Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » CHEMLOŇÁCI na dubnickom festivale aj s hokejovou nostalgiou « späť

CHEMLOŇÁCI na dubnickom festivale aj s hokejovou nostalgiou

dátum aktualizácie: 19.09.2023 | počet zobrazení: 3 395

Prečítať nahlas

Folklórny súbor Chemlon účinkoval na 29. Dubnickom folklórnom festivale. A na Považí to bola paráda. Milovníci folklóru sa mohli koncom augusta (25. až 27.8.) vyžiť vo všetkých žánroch živej ľudovej kultúry a k tomu paralelne s festivalom prebiehali aj tradičný Dubnický jarmok a Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska.

Festival sa začal symbolicky pietnou spomienkou na významného folklórneho aktivistu Mikuláša Senku a detskými tvorivými dielňami. Práve deti mali na festivale výsostné postavenie. Predstavili sa detské folklórne súbory Bosoráci z Bolešova, Turiec z Martina, Prvosienka a Kolíska z Dubnice nad Váhom. Mali svoj samostatný program, ale účinkovali aj v širšie komponovaných programoch.

Milovníci dobrej ľudovej hudby mali možnosť vypočuť si koncert ľudovej hudby Stana Baláža, posedieť pri vínku s cimbalovou muzikou Ohnica alebo sa zabaviť s ľudovou hudbou Michala Pagáča.
Svoj osobitý priestor dostali na podujatí aj folklórne skupiny Liborčan z Nemšovej, Dolina z Omšenie a Ledničanka z Lednice. Fundament festivalu tvorili folklórne zahraničné súbory – Kostelac zo Srbska, Kalina z Poľska, Danaj z Čiech a slovenské zastúpenie mali Senior Vršatec a Vršatec z Dubnice nad Váhom, Mladosť z Banskej Bystrice, Strážov z Ilavy, Očovan z Očovej, Ekonóm z Bratislavy a Chemlon z Humenného.

FS Chemlon sa na festivale v hlavnom programe predstavil tancami Utopená krása zo Stariny, Verbunk z Raslavíc, karičkami „Ta še spači každomu“ a „Šumnim čardašom“ z Kamenice nad Cirochou, Ľudovít Džubák zaspieval autorské piesne Štefana Juska a Hačure okrem spevov v rámci tancov sa prezentovali aj mužskými spevmi z Uble.

Na galakoncerte sa prezentovala ubľanskými spevmi aj ženská spevácka skupina Bosoročky a tanečníci uviedli rusínsky tanec Fľaškový.

Dubnickí diváci boli fantastickí, perfektne reagovali už počas jednotlivých čísiel programov a všetky zložky i speváka sólistu odmenili obrovským potleskom.

Na humenských folkloristov dýchla aj hokejová história Dubnice i celého Slovenska, lebo ubytovaní boli Humenčania na športovej ZŠ Pavla Demitru, pričom výzdoba školy pripomínala históriu slovenského hokeja spojeného s výnimočným človekom.

Miroslav Kerekanič,
odborný pracovník Vihorlatského múzea

Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale
« » FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale
FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale FS Chemlon na 29. Dubnickom folklórnom festivale

Upútavky

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 8702734
Počet návštev dnes: 10053