Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Marec   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

meniny má Alan, Alana


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » HC 19 HUMENNÉ smeruje do I. hokejovej ligy

HC 19 HUMENNÉ smeruje do I. hokejovej ligy

Slovenskej hokejovej lige (I. liga) je zatiaľ prihlásených desať mužstiev – predbežne sú na zozname účastníkov: Martin, Žilina, Levice, Trnava, Dubnica n/V., Topoľčany, Považská Bystrica, Skalica, Spišská Nová Ves a HC 19 Humenné. Teoreticky sa môže ešte počet prvoligistov zmeniť, do 31. augusta sa môžu kluby zo súťaže odhlásiť bez sankcií.


Druhá najvyššia slovenská hokejová liga má naplánovaný štart na 2. októbra. Najpravdepodobnejší variant hracieho modelu sezóny znamená v základnej časti zápasy každého s každým štyrikrát. Keďže je to iba 36 zápasov, potom ešte medzi sebou odohrajú zápasy tabuľkovo párne mužstvá s nepárnymi. Súťaž vyvrcholí ako tradične play-off fázou. Hrať sa bude na štyri víťazné zápasy. Víťaz I. ligy postúpi priamo do extraligy.


„Prihlášku do I. ligy sme podali, licencie sa budú potvrdzovať v septembri," začal hokejovú debatu Peter Ždiňák.


Každý prvoligista musí fungovať aj v mládežníckej sekcii (2 družstvá v dlhodobých súťažiach). Túto povinnosť splní HC 19 Humenné dohodou s HK Humenské Levy. Podmienkou účasti v novej sezóne je tiež vysporiadanie všetkých finančných prvoligových záväzkov. Humenský klub (ako finalista II. ligy, t.j. nováčik I. ligy) má stôl logicky čistý. Meno HC 19 Humenné nie je ani historicky poškvrnené, lebo dlžoby vo výške cca 100.000 až 150.000 eur patria MHK Humenné (pozn.: napriek mestskej dotácii v roku 2018 v čiastke cca 400.000 eur).


Hokej na Slovensku má spoločného nepriateľa – pandémiu COVID-19…
„Štart I. hokejovej ligy sa posunul. Museli sme pozmeniť prípravu a odvolať zápasy so Sanokom a Miskolcom. Predpokladáme, že ľad bude k dispozícii od septembra, v závere augusta začneme s tréningami na suchu. Odporúčania ZOK-u I. ligy hovoria, že dvakrát mesačne by sme mali otestovať celý káder a realizačný tím. Zatiaľ by sme to mali platiť my. A to je značná položka, ktorú nám musí pomôcť zvládnuť zväz. Určite všetkých otestujeme na začiatku prípravy. Je nutné dbať na prísne dodržiavanie hygienických noriem, lebo v prípade pozitívneho testu nasleduje pre celý klub 14-dňová karanténa. Spomenúť musím aj opatrenia v prípade návštevnosti. Od 1. septembra športové podujatia môžu mať v interiéri maximálne 500 ľudí. To sa týka aj hokeja. Keďže sa do tohto čísla rátajú aj hráči i osoby organizujúce stretnutie, na divákov ostane niečo málo cez 400. A to je nepredstaviteľné. Nielen pre nás, keďže rátame s pravidelnou návštevnosťou 800 až 1.000 divákov, ale ani pre žiadneho prvoligistu. Žiaden klub nie je tak ekonomicky silný, aby zvládol fungovať so 400 divákmi na zápase. Aj náš rozpočet ráta v značnej miere s príjmom zo vstupného. A to nehovorím o extralige – východniari Michalovce, Poprad, Košice sú diváckym lákadlom. Neprežijú, ak budú musieť okresať návštevnosť z troch – štyroch tisíc na štyristo. Bude to veľký problém," poznamenal predseda HC 19 Humenné.


Finančný rozpočet klubu na sezónu majú zostaviť reklamní sponzori, dotácia z mesta Humenné i SZĽH, pevným stĺpom má byť aj divácky záujem.
Marketingovo plánujeme naše domáce zápasy úplne zmeniť. Vždy tombola, aj charitatívna pomoc pre jednotlivcov i subjekty, pred prvým zápasom chystáme aj živý spev štátnej hymny, dali sme si zistiť cenu na výrobu odevu maskota, ktorý by sa v hľadisku s deťmi fotil. Aj taký máme zámer. Ak nám však zredukujú počet divákov na 400, nezískame očakávanú odozvu."


Dôležitým lákadlom pre diváka je kvalita na ľade. Káder. Akú má zatiaľ podobu?
„Začnem všeobecne. Máme dohodu s HK Dukla Ingema Michalovce, jedna päťka by mala stále prichádzať, optimálne piati hráči plus brankár. Káder však skladáme tak, aby sme dokázali fungovať a dobre hrať aj bez prípadnej michalovskej pomoci. Brankári. Zatiaľ neuzavretý je Riečický, ktorého čaká kemp v HC Košice. Ako dvojka Spodniak z Košíc, v uplynulej sezóne chytal v Maďarsku. Obrana. Ústne dohody – Novický, Hopkovič, Valečko, Ivanov, z našich sa ukážu Copko, Buraľ a Maury, plus dvaja – traja hokejisti v riešení. Útok. Vaško, Fedorko, Markuš, Mesároš, Krajňák, Horváth, Ferenc, Šiňanský, Kozio, Pulščák, ďalší prídu na skúšku. Trénerom ostáva Milaš Staš, asistent Rudolf Jurčenko."


Humenská hokejová verejnosť má v živej pamäti január 2016, keď I. ligu predčasne ukončila po silnom vetre deravá strecha (MHK Bemaco Humenné), o dva roky finančné šafárenie MHK Humenné vyústilo v existenčné problémy, športový „výbuch“ v čase Vianoc, pričom sezónu dohralo (aj s účasťou v play-off) už nové vedenie klubu. MHK Humenné síce na papieri existuje, ale nik s ním nechce mať nič spoločné. Iba veritelia stále zisťujú aktuálnu situáciu klubu, ktorý v primátorských časoch J. Vaľovej funkcionársky viedol M. Šmída. HC 19 Humenné neprebral nástupnícke práva, nastúpil na novú cestu.


„Etablovať sa v prvej lige a zistiť finančnú náročnosť sezóny, reálne si oťukať svoje možnosti, snahu na športovom i manažérskom poli. Chceme najmä domáce zápasy vyhrávať, lákať divákov, vytvárať im športový zážitok. V základnej časti prvá polovica tabuľky a účasť v play-off," dodal Peter Ždiňák.


Foto: FB HC 19 Humenné
Na snímke: Ivan Fedorko


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Ivan Fedorko Ivan Fedorko
aktualizácia: 16.08.2020 | počet zobrazení: 1274

Počet návštev od 18.09.2011: 3639570
Počet návštev dnes: 3066
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie