Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Október   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

meniny má Demeter


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Humenčania sú nespokojní s vysokou cenou tepla a nechcú predĺženie súčasnej zmluvy

Humenčania sú nespokojní s vysokou cenou tepla a nechcú predĺženie súčasnej zmluvy

Až 74 percent Humenčanov sa vyslovilo za to, aby mesto malo vplyv na výšku cien tepla a ohrevu teplej úžitkovej vody. Tie musia platiť Humenskej energetickej spoločnosti s.r.o. (HES) patriacej medzi spoločnosti skupiny Chemes podnikateľa Jána Molnára.


Len jedna tretina Humenčanov si želá, aby v roku 2020 bola predĺžená zmluva z čias vtedajšieho primátora Vladimíra Kostilníka medzi mestom a HES. Zmluvou si spoločnosť ešte v roku 2005 na ďalších 15 rokov prenajala energetické zariadenia ako sú napr. potrubia slúžiace na distribúciu tepla a teplej úžitkovej vody.


Prieskumu sa zúčastnilo 750 Humenčanov
Tieto výsledky pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky o spokojnosti obyvateľov Humenného s dodávateľom tepla, ktorý v stredu na tlačovej konferencii prezentovala primátorka mesta Jana Vaľová spolu so zástupcami Mestského úradu (MsÚ) v Humennom. Ako uviedli prednosta MsÚ Ondrej Bartko a vedúci Odboru správy majetku mesta Slavomír Rusinko, prieskum bol na objednávku mesta Humenné realizovaný na vzorke 750 obyvateľov mesta zo všetkých jeho častí v lete 2018. Vykonanie prieskumu schválilo svojim uznesením Mestské zastupiteľstvo v Humennom. Jeho cieľom bolo poskytnúť nezávislé objektívne údaje o názore občanov mesta na kvalitu dodávky tepla a teplej úžitkovej vody spoločnosťou HES.


Obyvatelia Humenného a podnikateľské subjekty v meste platia jednu z najvyšších cien za dodávku tepla na Slovensku. Cena v Humennom je podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) takmer o polovicu vyššia ako v Stropkove, Vranove alebo Bardejove a o tretinu vyššia ako v krajskom meste Prešov.


Mesto nevie v HES nič ovplyvniť
Potrubia na rozvod tepla a energetické zariadenia má už 13 rokov v Humennom v prenájme HES. Jej väčšinovým majiteľom so 67-percentným majetkovým podielom je Chemes a.s. Humenné. Mesto má v HES len zvyšných 33 percent. Po tom, čo na návrh zástupcov majoritného akcionára bola pred vyše 5 rokmi zrušená Dozorná rada HES, nemá mesto žiadnu kontrolu nad hospodárením HES a nedokáže žiadnym spôsobom ovplyvniť tvorbu ceny tepla pre domácnosti a podnikateľské subjekty.


V reprezentatívnom prieskume verejnej mienky pritom až 68 percent z Humenčanov, ktorí sú nespokojní so svojim dodávateľom tepla, uviedlo za hlavný dôvod svojho rozčarovania vysokú cenu tepla. Práve spoločnosť HES, predkladá na schválenie ÚRSO cenový návrh, na základe ktorého sa určujú ceny tepla v meste. Radnica pritom už dlhú dobu upozorňuje na nemožnosť kontroly toho, či cena tepla aj zodpovedá reálnym nákladom na jeho výrobu a distribúciu.


J. Vaľová: Prieskum verejne mienky potvrdil, že ideme správnou cestou
Primátorka mesta Jana Vaľová (Smer-SD) na stredajšej tlačovej konferencii uviedla, že mesto bude postupovať podľa toho ako sa vyjadrili v prieskume jeho obyvatelia. Zdôraznila, že od svojho nástupu do funkcie sa snaží súdnou cestou dosiahnuť zrušenie tejto, z pohľadu obyvateľov mesta, zjavne nevýhodnej zmluvy.


„Výsledky prieskumu nám len potvrdili, že sme sa vydali správnou cestou. Okresný súd v Humennom nám pred vyše dvoma rokmi dal za pravdu, že zmluva na prenájom energetických zariadení je neplatná. Lenže HES sa odvolala a v odvolacom senáte Krajského súdu v Prešove, ktorý o tom mal rozhodovať, boli vymenení dvaja sudcovia. Jeden z nich bol kmotor podnikateľa Jána Molnára. Protestovali sme proti tomu na Najvyššom súde, no až Ústavný súd vydal nález, že bolo porušené základné právo mesta na súdnu ochranu. Aj z týchto udalostí vidíte, že v tomto spore ide naozaj o veľa. Ak mi občania mesta opätovne dajú svoju dôveru, sľubujem vám, že spoločne s našimi poslancami urobíme všetko preto, aby súčasná nevýhodná zmluva po roku 2020 už nepokračovala. To je rozdiel medzi nami a niektorými opozičnými poslancami alebo kandidátom na primátora Milošom Meričkom. Členovia ich poslaneckého klubu Za demokratické Humenné už dvakrát predložili na Mestskom zastupiteľstve návrh, aby sa súčasná nevýhodná zmluva predĺžila o ďalších 20 rokov. Takýto postup je pre nás neprijateľný. Aj naďalej budeme obhajovať záujmy občanov mesta a nie tých, ktorí na teple zarábajú,“ skonštatovala.


Vzorom je Poprad, kde ceny tepla klesli až o 18 percent
Mesto sa po vzore Popradu usiluje už dlhšiu dobu získať pod svoju správu aj rozvody tepla. V meste pod Tatrami sa tak udialo už minulý rok a obyvatelia po zmene distribútora tepla zo súkromnej na mestskú spoločnosť platia až o 18 percent nižšie ceny.


Zástupca primátorky Andrej Semanco (Smer-SD) reagoval aj na tvrdenia zástupcov HES-u, podľa ktorých počas trvania zmluvy už preinvestovali do rekonštrukcie energetických zariadení milióny eur. „Podľa môjho názoru túto sumu na stave rozvodov tepla vôbec nevidno. Firma nechce mestu a ani hlavnej kontrolórke predložiť žiadne doklady, ktoré by potvrdzovali to, čo hovoria. Dokonca nám odmietajú predložiť aj dokumenty na povoľovacie konanie pre zmenu energetickej koncepcie, o ktorú sami požiadali. Aj z toho jasne vidieť, že HES ide podľa môjho názoru najmä o vlastné záujmy a nie o Humenčanov. Pri ich presadzovaní majú aj podporu viacerých opozičných poslancov. Cieľom je predĺženie zmluvy s mestom tak, aby väčšinový majiteľ mohol aj naďalej nadštandardne zarábať na dodávkach tepla v Humennom.


Primátorka: Trápia ma vysoké ceny tepla, ktoré platíme v meste
Aj primátorka mesta zdôraznila, že ju trápia vysoké ceny, ktoré občania a podnikatelia v meste musia platiť za teplo. „Urobíme všetko preto, aby sa to čo najskôr zmenilo, lebo aj z prieskumu je vidieť, že táto otázka je z pohľadu obyvateľov jednou z najdôležitejších v meste,“ dodala.

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 10.10.2018 | počet zobrazení: 6605

Počet návštev od 18.09.2011: 3319102
Počet návštev dnes: 776
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie