Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Jún   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Lenka


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Koronavírus: mimo živej bunky sa nerozmnožuje

Koronavírus: mimo živej bunky sa nerozmnožuje

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, tak ako všetky iné vírusy, žije v bunke živého organizmu. Mimo živej bunky sa nerozmnožuje. Môže určitý čas prežiť na povrchu predmetov kontaminovaných v dôsledku šírenia kvapôčkovou cestou, ale následne, pokiaľ nenájde nového hostiteľa, hynie.


Zároveň podľa najnovších poznatkov, ktoré boli publikované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) z 19. marca 2020 („Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID –19 virus") neexistujú žiadne dôkazy o prenose vírusu COVID – 19 pri nechránenom kontakte ľudí pri manipulácii s odpadom zo zdravotnej starostlivosti, ktorá je z hľadiska rizikovosti oveľa významnejšia ako pri komunálnom odpade.


V súčasnosti pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR štandardné postupy v zdravotníctve pre COVID – 19, osobitne pre zdravotníkov a osobitne pre pacientov. V odporúčaní pre pacienta nakazeného uvedeným vírusom v domácej liečbe nie je odporúčanie na špeciálne nakladanie s použitým materiálom (rúška, vreckovky, rukavice).


Na základe vyššie uvedeného a pri používaní osobných ochranných pracovných prostriedkov pracovníkov, ktorí nakladajú s odpadmi (rúška a rukavice), nie je predpoklad rizika prenosu nákazy pri nakladaní s komunálnym odpadom touto formou.


Vychádzajúc z týchto skutočností Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča likvidovať použité rúška, vreckovky a rukavice z domácností ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad v zmysle platnej legislatívy v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a v uvedenej súvislosti odporúča upozorniť verejnosť, aby tento druh odpadu nevhadzovala do nádob určených na separáciu odpadu (papier, plast).


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Rúška likvidujte ako bežný komunálny odpad Rúška likvidujte ako bežný komunálny odpad
« predchádzajúci Rúška likvidujte ako bežný komunálny odpad Rúška likvidujte ako bežný komunálny odpad nasledujúci »
aktualizácia: 23.04.2020 | počet zobrazení: 591

Počet návštev od 18.09.2011: 3069081
Počet návštev dnes: 965
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie