Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Slavomír


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI

Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI

Počet darcov totiž pre epidémiu koronavírusu v posledných dňoch značne klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi. Pre maximálnu bezpečnosť svojich darcov preto zaviedli špeciálne, prísne opatrenia a ponúkajú objednávanie na termín.
Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia priestorov a odobraná krv ostáva v 14-dňovej karanténe.


Postup počas epidémie koronavírusu: Na darovanie krvi je lepšie sa objednať
Aby darcovia mohli odbery z bezpečnostných dôvodov podstúpiť individuálne, zamedzilo sa ich zhromažďovaniu a boli dodržané prísne hygienické požiadavky, nemocnice zavádzajú možnosť sa na odber objednať a prísť v konkrétny deň a čas. Vybrané telefonické linky hematologicko-transfúziologických oddelení budú pre tento účel fungovať 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Rovnako sa na termín darovania krvi môžu záujemcovia objednať mailom.


Následne darcovia vyplnia krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus (horúčka, kašeľ). Potom im príde potvrdzujúca esemeska alebo e-mail s ich termínom darovania krvi.


Transfúziologické pracoviská nemocníc Svet zdravia však neodmietnu a budú vďačné aj darcom, ktorí prídu na odber neohlásene. V tom prípade budú manažovaní priamo na mieste tak, aby bol zaručený ich komfort a bezpečnosť.


Pracoviská zaviedli sprísnený režim už pri vstupe. Darcovia musia mať rúško, prípadne si zakrývať ústa a nos šatkou alebo šálom. Pri vstupe je tiež povinná dezinfekcia rúk.


Darca v deň odberu pri vstupe na pracovisko opätovne vyplní dotazník s informáciami o prípadnom rizikovom kontakte alebo cestovateľskej anamnéze a príznakoch ochorenia COVID-19 a zdravotník mu bezkontaktne odmeria teplotu. V prípade zvýšenej teploty nad 37 stupňov Celzia, pozitívnej odpovede na rizikový kontakt či cestovateľskú anamnézu alebo ak bude mať darca príznaky ochorenia, krv nemôže darovať a zdravotníci mu vysvetlia ďalší postup. Jednotlivé nemocnice Svet zdravia majú zriadené samostatné pracoviská pre pacientov s podozrením na koronavírus, kde darcu vyšetrí lekár. Vstup darcov na odber je regulovaný tak, aby sa v priestoroch transfúziologického pracoviska nehromadili. Do odberovej miestnosti vstupujú po jednom, prípadne pri jednotlivých činnostiach dodržiavajú požadované vzdialenosti. Po odbere dostáva darca ďalšie usmernenia.


Hematologicko-transfúziologické oddelenie v Humennom
Odberové dni: UTOROK, PIATOK
Čas: 7:00 hod. – 10:00 hod.
Telefónne číslo: 057/ 7706 581
E-mail: transfuzka.he@svetzdravia.com


Darcovia sú z preventívnych dôvodov na 28 dní a viac vyradení z darovania krvi, ak:
• majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu
• boli v kontakte s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou
• boli v kontakte s osobou, ktorá aktuálne prekonáva alebo prekonala respiračné ochorenie
• ak darca prekonal v poslednom období respiračné ochorenie, resp. má symptómy podobné chrípke


Na všetky ďalšie otázky darcom odpovedia zdravotnícki pracovníci na jednotlivých pracoviskách.


Jana Fedáková
ProCare a Svet zdravia


Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI
« predchádzajúci Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI Humenská nemocnica vyzýva k DAROVANIU KRVI nasledujúci »
aktualizácia: 21.03.2020 | počet zobrazení: 2391

Počet návštev od 18.09.2011: 3743149
Počet návštev dnes: 469
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie