Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Lujza


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Doterajšie aktivity Komunitného centra Humenné

Doterajšie aktivity Komunitného centra Humenné

Komunitné centrum Humenné začalo svoju činnosť 2. mája 2019. Jeho hlavným účelom je poskytovanie podpory fyzickej, ekonomickej a sociálnej regenerácie zanedbaných komunít v mestských a vidieckych oblastiach. Dôkazom dôležitosti jeho vzniku bol príchod prvých 12 detí, pre ktoré je centrum prioritne určené, hneď v prvých dňoch otvorenia. Táto skupina detí a mladých ľudí z lokality Podskalka patrí k najstabilnejším a najpravidelnejším návštevníkom Komunitného centra, dá sa eufemisticky povedať, že sú to naše stálice.

Od vzniku centra, teda v priebehu 4 mesiacov existencie, máme v dochádzkovej evidencii viac ako 100 detí. Keďže aktuálne sídlime v širšom centre mesta, sme radi, že sa u nás deti stretávajú a trávia tu svoj voľný čas. Hoci cieľom je poskytnúť priestor na rozvíjanie, sebarozvíjanie a rozvoj zručností v mieste ich bydliska, mladí ľudia a deti si k nám našli cestu i do mesta. Predpokladáme, že presídlením KC do lokality Podskalka sa zintenzívni aj návštevnosť centra.

K najobľúbenejším detským aktivitám patrí nepochybne futbal. Uvedomujeme si dôležitosť športu a pohybu pre deti každého veku, preto sú naše aktivity sú orientované aj týmto smerom. Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s Komunitným centrom v obci Sačurov. Humenským deťom, našim návštevníkom, sme sprostredkovali možnosť odohrať dva futbalové zápasy s deťmi zo sačurovského centra. Prvý zápas sa uskutočnil v Sačurove, odvetný následne v Humennom. Napriek tomu, že „naše“ deti ani raz nezvíťazili, od športu ich to neodradilo, nevzdávajú sa a bojujú ďalej.

Okrem športových aktivít sa snažíme rozvíjať u detí jemnú motoriku a podporovať tvorivosť. Z tohto dôvodu robíme pravidelne tvorivé dielne, kde deti cibria svoju kreativitu a fantáziu. Deťom tiež pomáhame pri učení, opakujeme si s nimi školské učivo a píšeme domáce úlohy. Týmto spôsobom nahrádzame školskú družinu, kam mnohé z našich detí nechodia. Na deti sa snažíme vplývať aj preventívne, preto im robíme besedy o slušnom správaní, hygiene, nutnosti dodržiavať PŠD atď.

Naše služby využívajú nielen deti, s ktorými sa zameriavame na zmysluplné trávenie voľného času, ale i dospelí. Dospelým prijímateľom sociálnych služieb pomáhame pri vybavovaní rôznych dávok, riešení problémov, pri podávaní žiadostí a aj v ďalších životných situáciách, ktoré ich postretnú.

Do dnešného dňa evidujeme v KC 138 dospelých klientov, pričom pravidelne pribúdajú ďalší. Ľudia sa k nám vracajú opakovane. Aktivity s dospelými sú zamerané hlavne na rehabilitáciu, či už skupinovú alebo individuálnu. Od začiatku vzniku sme sa ako centrum okrem každodenných činností zapojili do viacerých aktivít. V mesiaci máj sme za pomoci O.Z. Róm Podskalky upratovali miestnu časť Podskalka v rámci projektu „Miluj svoje mesto – Miluj svoj kraj“. V mesiaci jún sme si pripravili preventívnu komunitnú aktivitu, kde bol prítomný aj zástupca z radov mestskej polície. V júli sme pripravili komunitnú aktivitu „Hurá Leto“, kde sme sa s deťmi a rodičmi rozprávali o tom, ako trávia voľný čas počas prázdnin. Naša augustová komunitná aktivita sa niesla v znamení už spomínaného futbalového zápasu medzi KC Humenné a KC Sačurov, kde svoje deti prišli podporiť aj rodičia, starí rodičia a súrodenci.

V auguste sme tiež nadviazali spoluprácu s Vihorlatskou knižnicou v Humennom. Cieľom je pracovať na rozširovaní slovnej zásoby detí v slovenskom jazyku, pomôcť im lepšie vyjadrovať svoje pocity, názory a myšlienky. Spolupráca s knižnicou bude dlhodobá, plánujeme pravidelné stretnutia minimálne raz mesačne.

Pevne veríme, že naše aktivity budú pokračovať a deti a dospelí z marginalizovaných rómskych komunít sa do nich budú aktívne zapájať aj naďalej. Odborná garantka KC Humenné Mgr. Alena Andrášiková sa každý mesiac pravidelne zúčastňuje na poradách Odborných garantov Komunitných centier, ktoré sa uskutočňujú v rôznych KC. Supervízie konanej v KC Bystrá sa zúčastnila aj odborná pracovníčka KC Bc. Zlatica Kudráčová. Pracovníčka KC Klára Budiová sa zúčastnila tiež trojdňového školenia v Spišskej Novej Vsi. Školenie bolo zamerané na Komunitnú prácu, sociálne politiky a legislatívu.
Snahou všetkých pracovníkov KC je pracovať na svojej vzdelávaní, rozširovať si obzory a vďaka tomu profesionálnejšie pracovať s detským i s dospelým klientom.

Pracovníci Komunitného centra
Humenné

« späť

aktualizácia: 09.09.2019 | počet zobrazení: 537

Počet návštev od 18.09.2011: 3128616
Počet návštev dnes: 103
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie