Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Berta


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Film Obchod na korze mal premiéru na humenskom hlavnom námestí

Film Obchod na korze mal premiéru na humenskom hlavnom námestí

Humenské námestie pri Fontáne lásky sa v sobotňajší večer 6. júla zmenilo na veľkú premietaciu sálu pod holým nebom. Dôvodom bola svetová premiéra Oscarom ovenčeného česko-slovenského filmu OBCHOD NA KORZE. S myšlienkou premietnuť zdigitalizovaný film len pár metrov od miesta, kde skutočný obchod stál, prišlo neformálne zoskupenie Humenčanov „Príď a poznaj“.

Premietaniu filmu však predchádzali viaceré stretnutia prípravného štábu, plány, vybavovania, žiadostí, hľadanie vhodného termínu, aj zopár nečakaných udalostí. V sobotu 6. júla popoludní to celé oficiálne odštartovalo najprv prijatím hostí v čele s úspešnou herečkou Zuzanou Kronerovou na pôde humenskej radnice primátorom mesta Milošom Meričkom. Potom sa hostia presunuli k pamätníkom, ktoré sa v Humennom viažu k obdobiu tragického roku 1942 a posledným miestom, kde Zuzana Kronerová položila kvetinový veniec je pamätná tabuľa Ladislavovi Grosmanovi na budove MsKS. V podvečerných hodinách nasledoval pestrý kultúrny program. Počas neho vystúpili členky a členovia Speváckeho zboru mesta Humenné, diváci si vypočuli tiež čítanie úryvku z Grosmanovej novely v podaní predsedu Mládežníckeho parlamentu Freemar – Martina Mihaľovova, nechýbal ani hudobný program v podaní Súkromnej základnej umeleckej školy Múza. Celým slávnostným večerom sprevádzal občiansky aktivista a súčasne predseda neformálneho združenia občanov Príď a poznaj – Ján Mičovský.

OBCHOD NA KORZE v rokoch 1964–1965 nakrútili režiséri Ján Kadár a Elmar Klos na motívy rovnomennej novely humenského rodáka, spisovateľa a scenáristu Ladislava Grosmana (4.2.1921 – 21.1.1981). Hlavne starší Humenčania vedia, že predlohou Grosmanovej prózy sa stal obchod s galantériou židovskej vdovy Rózy Swarzovej. Uznávaná herečka Zuzana Kronerová, ktorej otec Jozef Kroner si v ňom zahral hlavnú úlohu stolára arizátora Tóna Brtka po boku poľskej herečky Idy Kamińskej v role Židovky Rozálie Lautmannovej, majiteľky obchodu pred vyše dvoma rokmi sľúbila, že ak sa nápad premietať na námestí OBCHOD NA KORZE podarí zrealizovať, tak do Humenného na premietanie a spomínanie určite príde.

Obyvatelia Humenného aj návštevníci mesta v spomínaný sobotný večer zaplnili námestie aj priľahlé okolie v hojnom počte. Práve meno Zuzany Kronerovej bolo zárukou, že večer nebude iba o premietaní filmu, ale aj o spomienkach spojených s natáčaním v Sabinove a tiež o dobrej nálade. Svojím entuziazmom sa o to veľkým dielom pričinil aj Ján Mičovský, v úlohe organizátora akcie a moderátora. Okrem iného povedal: „…chceme si pripomenúť históriu krajiny, ktorú nazývame našou vlasťou, históriu jednej lokality, ktorú nazývame naším mestom, mnohí aj rodiskom. Chceme si pripomenúť históriu filmu, ktorý oprávnene nazývame svetovým…“

Na premietanie prijalo pozvanie aj viacero oficiálnych hostí, medzi nimi primátor Sabinova Michal Repaský, kde sa film v skutočnosti natáčal, Juraj Vrábeľ ml., historik, ktorý sa filmom zaoberá už približne 20 rokov, spisovateľka Anna Garbinská, tiež Martin Korčok, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi. Humenský primátor Miloš Meričko odovzdal Zuzane Kronerovej sošku humenského Oscara od ľudového rezbára Stanislava Bystrianskeho z agátového dreva so slovami: „Je to poctivé tvrdé drevo. Pripomína mi vašu umeleckú i spoločenskú tvorbu.“
Pozdrav z Kanady do rodného Humenného poslala Edita Grosmanová, 95-ročná vdova po významnom spisovateľovi: „…Viem skoro isto, že Ladislav s vami v duchu bude. Neučte deti nenávisti, lebo to vedie k zločinnosti, čo je proti božskému a ľudskému zákonu“. Prítomným jej posolstvo prečítal zástupca židovskej náboženskej komunity Humenné Juraj Levický.

Zuzana Kronerová si pred premietaním digitalizovanej verzie filmu zaspomínala na svojho otca a tiež na prípravy a priebeh natáčania slávneho filmu. Rozprávala však nielen o histórii, ale aj o našej prítomnosti a o tom, ako vníma svet okolo seba: „Súčasnosť je dobou individuálneho rozvoja osobnosti. Mám pocit, že ruka v ruke so slobodou a individualizmom ide aj egoizmus, nedostatok súcitu a spolupatričnosti. Sme veľmi zameraní sami na seba, na svoj úspech, svoje pohodlie a málo myslíme na druhých a málo sa o nich staráme a málo si navzájom pomáhame. Všetci citliví ľudia to cítia rovnako."

Humenčania, ale aj návštevníci, ktorí sa na výnimočnom filmovom predstavení na mestskom námestí zúčastnili, sa rozchádzali neskoro večer domov spokojní a plní dojmov zo stretnutia s herečkou, ktorá bola osobne prítomná na výrobe jedinečného diela česko-slovenskej kinematografie.
Možno pripomenúť, že po roku 1968 sa OBCHOD NA KORZE dostal na 20 rokov do trezoru. Dôvodom bolo, že jeden z jeho režisérov Ján Kadár po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa emigroval do USA. Zaslúženej slávy sa film dočkal až po roku 1989. V roku 2000 sa stal medzi slovenskými filmovými novinármi a kritikmi víťazom Ankety 2000 o najlepšom hranom filme.

Text a foto: Ľuboš Ondovčin

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 10.07.2019 | počet zobrazení: 2181

Počet návštev od 18.09.2011: 3118294
Počet návštev dnes: 399
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie