Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Informácia pre občanov - Humenská nemocnica otvorila pracovisko urgentného príjmu

Informácia pre občanov - Humenská nemocnica otvorila pracovisko urgentného príjmu

Tlačová správa nemocnice Svet zdravia Humenné, 28.06.2018 – Nemocnica Svet zdravia Humenné v týchto dňoch spustila do prevádzky pracovisko urgentného príjmu. Pomoc akútnym pacientom tak už poskytuje v nepretržitej prevádzke.


Ministerstvo zdravotníctva SR minulý rok zaradilo humenskú nemocnicu do pevnej siete všeobecných nemocníc, v ktorých budú vytvorené urgentné príjmy prvého typu.


„Vytvorili sme samostatný priestor, ktorý spĺňa všetky najprísnejšie kritériá predpísané rezortom. Pacient s akútnym problémom tak už môže prísť alebo bude privezený do nemocnice vždy na jedno miesto, kde bude neustále k dispozícii potrebný zdravotnícky personál,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Humenné MUDr. Eugen Lešo.


Urgentný príjem sa nachádza v budove internistického pavilónu E (bývalá budova LDCH) blízko hlavnej recepcie. Ponúka dva oddelené vstupy – pre mobilných pacientov, ktorí na pracovisko prídu sami a bezbariérový vstup pre pacientov privezených záchrannou zdravotnou službou. Ich ošetrenie bude založené na modernom triediacom systéme pacientov, tzv. triáži.


„Pacienti budú po zaregistrovaní zdravotníckym pracovníkom rozdelení do piatich skupín podľa závažnosti ich zdravotného stavu a to bude určovať poradie ich ošetrenia. Osoby s potrebou resuscitácie a bezodkladnej podpory životných funkcií budú mať najvyššiu prioritu a budú sa riešiť bezodkladne,“ vysvetľuje riaditeľ.


Naopak, ak príde pacient s menej závažnou komplikáciou, je možné, že bude v čakárni sedieť dlhšie, keďže systém uprednostňuje najvážnejšie prípady. Zázemie urgentného príjmu tvoria tiež štyri expektačné lôžka, ktoré môže nemocnica v prípade potreby rozšíriť na osem.


Plánujú nové RTG pracovisko


Internistickým a neurologickým pacientom je na urgentnom príjme neustále k dispozícii internistický lekár. Po novom tak už napríklad s bolesťou na hrudníku či podozrením na cievnu mozgovú príhodu nechodia na interné či neurologické oddelenie a nemiešajú sa tak s hospitalizovanými pacientmi.


Pacienti s chirurgickými diagnózami budú počas dňa, teda medzi 7.00 h a 15.30 h, ošetrovaní v chirurgickej časti urgentného príjmu. Ak si zdravotný stav bude vyžadovať ďalšie vyšetrenia, pacient bude vnútronemocničnou dopravou prevezený na chirurgické oddelenie do iného pavilónu. Po 15.30 h môže ísť takýto pacient už priamo na chirurgické oddelenie.


„V krátkej dobe plánujeme v budove urgentného príjmu vybudovať nové röntgenové pracovisko, vďaka ktorému už ani chirurgickí pacienti nebudú musieť chodiť na niektoré vyšetrenia do iného pavilónu. Pribudne tiež ďalší zdravotnícky personál. V prácach na novom pracovisku budeme teda ďalej pokračovať, aby sme procesy zdravotníkom i pacientom čo najviac uľahčili a neustále zvyšovali kvalitu zdravotnej starostlivosti,“ dodal riaditeľ.


Prevádzkové časy:


  • Urgentný príjem – nepretržite (interná a neurologická čas­ť);

  • Chirurgická ambulancia na novom urgentnom príjme – v dennom režime v pracovné dni od 7.00 do 15.30 h, nočná zmena v časti chirurgického pavilónu od 15.30 do 7.00 h.

Postup prijatia pacienta na vyšetrenie na urgentnom príjme


1. Registrácia pacientov – príjem


Po príchode na oddelenie urgentného príjmu je potrebné sa zaregistrovať na recepcii Urgentu, kde náš pracovník zaznamená vaše identifikačné údaje do nemocničného informačného systému.


2. Zhodnotenie zdravotného stavu pacienta


Následne vás vyzveme na prvotné zhodnotenie vášho stavu, tzv. triáž, pri ktorej triážny pracovník zhodnotí vaše ťažkosti, celkový zdravotný stav a podľa presne stanovených kritérií vás zatriedi do adekvátnej kategórie s farebným odlíšením, ktoré bude zodpovedať naliehavosti vášho stavu. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom na prežitie a na celkové uzdravenie.


3. Čakanie na ošetrenie pacienta


Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj časovým obdobím, počas ktorého vás zavoláme na ošetrenie. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné farebné skupiny znamenajú, že váš život nie je v ohrození a preto vás na ošetrenie zavoláme hneď, len čo to bude možné.


4. Dĺžka čakania na definitívne ošetrenie


Dĺžka čakania na definitívne ošetrenie závisí nielen od naliehavosti vášho stavu, ale aj od aktuálnej obsadenosti a vyťaženosti oddelenia urgentného príjmu. Chceme vás však ubezpečiť, že počas celej doby čakania na ošetrenie vás bude priebežne kontrolovať a monitorovať  triážna sestra, aby včas zachytila akúkoľvek zmenu vašich doterajších ťažkostí.


ZDROJ, FOTO:
Jana Fedáková, Špecialista pre externú a internú komunikáciu, Svet zdravia
Tomáš Kráľ, Komunikačný manažér a hovorca, Svet zdravia

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 29.06.2018 | počet zobrazení: 7006

Počet návštev od 18.09.2011: 3741218
Počet návštev dnes: 1010
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie