Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Patrik, Patrícia


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenné patrí do prvej desiatky miest na Slovensku, ktoré medziročne najviac znížili svoj dlh

Humenné patrí do prvej desiatky miest na Slovensku, ktoré medziročne najviac znížili svoj dlh

Mesto Humenné opäť zlepšilo svoje finančné hospodárenie a medziročne sa zaradilo medzi samosprávy s najvyšším nárastom indexu finančného zdravia. Vyplýva to z analýzy, ktorú nedávno uverejnil Inštitút pre ekonomické otázky (INEKO). Naše mesto v ňom dosiahlo celkové skóre 4,68 bodu, čo je výrazný medziročný nárast, či už podľa starej a ako aj novej metodiky hodnotenia, ktorou INEKO začalo v uplynulom roku prepočítavať hospodárenie samospráv.


Finančné zdravie sme zlepšili o 0,24 bodu, čo je dvojnásobok priemeru
„Môžem spresniť, že finančné zdravie mesta Humenné sa medziročne zlepšilo o 0,24 bodu, čo je fajn, keďže priemerné zlepšenie predstavovalo 0,14 bodu. Priemer u 50 najväčších miest na Slovensku predstavoval 0,11 bodu,“ uviedol analytik inštitútu INEKO Matej Tunega.


Finančné zdravie vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy. Od októbra minulého roka sa počíta ako kombinácia pätice vybraných indikátorov finančnej stability: Celkového dlhu, Dlhovej služby, Záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, bilancií bežného účtu a záväzkov po lehote splatnosti.


Dlh po bývalom primátorovi sme znížili na menej než polovicu
INEKO tradične obodoval jednotlivé kategórie od nula po šesť bodov, pričom šestka je najlepšie skóre. Pozíciu miest s najlepším finančným zdravím potvrdili ku koncu 2016 Nové Mesto nad Váhom a Dubnica nad Váhom. Humenné je so svojim celkovým skóre 4,68 na tom výrazne lepšie ako mnohé mestá na východe a porazilo v tomto hodnotení napríklad aj obe krajské mestá Košice, Prešov.


Pritom v závere roka 2010, keď odchádzal z funkcie bývalý primátor Vladimír Kostilník bol podľa INEKA celkový dlh vyše dvojnásobný! (25,34 %). Celkový dlh mesta Humenné predstavoval ku koncu roka 2016 úroveň 11,06 percenta bežných príjmov, čo je medziročné zníženie až o 4,27 percenta. Humenné patrí v tomto ukazovateli medzi najlepšie mestá na Slovensku, pre porovnanie aktuálny dlh krajského mesta Prešov predstavuje 33,3 percenta, Michaloviec 38,1 percenta, Sniny 20,3 percenta a Vranova nad Topľou 23,2 percenta. Medziročné zníženie dlhu dokonca radí Humenné do prvej mieste najlepších spomedzi 50 najväčších miest na Slovensku.


Dlh na obyvateľa medziročne klesol z 91 na 68 eur
Priemerný dlh slovenských samospráv vo výške 20,2 je v porovnaní s mestom Humenné takmer dvojnásobný. Aj z pohľadu priemerného dlhu na jedného obyvateľa dosahuje naše mesto podľa hodnotenia inštitútu INEKO výborné výsledky, keď sa podarilo tento ukazovateľ znížiť 91 eur na 68 eur.


Celkovo až v štyroch z piatich hodnotených kategórií dosiahlo Humenné vyššie celkové skóre ako je priemer slovenských samospráv. Jedinou výnimkou sú záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti, ktoré dosahovali zanedbateľných 0,3 percenta.


V prebytku hospodárenia sme medzi najlepšími na Slovensku
V roku 2016 dosiahli všetky najväčšie mestá kladnú bilanciu bežného účtu. Povinnosť zostavovať prebytkové alebo aspoň vyrovnané rozpočty samosprávam vyplýva zo zákona. Najlepšie hodnoty zaznamenali Dubnica nad Váhom (+24,9 %), Nové Mesto nad Váhom (+22,9 %) a Trenčín (+16,7 %). Humenné bolo s 12,9 percentami hotovostného prebytku hospodárenia tradične medzi najlepšími slovenskými samosprávami.


„Platí, že čím väčší prebytok dokáže samospráva pri svojom bežnom hospodárení vytvoriť, tým väčší priestor jej vznikne na zveľaďovanie svojho majetku. Práve tento prebytok totiž predstavuje prostriedky, ktoré samospráve každý rok ostanú a o ktorých môže vedenie samosprávy ďalej rozhodovať, či nimi splatí časť dlhu, alebo či budú použité na kapitálové výdavky (investície), resp. môžu byť ešte aj čiastočne alebo úplne presunuté do ďalšieho obdobia na tvorba rezerv,“ uviedol Matej Tunega.


Primátorka Vaľová: Potvrdili sme svoje postavenie medzi finančnými lídrami
Primátorka mesta Jana Vaľová (Smer-SD) v reakcii na Analýzu hospodárenia vypracovanú inštitútom INEKO ocenila, že Humenné potvrdilo postavenie medzi finančne najzdravšími samosprávami na Slovensku.


„Prioritou od môjho nástupu do funkcie je okrem iného aj zlepšovanie celkového finančného zdravia mesta, znižovanie dlhov a čo najväčšie investície do zveľaďovania majetku mesta. Vo všetkých týchto ukazovateľoch sa nám veľmi dobre darilo, čo dokumentujú aj čísla z tejto analýzy. Som rada, že aj analytici z INEKO nás podporujú v tom, čo aj napriek nesúhlasu opozície, robí vedenie nášho mesta. A teda, že čím väčší hotovostný prebytok hospodárenia dokážeme vytvoriť, tým väčší priestor nám vznikne na zveľaďovanie svojho majetku. My sa tým dlhodobo riadime a vidno to nielen na množstve uskutočnených investičných akcií, ktoré môžeme vďaka tomuto prebytku zrealizovať. Zároveň to môžeme dobre vidieť aj na neustále klesajúcej výške nášho dlhu, v ktorého znižovaní patríme medzi najlepšie mestá na Slovensku,“ pochvaľovala si primátorka.

« späť

aktualizácia: 19.02.2018 | počet zobrazení: 3647

Počet návštev od 18.09.2011: 3125328
Počet návštev dnes: 1288
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie