Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Milota


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenská samospráva chce regulérne a demokratické voľby

Humenská samospráva chce regulérne a demokratické voľby

Vážená redakcia, žiadame Vás o uverejnenie stanoviska zástupcu primátorky mesta Humenné Ing. arch. Andreja Semanca k článku „Snaží sa samospráva ovplyvniť voľby?“, ktorý zverejnili Vaše noviny v pondelok 3.novembra 2014 na 4. strane a to v plnom rozsahu.

Humenská samospráva chce regulérne a demokratické voľby

Dôrazne odmietam tvrdenie, ktoré sa 3. novembra v týchto novinách pokúsila autorka Jana Ďurašková podsunúť čitateľom už samotným titulkom svojho článku. Humenská samospráva sa nijako nesnaží ovplyvniť voľby, naopak – jej snahou je prispieť najvyššou možnou mierou k tomu, aby voľby boli regulérne, transparentné a demokratické a ich výsledky legitímne a nespochybniteľné.

Autorka, ktorá sama kandiduje za poslankyňu humenského mestského zastupiteľstva, oslovila vo svojom článku troch nemenovaných členov okrskových volebných komisií. Tí jej údajne opísali, ako sa počas prvého stretnutia humenských okrskových komisií žrebovali predsedovia a podpredsedovia komisií. V údajných slovách týchto nemenovaných ľudí je však niekoľko otvorených lží.

Aké sú teda fakty? Vo štvrtok 30.októbra 2014 sa na Mestskom úrade v Humennom uskutočnilo prvé zasadnutie členov a zapisovateľov okrskových volebných komisií. Z 831 pozvaných členov okrskových volebných komisií, ktorých delegovali politické subjekty, prišlo na toto prvé zasadnutie 658. Keďže ani v jedna zo všetkých 28 okrskových volebných komisií nebola úplná (chýbalo od 2 do 11 členov), nemohol byť predseda a podpredseda po zložení sľubu určený dohodou, ale žrebovaním.

Ani v jednej z komisií nebol predseda a podpredseda zvolený na prvýkrát, pretože sa buď vyžrebovaný člen na stretnutí nenachádzal, alebo po vyžrebovaní funkciu predsedu, resp. podpredsedu neprijal. V tom prípade sa žrebovalo ďalej – dovtedy, kým vyžrebovaný člen komisie predsedníctvo alebo podpredsedníctvo prijal. Podotýkam, že predseda ani podpredseda nemajú za svoju činnosť žiadnu odmenu navyše, naopak, pribúdajú im povinnosti so zabezpečením poriadku vo volebnej miestnosti a jej okolí.

Predseda a podpredseda každej okrskovej komisie sa žreboval z takého počtu členov, ktorých do daného okrsku politické subjekty nominovali. Ich počet sa pohybuje od 29 do 31 členov. Tvrdenie anonymov, že by sa žrebovalo len z desiatich lístkov, resp., že sa nežrebovalo vôbec, je lož.

Z lístkov (preukazov členov okrskových komisií) žrebovali samotní členovia. Nie je pravda, že by sa nikto z nich po vytiahnutí lístka naň nepozeral.

Autorka článku mi vytýka prítomnosť pri tomto akte a spomína moju kandidatúru na poslanca do mestského zastupiteľstva. Na žrebovaní som sa však nezúčastnil ako kandidát na poslanca, ale ako zástupca štatutára mesta. Zákon č. 346/1990 o voľbách do orgánov samosprávy nevylučuje prítomnosť primátora resp. jeho zástupcu na zasadnutí. Som si absolútne istý, že určenie predsedu a podpredsedu jednotlivých okrskových komisií prebehlo v súlade so zákonom.


Ak mal ktokoľvek z členov okrskových volebných komisií pochybnosti o legálnosti žrebovania, je zarážajúce, že naň ihneď neupozornil. Člen volebnej komisie predsa sľubuje, že bude svoju funkciu vykonávať svedomito a nestranne a bude sa pritom riadiť ústavou a zákonmi. Nie je teda jeho povinnosťou ozvať sa okamžite, ak má pocit, že je zákon porušovaný? Alebo je čestnejšie prehovoriť o tom až neskôr do novín a, samozrejme, anonymne?

Autorka – kandidátka v článku napísala, že sa jej nepodarilo získať vyjadrenie zainteresovaných predstaviteľov samosprávy a „v prípade ochoty zainteresovaných“ ho prinesie v ďalšom čísle. Priblížim teda čitateľom Podvihorlatských novín, ako sa pani Ďurašková toto vyjadrenia pokúsila získať. Napriek tomu, že moje telefónne číslo je zverejnené na webovej stránke mesta, autorka mi radšej poslala e-mail. V nedeľu 2. novembra o 18.47 h. Ráno v pondelok boli vytlačené noviny v stánkoch. Myslím si, že to nepotrebuje ďalší komentár. Preto sa už teraz teším, keď si toto stanovisko v plnom znení nájdem v najbližšom vydaní Podvihorlatských novín.

Ing. arch. Andrej Semanco – zástupca primátorky mesta Humenné

« späť

aktualizácia: 11.11.2014 | počet zobrazení: 17922

Počet návštev od 18.09.2011: 3132075
Počet návštev dnes: 867
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie