselý spôsob života, neznamená, že pracujú menej. Práve naopak. Život tam niečo stojí. Niektorí musia intenzívne pracovať počas sezóny, aby si dokázali zarobiť na zvyšok roka. Žije sa možno lepšie, ale nepracuje sa menej.“

Keď rozmýšľala o štúdiu, bola v hre aj japonská, arabská či švédska filológia, napokon voľba padla na chorváčtinu. Má doktorát z literárnej vedy a prednáša na Inštitúte slovanskej filológie Jagelovskej univerzity. Najviac času žila v Záhrebe (ktorý je jej najbližší), trochu aj v Splite či na ostrovoch. Krajina je však veľmi rôznorodá, má iné regióny, kultúru, kuchyňu… Našla si veľa priateľov, sú spontánni, zábavní, dajú si šálku kávy, pohár vína. „Keď mám čas, vždy vycestujem. Ak by som teraz nebola v Humennom, určite som v Chorvátsku,“ dodala Aleksandra.

Najbližšia Letná čitáreň bude v utorok 16. júla s členmi Humenského ochotníckeho divadla.

Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Letná čitáreň (9.7.)
« » Letná čitáreň (9.7.)
Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.) Letná čitáreň (9.7.)

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8725299
Počet návštev dnes: 10888