Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » MK´24: Krokmi z návštevy divadla až k cene pre Evu Jacevičovú « späť

MK´24: Krokmi z návštevy divadla až k cene pre Evu Jacevičovú

dátum aktualizácie: 03.05.2024 | počet zobrazení: 1 469

Prečítať nahlas

Vzdelávací festival Ako sa rodí divadlo je jedinečným produktom projektu Humenné – Mesto kultúry 2024. Od marca do mája zažíva festival premiéru a okrem iného má pripravené aj odborné konzultácie pre pedagógov či kultúrno-výchovných pracovníkov z Humenného a okolia. Organizátori festivalu sú Juria production a Herecký inštitút.

Panelová diskusia „Ako pripraviť žiakov na návštevu divadla“ našla svoju poslucháreň v aule Gymnázia arm. gen. L. Svobodu. Vo štvrtkovej odbornej debate (2.5.) sa za katedrou ocitli Adriana Totíková, Elena Spaskov, Eva Jacevičová a Kristína Sviteková, na strane druhej približne dve desiatky dospelých „študentov“, ktorí sa v pracovnej časti workshopu sústredili na proces výstavby divadelného diela, cez réžiu, scenár až po skúšanie školského predstavenia / programu. Nápomocné vtedy boli aj profesionálne skúsenosti prítomných hercov.

Herecký inštitút funguje už siedmy rok a jeho zakladateľkou, ako aj zakladateľkou festivalu Ako sa rodí divadlo, je režisérka, humenská rodáčka, bývalá študentka tohto gymnázia Adriana Totíková.

V diskusii sa prebrali možnosti, ako pripraviť žiakov na návštevu divadla – je rozdielne, či sa na predstavení zúčastnia školáci základnej alebo základnej umeleckej školy. Herci prezradili, čo ich počas vystúpenia ruší, ako sa má správať obecenstvo. Prebrali sa „pokyny“ na tému mobily, či skutočnosť, že práve učiteľ je pre triedu hlavným dramaturgom školského roka. Zážitok z divadelného predstavenia sa nekončí iba potleskom (aj téme „potlesk – aplauz“ sa herci podrobne venovali), nasledovať by mal písomný, resp. umelecký – výtvarný výstup.

Cieľom festivalu Ako sa rodí divadlo je prepojenie pedagógov, žiakov, umeleckých fanúšikov s hercami, aby sa v školách či medzi verejnosťou čo najlepšie (najdlhšie) vedel uchytiť umelecký zážitok. Festival umožňuje zažiť proces tvorby a vzniku diela.

Netreba sa báť tvoriť alebo byť tvorivým.

Súčasťou podujatia bolo aj odovzdanie ceny za celoživotný prínos v oblasti rozvoja mladých divadelníkov pre PhDr. Evu Jacevičovú.

Založila literárno-dramatický odbor na ZUŠ v Humennom (r. 1977), neskôr detské divadlo – divadelný súbor 3×H a divadelný súbor Alfa, ktoré sa zúčastňovali na viacerých celoslovenských súťažiach. V dramatickej výchove kládla dôraz na tvorivosť, aktívnu spoluprácu v skupine a rozvoj skupinovej citlivosti. V príprave inscenácií podporovala tvorivú spoluprácu s konkrétnym kolektívom pri príprave scenára. Bola lektorkou mnohých úspešných recitátorov, dnes už hercov, režisérov, dramatikov. Aj keď to znie šokujúco – nikdy nerecitovala a nehrala divadlo!

Blahoželáme!

Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú
« » Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú
Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú Ako sa rodí divadlo: Ako na návšteva divadla + cena pre Evu Jacevičovú

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8655135
Počet návštev dnes: 12098