Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Žofia, Sofia


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humennému pribudlo nové partnerské mesto z Ruska

Humennému pribudlo nové partnerské mesto z Ruska

Humenné má už svoje partnerské mesto aj v Rusku. Zhruba 60-tisícové Vidnoje, vzdialené len pár kilometrov od Moskvy, podpísalo uplynulú sobotu „družbu“ s mestom Humenné. Delegácia mesta, pod vedením primátorky Jany Vaľovej (Smer-SD), prišla do Moskvy na pozvanie jej ruského kolegu Alexandra Uskova a predsedu správnej rady poslancov mesta Sergeja Krikova. Budúci rok by si mali úlohy vymeniť, keďže prijali pozvanie na návštevu Humenného.


Ako obaja primátori zdôraznili, podpis zmluvy je významný deň pre obe partnerské mestá a veria, že sa ich spoločné aktivity budú úspešne rozvíjať a ich spoločné partnerstvo prospeje obyvateľom oboch miest, v rámci rozvoja turizmu a iných nie len spoločenských, ale aj poprípade investičných aktivít. Humenné spája s Ruskom jedna dôležitá historická udalosť. Na našom mestskom cintoríne je pochovaných takmer 200 prevažne ruských vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny padli hrdinskou smrťou pri oslobodzovaní Humenného.


„Každý rok, práve v novembri, si pripomíname oslobodenie nášho mesta Červenou armádou druhej svetovej vojny. Boli to najmä ruskí vojaci, ktorí nám priniesli slobodu a sami tu našli  koniec svojej životnej púte. Ležia v našej zemi a my nezabúdame na ich hroby. S finančnou podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku sme ich zrekonštruovali a trikrát v roku si položením vencov a zapálením sviec na hroboch vojakov pripomíname nielen ich obete, ale aj cenu nášho života v mieri. Myslím si, že je to pevné puto pre začiatok našej spolupráce a partnerstva, ktoré minulý týždeň začalo písať svoju verím, že úspešnú premiérovú kapitolu,“ uviedla primátorka.


Primátorka mesta sa stretla aj s veľvyslancom Slovenskej republiky v Rusku, Petrom Priputenom a tlačovným tajomníkom Matúšom Korbom. Slovenské veľvyslanectvo v Rusku bolo celej delegácii počas pracovnej cesty veľmi nápomocné a ústretové. Zároveň sa primátorka dozvedela, že pán Korba je rodený Humenčan. “Som hrdá na to, že som opäť stretla Humenčana, ktorý robí dobré meno nášmu mestu, nielen profesionálne, ale aj ľudsky”, zdôraznila Vaľová. Matúš Korba následne sprevádzal delegáciu na oficiálnom podpise zmluvy.


Po oficiálnych rokovaniach si naša delegácia mala možnosť bližšie pozrieť aj viaceré zaujímavé miesta v tomto podmoskovskom mestečku. Okrem chrámu Sv. Georga ich veľmi zaujalo aj tamojšie gymnázium, kde sa čudovali ako je možné, že školské lavice z roku 1993 vyzerajú ako nové. V škole majú okrem toho na stenách desiatky reprodukcií obrazov od ruských a svetových maliarov, aby žiaci už od malička mali vzťah k umeniu. Primátorka v rámci prehliadky prezradila, že ju v Rusku inšpirovali viaceré veci a riešenia, ktoré by stálo za zváženie využiť aj v našom meste. 


Našu delegáciu tiež prekvapilo to, ako v tamojších školách vyžadujú, na rozdiel od Slovenska, dodržiavanie disciplíny nielen od žiakov, ale aj všetkých pracovníkov škôl a rodičov, na základe vopred presne určených pravidiel. Zapôsobila na nich aj miestna detská umelecká škola, kde si mohli prezrieť krátke ukážky tancov a vypočuť hudobné vystúpenia. Táto umelecké škola má vlastný orchester a zúčasňuje sa každoročne Drum festivalu. Inšpiráciou pre vedenie nášho mesta bol aj plavecký bazén Delfín, kde namiesto klasickej bezchlórovej úpravy vody používajú nemecký systém, pričom vodu čistia roztokom medi, striebra a zinku..


Humenská delegácia v meste navštívila aj športový klub Desantnik. Ten už dlhé roky vychováva mladých úspešných karatistov, ktorí im naživo predviedli aj krátku ukážku ich súbojov. Po zhliadnutí ich kvalitných hmatov a chvatov však radšej nevyužili možnosť zúčastniť sa aj aktívne ich tréningu, keďže trénerom mladých karatistov bol majster Ruska v karate. Predstavitelia nášho mesta si okrem štátnych a mestských zariadení prezreli aj „Gorki Leninskie“, čo je sídlo, v ktorom kedysi žil a tvoril bývalý sovietsky vodca, Vladimír Iljič Lenin. Zhliadli tam aj Leninov Rolls Royce špeciálne upravený pre jazdu po snehu, ktorý dodnes funguje a má nevyčísliteľnú zberateľskú hodnotu alebo historické hodiny ukazujúce čas jeho smrti, a to 7.50 hod.


Spomínaný podpis dohody o spolupráci s ruským Vidnojem nemusí byť ani zďaleka posledným. Dobrý chýr o našom meste už dorazil nielen do Česka, dôkazom čoho je ďalšie požiadanie o uzatvorenie partnerskej zmluvy, ale aj do Izraelského Migdal Haemek. „Teší ma, že Humenné stúpa nielen v rebríčku najkrajších slovenských miest, ale že si nás začínajú čoraz viac všímať a uznávať aj v zahraničí. Každá takáto spolupráca poslúži nielen na pozitívne zviditeľnenie mesta, ale aj na zvýšenie turistického ruchu a po viacerých rozhovoroch s podnikateľmi, ktoré som v našich družobných mestách absolvovala, aj možno k vzniku nových pracovných príležitostí,“ dodala primátorka.

« späť

1 1

Primátorka mesta Humenné Jana Vaľová a primátor mesta Alexander Uskov podpisujú Zmluvu o partnejskej spolupráci

« predchádzajúci 1 2 Delegácia mesta Humenné a predstavitelia mesta Vidnoje Návšteva gymnázia Lavice z roku 1993 Návšteva gymnázia - dielne
aktualizácia: 16.11.2016 | počet zobrazení: 23188

Počet návštev od 18.09.2011: 3796720
Počet návštev dnes: 1863
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie