Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Zdenka


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Hviezdou IV. ročníka Dňa železnice bol rušeň Sergej

Hviezdou IV. ročníka Dňa železnice bol rušeň Sergej

Podvihorlatský železničný spolok v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovenska, Mestom Humenné a Ministerstvom dopravy priniesli už po štvrtýkrát do Humenného Deň železnice. Hlavnou hviezdou rušňoparády bol rušeň Sergej.


V sobotu, 3. septembra 2016, to od rána žilo v rušňovom depe vlakovej stanice Humenné. Množstvo domácich, ale aj cezpoľných návštevníkov si získalo už tradičné podujatie, ktoré pravidelne pri príležitosti Pamätných dní mesta Humenné, usporadúva Podvihorlatský železničný spolok a ZSSK. Najväčšou hviezdou dňa bol bezpochyby rušeň Sergej, ktorý si zahral s Georgom Clooneym v hollywoodskom filme Stevena Spielberga, Peacemaker, pred 20 rokmi. Po dlhých rokoch oddychu ho v tento deň slávnostne oživili, pričom si Sergej vyslúžil aj krst šampanským od podpredsedu o.z. Podvihorlatský železničný spolok, Ing. Jána Lukáča.. Podľa slov Ing. Dominika Drevického, predsedu Podvihorlatského železničného spolku, spomínaný rušeň priviezli zo zbierok múzejno-dokumentačného centra v Bratislave pred rokom ako kopu šrotu. Avšak pomocou šikovných rúk železničiarov sa ho podarilo opraviť a dostať do pôvodnej, i keď vynovenej verzie. Vo filme zmenil Sergej farbu na zeleno, v sobotu sa ligotal v oslnivej červenej, s oficiálnym zápisom 2 000 koní pod kapotou. Zaujímavosťou je, že ak Sergej nehral práve vo filme, jeho bežnou prácou bolo ťahať ťažké nákladné vlaky s materiálom na výstavbu vodných nádrží.


Okrem Sergeja však Deň železnice ponúkal aj iné atrakcie. Jednou z nich bolo aj Porschelíno. Auto špeciálne upravené na jazdu po koľajniciach, ktoré spolu s vláčikom na kolesách priviezli železničiarom priatelia z Poľska. Vláčik na kolesách neskôr premával a vozil deti i dospelákov počas celého dňa z vlakového depa až k Fontáne lásky na námestí a späť.


Organizátori Dňa železnice nenechali nič na náhodu a návštevníkom ponúkli aj zážitok z jazdy originálnym parným vlakom z minulých storočí na trase Humenné – Stakčín a späť. Trasou Humenné – Medzilaborce zas premával historický motorový vlak s drevenými lavicami a pieckou vo vnútri. Navyše pre vláčikových zberateľov tu boli vystavené špeciálne vozne s vlakovými miniatúrami. Pre deti bol pripravený otvorený vozeň, ktorý ponúkal možnosti kreslenia i maľovania na tvár. Okrem toho si najmenší mohli vyskúšať jazdu špeciálnym rušňom na baterky, ktorému dali meno Samko. So svojou technikou sa návštevníkom predstavili aj príslušníci policajných a hasičských jednotiek a kus histórie do rušňového depa priniesli aj štvorkolesoví veteráni.


Svojou vysokou návštevnosťou potvrdil Deň železnice aj tento rok veľký úspech.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 06.09.2016 | počet zobrazení: 27197

Počet návštev od 18.09.2011: 3251915
Počet návštev dnes: 1386
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie