Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Marec   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

meniny má Albín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenská radnica sa chce vrátiť k úspešným občianskym hliadkam na Podskalke

Humenská radnica sa chce vrátiť k úspešným občianskym hliadkam na Podskalke

Po úspešnej premiére projektu Miestnych občianskych poriadkových služieb v osade Podskalka v rokoch 2014 a 2015, sa humenská radnica opäť rozhodla zareagovať na výzvu Ministerstva vnútra a predložila žiadosť o získanie nenávratného finančného príspevku na ich ďalšie fungovanie. Humenskí poslanci na júnovom zastupiteľstve jednomyseľne schválili tento projekt, ktorého výsledkom by malo byť vytvorenie ôsmych nových pracovných miest pre členov miestnej občianskej poriadkovej služby. Ak bude radnica úspešná, projekt sa začne realizovať už v septembri 2017 a potrvá rovné tri roky. Jeho celkové oprávnené výdavky by dosahovali 201 609 eur, z čoho by spolufinancovanie mesta vo výške 5 percent predstavovalo 10 080 eura.


M. Turčan: Zlepší sa bezpečnosť a prinesú aj ďalšie pozitíva
Podľa vedúceho Odboru mestského rozvoja, cestovného ruchu a eurofondov Mestského úradu v Humennom Miroslava Turčana, bude hlavným prínosom projektu občianskych hliadok zlepšenie ochrany, bezpečnosti, života a zdravia obyvateľov osady na Podskalke, udržanie verejného poriadku a zníženie protispoločenského správania. Členovia hliadok budú mať na starosti aj ochranu súkromného a verejného majetku, bezpečnosť cestnej premávky u detí smerujúcich do školy a škôlky, ako aj ich ochranu pred rôznymi negatívnymi javmi. Medzi obyvateľmi osady majú vykonávať aj preventívnu činnosť a mali by byť nápomocní aj Policajnému zboru SR, Mestskej polícii alebo terénnym sociálnym pracovníkom. Mesto si od nich sľubuje aj zlepšenie vzťahov medzi Rómami a majoritnou komunitou, či možnosť ich zapojenia do rozhodovania na lokálnej úrovni. Zámerom je takisto aj zvýšenie ich finančnej gramotnosti a zamestnanosti.


Rómovia sa už informujú, či sa môžu stať členmi hliadky
„Predchádzajúci projekt mal veľmi pozitívny ohlas medzi samotnými obyvateľmi Podskalky. Viem o tom, že mnohí Rómovia sa už predbežne informovali, či by mohli v novej občianskej poriadkovej hliadke pôsobiť. Boli medzi nimi aj takí, ktorí tam pracovali v predchádzajúcom období. Nikto z nich však nemá svoje miesto isté, na každú pozíciu sa bude robiť výberové konanie. Niektorí nám už chceli dávať aj svoje žiadosti, no tie budeme môcť prijímať až po tom, čo dostaneme potvrdenie z ministerstva, že sme uspeli vo svojej žiadosti. Čo sa týka finančných podmienok, ministerstvo striktne určilo, že všetci členovia hliadky budú dostávať minimálnu mzdu, ktorá je momentálne 435 eur. Väčšina financií z tohto projektu pôjde na mzdy a odvody štyroch dvojíc občianskej policajnej hliadky, 20% tejto sumy bude určených na prevádzkovú réžiu, vrátane napr. kúpy pracovných pomôcok, či vyškolenie pracovníkov,“ uviedol Miroslav Turčan.


J. Vaľová: Od januára sme vypracovali 15 projektov, bývalé vedenie ich malo toľko za celé volebné obdobie
Nielen tento projekt, ale aj ďalšie tri, ktoré schválilo júnové Mestské zastupiteľstvo, ako sú zníženie energetickej náročnosti budov Materskej školy na Partizánskej ulici, revitalizácia vnútroblokových priestorov na Sídlisku pod Sokolejom a podporu predchádzania vzniku biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov na území mesta, svedčia podľa primátorky mesta Jany Vaľovej (Smer-SD) o tom, že humenská samospráva neustále pracuje a podáva projekty na zlepšenie kvality života v meste.


„Myslím, že aj tieto príklady sú najlepšou odpoveďou na permanentnú kritiku niektorých poslancov, ktorí tvrdia, že v meste sa nič nerobí a ľudia musia odchádzať, lebo sa zhoršuje kvalita ich života v Humennom. Pravdou však je, že máme nielen rekordne nízku nezamestnanosť, ale medziročne si našlo prácu ďalších takmer 1 130 ľudí. Mesto len za prvých šesť mesiacov tohto roku reagovalo spolu na 15 výziev a podalo taký istý počet projektov na financovanie z eurofondov, ktoré sa postupne vyhodnocujú. Pre porovnanie, je to rovnaký počet projektov ako podalo predchádzajúce vedenie mesta, no nie za polrok, ale za celé funkčné obdobie bývalého primátora v rokoch 2006–2010,“ dodala Jana Vaľová.

« späť

aktualizácia: 13.07.2017 | počet zobrazení: 5825

Počet návštev od 18.09.2011: 3617022
Počet návštev dnes: 2306
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie