Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Amália


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenský vikariát oslávil prvé výročie svojho založenia

Humenský vikariát oslávil prvé výročie svojho založenia

Uplynulý rok 2017 zriadil Vladyka Ján Babjak Humenský archieparchiálny vikariát. V sobotu 14. apríla sme spoločne oslávili jeho prvé výročie. Arcibiskup Ján Babjak pri tejto príležitosti posvätil pamätnú tabuľu a základný kameň založenia vikariátu.


Prvý rok fungovania vikariátu
Humenský archieparchiálny vikariát vznikol 13. apríla 2017 pri Gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom. Vladyka vtedy vymenoval za prvého humenského vikára farára spomínanej farnosti a zároveň miestneho presbytera Martina Zlackého. Ako nový vikár má odvtedy právo nosiť kríž s ozdobami, nábederník a mitru. Za rok fungovania vikariátu už nový vikár vykonal niekoľko pastoračných návštev v okolitých farnostiach. K jeho ďalším povinnostiam patrí tiež zvolávanie kňažských dní, zasadnutí presbyterov a liturgických slávností. Okrem toho ako vikár má na starosti správu a dozor novej budovy vikariátu a štvrťročné referovanie o vikariáte. Rovnako tiež môže navrhovať prekladanie kňazov.


Slávnostná bohoslužba
Počas víkendu sa v sobotu 14. apríla konala ďakovná archijerejská liturgia pri príležitosti prvého výročia Humenského archieparchiálneho vikariátu. Bohoslužbu celebroval prešovský arcibiskup a metropolita Mons. ThDr. Ján Babjak SJ v Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom. Vladyka mal veľmi aktuálnu kázeň. Hovoril o istanbulskej zmluve, o tom ako novinári znevažujú slová farára Kuffu, ako mnohí píšu za odplatu, ba až na objednávku a o tom, že ľudia sa musia nad všetkým vážne zamýšľať, lebo sú rôzne pokušenia. Aby nekonali stádovito, pretože každý má slobodnú vôľu a rozum. Tak ako povedal Svätý Peter: „Verte viac Bohu, ako ľuďom. Zamyslime sa lebo nie každý hovorí pravdu.“ Na slávnostnú bohoslužbu bola pozvaná aj primátorka mesta Humenné Jana Vaľová, ktorá sa jej zúčastnila spolu s manželom.


Územie Humenského archieparchiálneho vikariátu tvoria protopresbyteráty Humenné, Hanušovce nad Topľou, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Vranov nad Topľou-mesto a Vranov nad Topľou-Čemerné.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 17.04.2018 | počet zobrazení: 7217

Počet návštev od 18.09.2011: 3130172
Počet návštev dnes: 243
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie