Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Jún   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

meniny má Lenka


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » KOMPROMIS CHEMES – NEXIS FIBERS: Dohoda, z ktorej bude „každý trochu nespokojný“

KOMPROMIS CHEMES – NEXIS FIBERS: Dohoda, z ktorej bude „každý trochu nespokojný“

K dlhoočakávanému stretnutiu spoločností Nexis Fibers, a.s. Humenné a Chemes, a.s. Humenné v piatok 24. apríla došlo. Po mnohých rokoch to bolo vo vyostrenej situácii vôbec prvýkrát, že sa zástupcovia oboch firiem stretli na pôde mesta. Stalo sa tak vďaka iniciatíve primátora Miloša Merička.


Obe strany zastupovali päťčlenné delegácie. Nexis Fibers, a.s. Humenné viedol Ivo Bezloja, majiteľ spoločnosti, na druhej strane Chemes, a.s. Humenné mal na svojom čele Vladimíra Skoupila, predsedu predstavenstva.


Spočiatku argumenty oboch strán neviedli k pozitívnym reakciám, rapídny obrat nastal, keď sa hlavní predstavitelia oboch „táborov“ dohodli, že v sprievode svojich právnych zástupcov budú pokračovať za prítomnosti primátora rokovaním len v úzkom kruhu. Bolo jasné, že ak sa má hľadať kompromis zo súčasného stavu, nemohli sa preberať právne veci, ale riešenie sa malo hľadať v obchodných záležitostiach. Zjednodušene povedané, eskalácia napätia vo verejnosti vznikala, pretože sa obe strany nevedia dohodnúť takmer na ničom, rokovanie ukázalo, že názorové prieniky existujú.


Debaty sa niesli zväčša v ekonomickom kontexte, ako nastaviť čísla, aby fungoval Chemes a mohol realizovať výrobu aj Nexis Fibers. Za „gordický uzol“ bol označený nákup energií. Obe strany uznali, že musí existovať dohoda o cenách neregulovaných energií, ktorá musí obsahovať finančné ozrejmenie platieb (do konca roka 2020) a objem odobraných energií. Spomenula sa aj možnosť osamostatnenia sa Nexisu od odoberania niektorých energií z Chemesu.


Rokujúci dospeli k názoru, že má vzniknúť dohoda, z ktorej výsledku bude „každý trochu nespokojný“. Len tak môže dôjsť ku kompromisu.


V pohľade na celkové fungovanie: Ak zaplatí Nexis Fibers málo, skončí postupne Chemes, ak bude platiť Nexis Fibers priveľa, nepredá za následne vyššiu cenu umelé vlákno a bude musieť svoju výrobu ukončiť. Ceny energií + objemy ich odberov však musia pre ďalší posun v riešení situácie akceptovať obaja.


Konštruktívne rokovanie znamenalo po viac než štyroch hodinách svetlo na konci tunela.


„V istých chvíľach to boli ťažké debaty, obe strany si však vyjasnili svoje stanoviská, aj hlbšie pochopenie činnosti jeden druhého. Výsledok dnes nie je možno taký, aký som očakával, ale dohoda je. Nexis Fibers v najbližších hodinách pripraví návrh dohody, o ktorom Chemes ešte počas tohto víkendu rozhodne. V pondelok bude známy konečný verdikt. Zachovanie 400 pracovných miest je v záujme všetkých, mesta Humenné i oboch spoločností," poznamenal Miloš Meričko.


Obe firmy vo svojom vyhlásení poďakovali primátorovi mesta, že sprostredkoval spoločné rokovanie, ocenili jeho angažovanosť, že historicky prvýkrát v napätej situácii si mohli sadnúť za jeden „mestský“ stôl. Strany si vysvetlili požiadavky, rozhodnú najbližšie hodiny, dni, či Nexis Fibers a Chemes nájdu spoločnú reč v oblasti dodávky a cien energií.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

V úzkom kruhu Chemes, a.s. Humenné, primátor Miloš Meričko a Nexis Fibers, a.s. Humenné V úzkom kruhu Chemes, a.s. Humenné, primátor Miloš Meričko a Nexis Fibers, a.s. Humenné
« predchádzajúci V úzkom kruhu Chemes, a.s. Humenné, primátor Miloš Meričko a Nexis Fibers, a.s. Humenné Nexis Fibers, a.s. Humenné na rokovaní Chemes, a.s. Humenné na rokovaní nasledujúci »
aktualizácia: 24.04.2020 | počet zobrazení: 6991

Počet návštev od 18.09.2011: 3069077
Počet návštev dnes: 961
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie