Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenskí poslanci schválili uznesenie, aby primátorka Vaľová rokovala o kúpe pozemkov s vedením Priemyselného parku Chemes

Humenskí poslanci schválili uznesenie, aby primátorka Vaľová rokovala o kúpe pozemkov s vedením Priemyselného parku Chemes

Vo štvrtok sa na svojom v poradí štvrtom tohtoročnom rokovaní zišli poslanci humenského Mestského zastupiteľstva (MZ). Aj tentoraz mali na programe viaceré body, ktoré môžu pomôcť zlepšiť kvalitu života a zamestnanosť v našom meste.


Zastupiteľstvo po dlhej debate schválilo hlasmi 13 zo 17 prítomných poslancov návrh predložený viceprimátorom Andrejom Semancom, ktorým vyzvalo primátorku Janu Vaľovú (obaja Smer – SD) začať rokovania s majiteľmi Priemyselného parku (PP) Chemes o možnom odkupe pozemkov v tomto PP. Budovy tam totiž sú vo vlastníctve firiem, ktoré tam vyrábajú a zamestnávajú tisícky Humenčanov, avšak po posledných udalostiach okolo šikanózneho správania vedenia PP Chemes voči zamestnancov a vedeniu Nexis Fibers, vrátane odpojenia energií potrebných pre výrobu, vyvstala podľa viceprimátora otázka ako môže Mesto pomôcť firmám zmierniť riziko podnikania v spomínanom PP. Dať mandát primátorke na to, aby rokovala s vedením Priemyselného parku o možnosti kúpy pozemkov je podľa neho možnosťou ako môže Mesto pomôcť udržať zamestnanosť a vrátiť istoty zamestnancom týchto firiem.


Vaľová: Ide nám o udržanie zamestnanosti, ak bude potrebné, vezmeme si aj úver
Opoziční poslanci tvrdo skritizovali tento zámer vedenia Mesta. Poslanec Jozef Babják (SDKÚ) to označil za nezmyselný návrh, lebo Chemes tieto pozemky podľa jeho slov mestu nikdy nepredá. Jeho kolegyňa Mária Cehelská (SOĽ), ktorá napokon ako jediná hlasovala proti tomuto uzneseniu, skonštatovala, že sa nedajú zatiahnuť do „politických hier a frašky“ zo strany vedenia Mesta. Ďalší traja poslanci Michal Babin (KDH), Darina Barančíková (SDĽ) a Ivan Hopta (Úsvit) sa pri hlasovaní zdržali.


„Pokiaľ máme dobré informácie, Priemyselný park Chemes kúpil spomínané pozemky za 2 milióny eur. Mesto Humenné má momentálne finančné prostriedky na to, aby zaplatilo takúto kúpu, nevylučujem, žeby sme si na to mohli zobrať aj úver. Chcem požiadať vedenie skupiny Chemes, aby s nami začalo rokovať a povedalo si cenu, za ktorú by nám ich mohlo predať. Záleží nám na tom, aby sa v meste dobre podnikalo a aby firmy, ktoré tu zamestnávajú stovky ľudí a chcú aj rozširovať výrobu, nemuseli žiadať radnicu o ochranu proti zásahu do pokojného stavu, ale mohli sa sústrediť len na svoje podnikanie. Urobíme všetko preto, aby sa situácia ukľudnila a firmy nemali pocit šikany zo strany majiteľov pozemkov,“ uviedla na tlačovej konferencii po schválení zámeru na odkúpenie pozemkov v PP Chemes.


Opozícia obštrukciou zmarila príchod nového investora do Priemyselného parku Gutmanovo
Naopak kvôli obštrukcii poslancov z Klubu za demokratické Humenné neprešiel návrh na prenájom mestských pozemkov v Priemyselnom parku Gutmanovo za 2 635 eur pre bardejovskú spoločnosť NASA – novaplastic, s.r.o. Tá chcela v priemyselnom parku postaviť halu, kde by sa vyrábali rôzne typy plastových dielcov pre elektrospotrebiče, pričom zamestnala by minimálne 20 ľudí. Viacerí poslanci Klubu za demokratické Humenné sa rozhodli nezúčastniť rozpravy k tomuto bodu, vrátane hlasovania. Keďže išlo o uznesenie z dôvodu osobitného zreteľa, na schválenie bol potrebný súhlas troch pätín všetkých poslancov, teda minimálne 15. K prijatiu návrhu napokon chýbal jediný hlas, nad čím viceprimátor Andrej Semanco len nechápavo krútil hlavou.


„Tí, čo vykrikujú, že nám odchádzajú ľudia za prácou mimo Humenného, teraz odišli, aby znemožnili prijatie tohto uznesenia. Na tie pozemky sa 14 rokov snažíme nájsť investora, a keď príde, niektorí poslanci odídu z rokovacej sály, aby sme to nemohli schváliť. Toto je farizejstvo. Škoda, že kvôli dovolenkovému obdobiu chýbali na zastupiteľstve niektorí koaliční poslanci, no som presvedčený, že zvíťazí zdravý rozum a na nasledujúcom rokovaní to schválime. Tá firma by predsa nepostavila halu, aby bola prázdna, ale aby vyrábali. Išlo by o ekologickú výrobu a uplatnenie by tam našlo aspoň 20 zamestnancov,“ povedal viceprimátor.


Opraví sa podchod, viac aj na opravy bytových a nebytových priestorov
Poslanci schvaľovali aj rozpočtové opatrenie, ktorým sa po úpravách v príjmovej a výdavkovej časti upravil celkový rozpočet mesta na sumu 25 564 996 eur. Podľa primátorky malo mesto naplánovaných na tento rok viacero investícií, na ktorých realizáciu schválili úver vo výške 2 milióny eur, ale keďže vďaka zodpovednému hospodáreniu zostal ešte z minulého roka rozpočtový prebytok, rozhodli sa, že úverové zdroje budú čerpať až budúci rok. Investičné akcie sa po prijatí tohto rozpočtového opatrenia budú financovať najmä prostredníctvom rezervného fondu.


Na komplexnú revitalizáciu viacerých verejných priestorov v meste je do konca roka vyčlenených 501 760 eur. Na výstavbu futbalového ihriska s umelým povrchom, na ktoré prispel sumou 100 000 aj Prešovský samosprávny kraj (PSK), pôjde ďalších 200 000 eur. Tie sa použijú ako finančný transfer pre 1. Humenskú a.s., ktorá stavbu zrealizuje vo vlastnej réžii. Na základe zmien rozpočtu sa napríklad okrem nich zrealizuje oprava podchodu pri železničnej stanici vo výške 32 000 eur, kde Mesto podnikne aj právne kroky na vrátenie týchto vynaložených prostriedkov. Suma 3 000 eur je určená aj pre Rímskokatolícku cirkev na úpravu priestorov parku pred kostolom. Na projektové dokumentácie stavieb alebo rekonštrukcií pôjde 57 579 eur.


Z Rezervného fondu presunuli šesť percent na navýšenie platov pedagógov
Zároveň Mesto presunulo z Rezervného fondu aj financie na 6-percentný nárast platov pedagogických zamestnancov v základných a materských školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, na ktoré si ako jedna z mála samospráv na Slovensku vyčlenila prostriedky už začiatkom roka 2017. Okrem toho na výkup pozemkov od Prešovského samosprávneho kraja v celkovej výmere 956 m² pod časťou ulice Laborecká pôjde 1 euro.


Mesto sa môže uchádzať o eurofondy pre školy a rekonštrukciu kanalizácie na Gaštanovej
Poslanci schválili aj spolufinancovanie viacerých žiadostí potrebných na získanie nenávratného finančného príspevku z eurofondov. Základná škola (ZŠ) SNP 1 sa môže uchádzať o finančné zdroje určené na projekt Rovnaký prístup k vzdelávaniu. ZŠ Laborecká pre program „Na Laboreckej úspešne spolu“, ZŠ Hrnčiarska na projekt Vzdelávanie pre všetkých a ZŠ Kudlovská na projekt škola pre všetkých. Všetky projekty riešia vytvorenie nových pracovných miest na obdobie 36 mesiacov, kde budú hradené výdavky na asistentov učiteľa, školského psychológa a špeciálneho pedagóga. Celkové spolufinancovanie Mesta v hodnote 5-percent predstavuje dokopy sumu 32 089 eur.


Mesto sa chce uchádzať aj o získanie nenávratného finančného príspevku na projekt Rekonštrukcie stokovej siete v lokalite Dubník-Gaštanová. Z celkovej hodnoty investície 425 000 eur by spolufinancovanie Mesta bolo 21 250 Eur, za ktoré by sa v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou zrekonštruovala z dôvodu nedostatočnej kapacity existujúca stoková sieť v lokalite Gaštanová v celkovej dĺžke 1000 m.


Zdevastované ihriská na ulici Osloboditeľov po VK Chemes dá dokopy ŠK Laborec Humenné
Poslanci schválili aj prenájom ihrísk na ulici Osloboditeľov z dôvodu hodného osobitného zreteľa pre ŠK Laborec Humenné. Tento klub chce na vlastné náklady zrevitalizovať ihriská, ktoré ich doterajší podnájomník nechal úplne schátrať. Do uznesenia prešiel aj pozmeňujúci návrh M. Babína, aby na základe povolenia Mestského úradu si do areálu mohli prísť zašportovať aj Humenčania.


Zastupiteľstvo rokovalo aj o Všeobecno záväznom nariadení o sociálnych službách poskytovaných v Komunitnom centre na Námestí slobody 48 v Humennom. Súhlas poslancov bol potrebný k tomu, aby Mesto mohlo podať žiadosť o zapojenie sa do 1. fázy Národného projektu Komunitné centrá v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovanej rómskej komunity a a získať tak finančné prostriedky na 3 nové pracovné miesta v plánovanom komunitnom centre.


Bude sa predávať bývalý Dom poľovníkov
Poslanci svojim hlasovaním poverili primátorku, aby vyhlásila obchodno-verejnú súťaž na predaj bývalého Domu poľovníkov na Lipovej ulici. Zároveň poslanci si určili hornú hranicu 200 000 eur, čo je finančný limit na cenu, ktoré je Mesto ochotné akceptovať pri kúpe bývalej materskej školy v centre mesta v správe Obchodnej akadémie, ktorú momentálne ponúka na predaj Prešovský samosprávny kraj (PSK).

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 31.08.2017 | počet zobrazení: 5721

Počet návštev od 18.09.2011: 3746680
Počet návštev dnes: 1332
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie