Primátorka mesta

PhDr. Jana VaľováKalendár
  «   Máj   »  
  «   2018   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

meniny má Zina


Počasie
Nedeľa 20.05.2018
aktuálne o 20:01
Jasno
teplota 14°C
predpoveď na zajtra
Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok
cez deň 22°C / v noci 10°C

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Historické príbehy od schengenskej hranice 02

Historické príbehy od schengenskej hranice 02

knizky V roku 2010 kolegovia Ing. Vladimár Sekela a Mgr. Mikuláš Jáger predstavili verejnosti publikáciu o michalovských historických príbehoch. Dnes prichádza s voľným pokračovaním tejto knihy historik Zemplínskeho múzea a popularizátor regionálnej histórie dr. Martin Molnár. Ten je zároveň autorom myšlienky vydávať autentické historické príbehy z regionálnej histórie pod názvom Historické príbehy od schengenskej hranice 02 – Príbehy zo Zemplína.

Už prvý diel Historických príbehov od schengenskej hranice, ktorý v roku 2011 zostavova­teľsky pripravil so stredoškolským pedagógom Mgr. Matejom Starjákom, zaznamenal nečakaný úspech. V tejto publikácii trinásť autorov napísalo štyridsaťtri príbehov súvisiacich s históriou miest a obcí okresov Michalovce a Sobrance.

Druhý pripravovaný diel je zameraný na územie Zemplína (slovenské časti historickej Zemplínskej a Užskej župy). Dôvod je jednoduchý. V roku 2012 uplynie presne 90 rokov od definitívneho zániku historickej Zemplínskej župy. V autorskom kolektíve druhého dielu je trinásť autorov, z ktorých väčšina pracuje v Slovenskej akadémii vied, v archívoch alebo v slovenských múzeách. Autori v pripravovanom druhom pokračovaní príbehom predstavia takmer tridsať zaujímavých zemplínskych autentických historických príbehov. Tieto, ale aj mnoho ďalších príbehov, si môžete prečítať v pripravovanej publikácii, ktorá bude uvedená do života koncom novembra, resp. začiatkom decembra 2012.

V prípade, že máte záujem o kúpu spomínanej publikácie ktorej cena v predpredaji bude 15 € napíšte na adresu: hrehovcikova@zemplinmedia.sk


Vyberáme z obsahu knihy:
Mnoho Slovákov pozná príbeh čachtickej bielej pani („krvavej grófky“) Alžbety Báthoryovej, ale málokto vie, že svoje manželské „áno“ povedala svojmu snúbencovi Františkovi Nádasdymu v zemplínskom mestečku Vranov v roku 1575.

V 17. storočí sa do Humenného dostali ostatky svätého Bonifáca (svätý Bonifác patrí k tzv. ľadovým svätým). Súčasným veriacim aj návštevníkom kostola len krátky list na stene vedľa oltára sv. Jána Nepomuckého vysvetľuje, kto odpočíva v presklenej schránke pod oltárom. A práve o ceste ostatkov svätého Bonifáca z ďalekého sveta do Humenného je jeden z príbehov.

Kto by nepoznal sochu Herkula nachádzajúcu sa v Snine. O tom kto a prečo dal v Snine zhotoviť sochu tohto antického siláka sa už vie oveľa menej. Odpoveď na tieto, ale i na ďalšie otázky prináša Príbeh (nielen) o bájnom sninskom Herkulesovi.

Konkubíny, metresy, kurtizány … ( dnes sa zaužíval nový termín zlatokopky) sú osobitnou a veľmi pikantnou témou dejín. Príbeh Gróf a konkubína je presne takýmto príbehom. Plný lásky, vášne, klamstva, podvodov a omylov. Je to príbeh grófa Františka Csakyho a dcéry debnára Alžbety Árvayovej, ktorá svojou krásou poblúznila myseľ starnúceho grófa.

Nádherná romantika dýcha z rakúskeho veľkolepého historického trojdielneho filmu o cisárovnej Sissi (Alžbeta Habsburská manželka cisára Františka Jozefa I.) z 50. rokov 20. storočia v hlavnej úlohe s Romy Schneiderovou. Vo filme je zobrazená aj scéna korunovácie Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Habrsburskej za uhorského kráľa a kráľovnú. Svätoštefanskú korunu na hlavu Františka Jozefa I. nasadil gróf Július Andrássy. Nebol to nik iný ako ten istý gróf Andrássy, ktorého počas panovania cisára Františka Jozefa I. odsúdili na smrť a v roku 1851 aj obrazne popravili. Ale to sú paradoxy dejín. Gróf Július Andrássy nazývaný aj „veľký syn Uhorska“ je pochovaný v rodinnom mauzóleu v meste Trebišov. Jeho životné osudy sú témou príbehu Krásny obesenej korunoval Sissi.

V roku 1865 sa Michalovce stali „hlavným mestom“ ortodoxného židovstva v celom Uhorsku. Do histórie prelomové stretnutie ortodoxných rabínov v Michalovciach vstúpilo ako „michalovská synoda“. V minulosti zohrávala významnú úlohu v meste práve židovská komunita. Tajuplná, nepoznaná, často opradená dohadmi a legendami je história michalovských Židov. Ako to v skutočnosti bolo, čo po židovskej kultúre v meste zostalo? O tom sa môžete dočítať v príbehu Keď po uliciach znel jidiš.

« späť

aktualizácia: 08.11.2012 | počet zobrazení: 39414

Počet návštev od 18.09.2011: 2193001
Počet návštev dnes: 152