Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   December   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

meniny má Barbora, Barbara


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » FS Chemlon na medzinárodnom festivale v Srbsku

FS Chemlon na medzinárodnom festivale v Srbsku

V dňoch 8.-12. júla 2018 sa Folklórny súbor Chemlon Humenné zúčastnil XVIII. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu „Vlaška 2018“ v Srbsku. Účasť kolektívu sprostredkovala primátorka mesta Humenné PhDr. Jana Vaľová a organizačne ho zabezpečili pracovníci sekretariátu a odboru kultúry MsÚ Humenné, Vihorlatského múzea a Súkromnej základnej umeleckej školy Kudlovská Humenné.


Medzinárodného festivalu sa zúčastnili folklórne kolektívy zo 4 svetových kontinentov – Kolumbijčania, Mexičania a Kanaďania z južnej, strednej a severnej Ameriky, Tunisania z Afriky, Turci z Ázie a Európu prezentovali folkloristi z Bulharska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny, Srbska a Slovenska. Najviac kolektívov bolo z hosťujúcej krajiny. Celkovo sa podujatia zúčastnilo 15 folklórnych súborov. Podujatie pozostávalo zo 4 večerných festivalových koncertov, ktoré sa začínali o 20.30 hod. pred vždy plným publikom.


Program festivalu vzhľadom na veľkú medzinárodnú konkurenciu bol zaujímavý, pestrý, dynamický a veľmi kvalitný. Okrem typických kolových balkánskych tancov sme si mohli pozrieť aj bojové a svadobné tance z Turecka, karičky, verbunkové a párové tance Maďarov, Slovákov, Rusínov, ale i temperamentné tance strednej a južnej Ameriky. Kolumbijskí tanečníci predviedli i tradičné ľúbostné tance domorodých potomkov starodávneho národa Inkov.


Najviac ma ale zaujal uvítací srbský koncert pre zahraničných účastníkov. Pódium nebolo kryté. Počas programu začalo pršať, ale srbské kolektívy tancovali ďalej. Čím viac pršalo, tým ich tance boli nástojčivejšie, emotívnejšie, presvedčivejšie. V týchto okamihoch som pochopil nezdolnú dušu srbského národa.


Festival organizoval miestny folklórny súbor Šumadija z Vlašky. Kolektív má 200 členov všetkých vekových kategórií a každý z nich sa bez ohľadu na vek aktívne podieľal nielen na pódiovom účinkovaní, pri organizovaní festivalu, ale i na sprievodných aktivitách, medzi ktoré patrili návšteva Belehradu, pobyt v športovom centre v Mladenovaci, prehliadka miestneho pravoslávneho chrámu, ale i ochutnávka typických miestnych kulinárskych špecialít a degustácia alkoholických i nealkoholických nápojov z ich regiónu.


Folklórny súbor Chemlon Humenné, ktorý v súčasnosti pracuje pri Súkromnej základnej umeleckej škole Kudlovská Humenné a je kolektívnym členom Mladej Matice a Rusínskeho záujmového združenia, sa v náročnej medzinárodnej konkurencii nestratil. 34 členný kolektív sa predstavil zemplínskymi a rusínskymi spevmi a tancami z Horného Zemplína. Vďačným divákom sme prezentovali choreografie vytvorené doc. Vladimírom Marušinom – Pod nohy hraj!, Chto lipše, Zbojník I., Zbojník II., Zbojnícka zábava, Hostina, Fľaškový a Jánom Sabom – Čardáš. Hudobnú a spevácku produkciu pre náš súbor zabezpečovali mužská spevácka skupina Hačure vedená Ľudovítom Džubákom, dievčenská spevácka skupina Bosoročky a ľudová hudba v zložení Daniela Kerekaničová, Miroslav Dzijak a Miroslav Kerekanič.


Riaditeľ súboru Ladislav Ferík vyjadril s účinkovaním nášho kolektívu veľkú spokojnosť, ktorá bola umocnená aj pozvaním na ďalšie festivaly toho najvyššieho rangu, na festivaly C.I.O.F.F: už toho roku v októbri do Bulharska, na druhý rok do Istanbulu do Turecka a opätovne do Srbska. Potešilo aj ocenenie organizátorov za najsympatickejší a najdisciplino­vanejší kolektív.


Cesta domov trvala síce z dôvodu havárie na diaľnici pri Budapešti o 6 hodín dlhšie, ale ani táto skutočnosť nám nepokazila pekné dojmy z nádherného podujatia a zo stretnutí s príjemnými sympatickými ľuďmi.


Poďakovanie patrí organizátorom festivalu, všetkým členom hosťovského folklórneho súboru Šumadija Vlaška, nášmu sprievodcovi Petrovi Milisavljevičovi, vedúcemu orchestra Čarobne dirke, vedeniam mesta Humenné, Súkromnej základnej umeleckej školy Kudlovská Humenné, Vihorlatského múzea, ale hlavne rodičom našich členov, vďaka ktorým môžeme svoju činnosť vykonávať. Ďakujeme!


V súčasnosti sa už pripravujeme na účinkovanie na miestnych a regionálnych podujatiach, ale vrcholom letného festivalového programu bude určite účinkovanie na Národných matičných slávnostiach v Martine dňa 4.8.2018 pri príležitosti 155. výročia vzniku Matice slovenskej a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Naši priaznivci nás môžu počas leta ešte vidieť na festivaloch v Osadnom, Mikovej, Dlhom nad Cirochou, Michalovciach, Humennom, Vranove nad Topľou a Jesenovciach na Považí. Všetkých srdečne pozývame!


Zoznam účinkujúcich kolektívov:

Kolumbia – súbor Bafonajo
Mexiko – Folklórny balet Tzontemoc
Kanada – Kosovski božuri
Turecko – Sisli kultur sanat dernegi genclik spor kulubu
Maďarsko – Pantlika – Bolgarka
Bulharsko – Maleshevci
Slovensko – Chemlon Humenné
Bosna a Hercegovina – Rudar
Srbsko

  • Kosmaj

  • Ľubomir Ivanovič – Geca

  • Slavko Manojlovič

  • Vojvoda Janko Katič 1896

  • Šumadija – Vlaška – 3 súbory: detský, mládežnícky, dospelý

  • chrámový spevácky zbor z Vlašky

Autor a foto: Mgr. Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 19.07.2018 | počet zobrazení: 4924

Počet návštev od 18.09.2011: 3411360
Počet návštev dnes: 1866
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie