Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Ervín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Emigranti zo Záchytného tábora v Humennom vedia nažívať s obyvateľmi

Emigranti zo Záchytného tábora v Humennom vedia nažívať s obyvateľmi

utecenci Humenné, 28.6.2013 – Záchytný tábor v Humennom funguje už 6 a pol roka. Doteraz v ňom umiestnili 4 500 žiadateľov o azyl. Najviac utečencov pochádza zo Somálska, Afganistanu a Gruzínska.

Napriek počiatočným obavám obyvateľov a mestských poslancov, spolunažívanie s cudzincami funguje bez problémov. „Po čase vidíme, že spôsob a systém prevádzky je taký bezpečný, že našim občanom nehrozí nič,“ zhodnotil situáciu zástupca primátorky Ing. arch. Andrej Semanco. „Hrozby v podobe zdravotných, sociálnych či kriminálnych problémov, ktorých sme sa všetci obávali, sa nenaplnili. Ani raz sme sa nestretli s tým, aby nejaký kriminálny čin spáchali ľudia zo záchytného tábora. Objekt nie je v meste na príťaž a nikomu neubližuje,“ uzavrel viceprimátor.

Kapacita záchytného tábora v Humennom je 524 osôb a počas jeho celej prevádzky nenastala situácia, že by z dôvodu jeho obsadenosti nebolo možné do tohto tábora prijať žiadateľov o udelenie azylu. Doteraz najmladší žiadateľ mal 29 dní a najstarší 73 rokov. Počas pobytu v záchytnom tábore v Humennom sa len jednej žiadateľke o udelenie azylu z Vietnamu narodilo dieťa, a to v roku 2009.

Počas pobytu v záchytnom tábore sa emigrantom poskytuje ubytovanie, stravovanie alebo stravné, základné hygienické potreby a iné veci nevyhnutné na prežitie, ako aj vreckové v symbolickej výške. Rovnako sociálna starostlivosť a psychologické poradenstvo. Pre žiadateľov o udelenie azylu je zabezpečená zdravotná starostlivosť. V záchytnom tábore sú pre tiež vytvorené podmienky na uskutočňovanie voľno-časových aktivít, a to kultúrno-spoločenských a športových a dvakrát týždenne sa vyučuje slovenský jazyk.


Keď v roku 2003 kompetentné orgány informovali Humenné o tom, že v meste chcú zriadiť záchytný tábor, okamžite sa ozvali obyvatelia a spísali petíciu. Projekt nenadchol ani miestnych poslancov. Na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva 11.4.2003 vyjadrili nesúhlas. Z 21 poslancov bolo proti projektu 20. Napriek tomu legislatíva Ministerstvu vnútra SR takéto zriadenie tábora umožnila. „Na tomto mimoriadnom zasadnutí bol prítomný aj vtedajší štátny tajomník Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Martin Pado a riaditeľ Migračného úradu Bernard Priecel. Svoj zámer vysvetľovali tým, že vstupom Slovenska do Európskej únie sa bude prehlbovať tlak na východnú hranicu, preto je potrebné azylovú procedúru vybavovať v priestore čím bližšie k hranici EÚ, a humenské kasárne boli najbližšie,“ spomínal na rušné obdobie zástupca primátorky Ing. arch. Andrej Semanco. „Ľudia sa predovšetkým báli, akí ľudia to budú. Báli sa o zdravie svojich detí. Regionálny úrad verejného zdravotníctva nám vysvetľoval, že emigranti s našimi občanmi do styku neprídu. Sú 30 dní v karanténe. Za ten čas im urobia náležíte vyšetrenia a až keď sa potvrdí, že sú zdraví, je im umožnené ísť na vychádzku mimo objektu. Dnes vidíme, že tieto opatrenia naozaj fungujú.“

Emigranti zo záchytného tábora v Humennom nie sú problémoví ľudia. Drobnejšie „previnenia“ sú riešené najmä vlastným personálom migračného úradu (migračný úrad môže napr. odňať vreckové v prípade porušenia vnútorného poriadku záchytného tábora), ak je to potrebné migračný úrad kontaktuje príslušný policajný útvar.

« späť

aktualizácia: 04.07.2013 | počet zobrazení: 27647

Počet návštev od 18.09.2011: 3741133
Počet návštev dnes: 925
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie