Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Ktoré sú NAJČÍTANEJŠIE KNIHY 2022 v Humennom? « späť

Ktoré sú NAJČÍTANEJŠIE KNIHY 2022 v Humennom?

dátum aktualizácie: 21.03.2023 | počet zobrazení: 415

Prečítať nahlas

Každoročne nás zaujíma, o ktoré knihy je medzi našimi čitateľmi a čitateľkami najväčší záujem. Na konci roka si pozrieme top 100 najpožiči­avanejších kníh, tých v papierovej či elektronickej podobe. Sú medzi nimi tituly, ktoré sa v topke objavujú pravidelne, každý rok však dochádza aj k zmenám.

Písať o stovke kníh by bolo priveľa, prezradíme vám preto šesticu najpožičiavanejších kníh v roku 2022 vo Vihorlatskej knižnici v Humennom. Boli požičané v priebehu roka viac ako 27-krát. Ak sa vám to zdá nemožné, nuž vedzte, že nejde o jeden kus jednej knihy, ale o titul, ktorý máme vo viacerých kusoch.

1. Josef Čapek
Rozprávky o psíčkovi a mačičke: Ako spolu gazdovali a ešte o všelijakých iných veciach (vypožičané 38×)
Rebríčku kraľuje obľúbená detská kniha o psíčkovi a mačičke a ich veselom spolužití plnom dobrodružstiev. Rovnako ako v minulosti nás, tak aj dnešné deti pútajú príbehy, ako psíček a mačička spolu piekli tortu, do ktorej sa okrem múky, vajec a cukru dostali aj mastné kožky, myši a cibuľa, či, ako spolu umývali podlahu a iné. Krásne napísaný a krásne ilustrovaný príbeh je výbornou voľnou pre všetky vekové kategórie.

2. Dominik Dán
Bremeno minulosti (vypožičané 37×)
Autor, ktorý svoju identitu chce nechať utajenú, preto píše pod pseudonymom, vydá každý rok dve nové detektívky. V našej TOP 30 má Dán až tri knihy a jedna z nich je v TOP 6. Bremeno minulosti je 32. časť jeho knižnej série, v ktorej sa čitatelia opäť stretnú so známymi vyšetrovateľmi Richardom Krauzom a Ivanom Canisom. Hoci si chceli trochu oddýchnuť, nová vražda (opäť v piatok) im radikálne zmení plány. Dominik Dán má len dve skupiny priaznivcov – tých, ktorí ho milujú a netrpezlivo čakajú na každú ďalšiu knihu a tých, ktorí ho nečítajú. Čitatelia Vihorlatskej knižnice sú evidentne najmä v prvej skupine ????

3. Robert Bryndza
Temné piesky (vypožičané 31×)
Tretie miesto v rebríčku obsadil opäť kriminálny príbeh. Robert Bryndza je autorom megaúspešných trilerov, ktorých sa len v angličtine predalo vyše 3 miliónov výtlačkov a boli preložené do 29 jazykov. Je to britský autor žijúci na Slovensku a jeho Temné piesky sú napínavou knihou o hmlovom fantómovi, ktorý vraždí ľudí. Mýtus alebo fakt? Dozviete sa po prečítaní.

4. Antoine de Saint-Exupéry
Malý princ (vypožičané 28×)
Nádhernú knihu plnú krásnych literárnych obrazov netreba hádam nikomu predstavovať. Známy citát „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné,“ pozná asi každý. Dielo patrí do zlatého fondu svetovej literatúry. V súčasnosti existuje veľa jeho verzií, som však presvedčená, že to nie je príbeh, ktorému svedčí zjednodušovanie. Vôbec nevadí, že ho inak vníma 9 ročný človek, inak 30 ročný, inak možno 58 ročný. Každého osloví práve tým, čím má a za prečítanie stojí vždy.

5. Craig Jelley
Minecraft, sprievodca svetom osadníka (vypožičané 27×)
Ak do nášho katalógu zadáte slovo „minecraft“, vyskočí vám 49 záznamov… Ide o knihy ktoré vznikli ako sprievodný produkt k známej videohre hre a všetkým malým ľuďom vo veku od 8 rokov, ktorí v knižnici zbadajú policu s minecrafťáckymi knižkami, sa rozžiaria oči. A že rodičia chcú, aby ich deti čítali niečo iné? Dôležité je, aby deti čítali, aby si vytvorili pozitívny vzťah k čítaniu, aby zažili úspech z prečítania knihy – práve to ich môže motivovať k tomu, aby siahli aj po iných dielach. Nebráňte im preto vybrať si na čítanie knižky, ktoré chcú…

6. Sofokles
Antigona (vypožičané 27×)
Na rozdiel od predchádzajúceho diela, našu TOP 6 uzatvára tzv. povinná literatúra. Ide o grécku tragédiu v piatich dejstvách od významného dramatika Sofokla. Po smrti kráľa Oidipa sa vlády v Tébach spoločne ujali jeho synovia Polyneikes a Eteokles. Vzniknú však medzi nimi rozpory a v boji sa navzájom pripravia o život, pričom so všetkými poctami má byť pochovaný len jeden z nich. Ich sestra Antigona sa odvážne vzbúri proti nariadeniu a rozhodne sa pochovať tak, ako sa patrí, aj druhého brata. Zo súrodeneckej lásky sa postaví proti aktuálnemu kráľovi, na čo doplatí vlastným životom.

Knihy sú zázračným svetom fantázie, príbehov, snívania. Budeme radi, ak si ten svoj príbeh prídete k nám vybrať aj vy. Je z čoho – aktuálne máme vo fonde približne 110 000 knižničných jednotiek, ktoré dopĺňame novinkami každý rok.

Zuzana Švecová
bibliografka Vihorlatskej knižnice v Humennom

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Najčítanejšie knihy 2022 (Vihorlatská knižnica)
Najčítanejšie knihy 2022 (Vihorlatská knižnica)

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika

e-mail: msu@humenne.sk

Počet návštev od 18.09.2011: 5294369
Počet návštev dnes: 1147