Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Historicky prvá výmena stredoškolských študentov medzi Slovenskom a Izraelom

Historicky prvá výmena stredoškolských študentov medzi Slovenskom a Izraelom

Po prvý krát v histórii Slovenska sa, v období od 11. do 16. apríla 2016, uskutočnila výmenná návšteva izraelských stredoškolských študentov na našich stredných školách. Organizátori projektu Východokarpatské združenie cestovného ruchu v Snine a súkromná izraelská firma Jordan Eshel, pokladajú za úspech, že sa podarilo zorganizovať túto recipročnú výmenu študentských pobytov medzi Izraelom a Slovenskom. Podľa koordinátora projektu, Juraja Levického, je to pilotný projekt, ktorý bude pokračovať aj v budúcnosti.


Osem študentov a dvaja pedagógovia Strednej školy Kirijat Chaim z Izraela, strávili jeden týždeň so svojimi rovesníkmi v slovenských rodinách v Humennom a v Snine. Do projektu sa za slovenskú stranu zapojili Obchodná akadémia v Humennom a Stredná priemyselná škola v Snine.


Okrem toho, že sa izraelskí študenti zúčastnili vyučovacieho procesu na našich školách, naši študenti im ukázali zaujímavosti východného Slovenska, ako napríklad Národný park Poloniny, Starinskú priehradu, Skanzen v Humennom, drevené kostolíky, Múzeum Andyho Warhola, židovské pamiatky v okolí a aj Synagógu v Košiciach a v Prešove.


Vrcholom celého programu bola spoločná návšteva slovenských a izraelských študentov koncentračného tábora v Osvienčime. Aj napriek tomu, že počasie bolo veľmi daždivé slávnostný ceremoniál kladenia červených ruží na pamiatku obetí holokaustu sa odohral s celou vážnosťou. Bolo to úchvatné vidieť izraelských a slovenských študentov ako čítajú spomienky napísané jedným z bývalých väzňov, ktorý prežil Osvienčim a svoje slová adresoval bývalému SS veliteľovi v Birkenau. Na záver textu bývalý väzeň prehlasuje, že síce to, čo prežil je takmer neuveriteľné, ale vydržal bojovať do konca, aj keď ostal väzňom a teraz, keď vidí, že jeho vnúčatá hrdo kráčajú po miestach, kde neľudsky trpel, vie, že zvíťazil a jeho víťazstvom sú jeho potomkovia – mladí Izraelčania.


Mladí ľudia, z dvoch tak odlišných svetov ako je Izrael a Slovensko, veľmi rýchlo nadviazali medzi sebou priateľstvá a zvedavo sa zaujímali o život na Slovensku. Naši študenti sa už tešia na návštevu krajiny, ktorú média označujú ako pomerne rizikovú oblasť Blízkeho východu, ale zato s najviac rozvinutou demokraciou v danej oblasti. Pravdu povediac, rodičia chvíľu aj váhali, či majú svojim deťom dovoliť zúčastniť sa tohto projektu s návštevou Izraela práve kvôli tomu, čo prezentujú média. Uvidíme s akými dojmami sa vrátia späť.


Projekt sa mohol uskutočniť len vďaka podpore štedrých sponzorov, ktorých by sme na záver radi spomenuli:


Židovská náboženská obec Prešov, Slovensko – izraelská obchodná komora, Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo v Jeruzaleme, Human Dynamic s.r.o., Bratislava, PhDr. Jana Vaľová, primátorka mesta Humenné, R.M.R., Snina, Betpres, s.r.o., Vranov n. T., Block company, s.r.o., Bratislava, Kresťanské spoločenstvo Milosť Bratislava, Peter Majerovič, Kanada, JUDr. Peter Frajt, honorárny konzul Izraela na Slovensku, International medicine studies, Košice, Židovská náboženská obec Košice, Židovská komunita Humenné, Marcinek Univerzál s.r.o., Snina, Podvihorlatské pekárne a cukrárne, Humenné, Veľkosklad potravín GVP, Humenné, Mrg. Peter Nízky – podnikateľ Humenné, OVO centrum – Mária Čaklošová, Humenné, Silvia Šimová – Poisťovňa UNIQUA poisťovňa, a.s., Snina, Hvezdáreň Humenné, A-typ, architektonický atelier, s.r.o., Prešov.


Autor: Jaroslava Marcineková, Východkarpatské združenie cestovného ruchu Snina

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 12.05.2016 | počet zobrazení: 21568

Počet návštev od 18.09.2011: 3801223
Počet návštev dnes: 1988
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie