Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Gizela


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Eliminovať povodňové riziko už pri poliach

Eliminovať povodňové riziko už pri poliach

Upresnenie si činnosti, koordinácia postupu a realizácia ďalších úloh, aby sa v čo najväčšej možnej miere odvrátilo zaplavovanie ulíc Jasenovská a Košická po prívalových dažďoch. To bol dôvod stretnutia (22.4.) k riešeniu povodňovej situácie.


Podstata bola zameraná na elimináciu povodňového rizika, ktoré v konečnom dôsledku zasahuje domy na Jasenovskej ulici a domovú výstavbu na križovatke ulíc Jasenovská a Košická. Medzi lesmi (Humenské vrchy, Národná prírodná rezervácia Humenský Sokol) a Sídliskom pod Sokolejom (Košická ulica, novovznikajúca domová výstavba) s priľahlou časťou (Jasenovská ulica) sa nachádzajú polia, odkiaľ v čase prívalových dažďov steká voda znečistená blatom a vytvára povodňové ohrozenie.


Prvým riešeným aspektom bola hospodárska činnosť na predmetných poliach. Orba už bola vykonaná po vrstevniciach, rovnakým spôsobom sa má realizovať aj následná sejba rastlín. Má sa tak ovplyvniť (minimalizovať) rýchly odtok dažďovej vody z územia.


Z pohľadu zamedzenia povodňovej činnosti je najdôležitejšie zachytiť čo najviac prívalovej vody ešte nad sídliskom, na okrajoch polí. Aktuálne je náročné smerovať všetku vodu po prívalových dažďoch rigolmi až k Laborcu, keďže na súkromných pozemkoch sú záchytné rigoly v značnej miere zasypané (zarovnané s okolitou krajinou). Existujúce rigoly na mestských pozemkoch sa ešte prehĺbia, vyčistia od vegetácie (Technické služby mesta Humenné).


Zo strany firiem DEJ invest a NI-AL vzišla súčinnosť (pomoc strojmi a technikou) pri vytvorení nových záchytných rigolov. Tak pri poliach, ktoré v tomto roku budú pestovateľsky využívať, ale aj susediacich, ktoré obhospodarovať nebudú. Riešením sa javí v blízkosti polí aj vsakovacia jama, ktorá prvotný náraz vody eliminuje.


Technické služby preverili odvod dažďových vôd z otvorenej priekopy a tiež rúru pozdĺž Košickej ulice od výstavby rodinných domov po križovatku s Jasenovskou ulicou. Prečistili priekopu medzi garážami a novostavbou. Osadili zábranu (oceľovú mrežu) na vtok do potrubia, ktoré od Košickej ulice smeruje k Jasenovskej. Mreža však bola na druhý deň násilne odstránená (ukradnutá).


Pri križovatke ulíc Košická a Jasenovská je priekopa (smerom na obec Jasenov). Tá vodu z cesty pri dažďoch absorbovať zvláda. Problémom však je, že do priekopy nárazovo priteká aj voda z polí.


Rigoly vodu tečúcu z polí nielen zachytávajú, ale aj odkláňajú jej smer toku. Pôvodný hydrologický systém záchrany pred povodňami je však z veľkej časti narušený (na súkromných pozemkoch). Realizácia viacerých čiastočných opatrení (najmä v okolí polí) má povodňové riziká obmedziť.


Na stretnutí sa zúčastnili V. Kurťáková (prednostka MsÚ Humenné), M. Bodnár (NI-AL), J. Drozd (DEJ invest), J. Harvan (Staviva), M. Pavlik (MP KANAL), Ľ. Galanda (Správa a údržba ciest PSK), M. Kuruc (Technické služby mesta Humenné) a zamestnanci MsÚ Humenné.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Stretnutie k riešeniu povodňovej situácie ulíc Košická - Jasenovská Stretnutie k riešeniu povodňovej situácie ulíc Košická - Jasenovská
aktualizácia: 22.04.2021 | počet zobrazení: 597

Počet návštev od 18.09.2011: 3799655
Počet návštev dnes: 420
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie