Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Móric


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Dokumentačno-literárne stretnutie s dielom a jeho tvorcom vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Dokumentačno-literárne stretnutie s dielom a jeho tvorcom vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

LADISLAV GROSMAN ŽIL/ŽIJE V HUMENNOM
Vihorlatské múzeum v Humennom v rámci zážitkového vyučovania na múzejnej pôde pripravilo v termíne 4. februára 2019 so začiatkom o 8.00 hod. pre stredoškolskú mládež dokumentačno-literárne stretnutie so životom a dielom humenského rodáka, scenáristu, publicistu a vysokoškolského pedagóga Ladislava Grosmana pod názvom Ladislav Grosman ži(je)l v Humennom.


Súčasťou programu budú ukážky z literárnych diel autora, filmu Obchod na korze a ukážky diel o samotnom autorovi. Lektorkou podujatia bude pani Anna Šimkuličová, spoluautorka knihy o Ladislavovi Grosmanovi Zvečnené v slzách a pote tváre. Podujatie v deň 98. výročia narodenia Ladislava Grosmana je spomienkou na slávneho humenského rodáka, autora scenára k filmu Obchod na korze, jeho literárnemu odkazu pre budúce generácie i vzťahu k rodnému mestu. Dňa 25. januára 2019 uplynulo 38 rokov od jeho úmrtia.


Ladislav Grosman vo svojej literárnej tvorbe majstrovsky reflektoval predovšetkým vojnové udalosti. Je autorom viacerých prozaických diel, noviel a poviedok, ktoré čerpajú zo života východoslovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Knižne autorovi vyšli novela Obchod na korze, zbierka krátkych próz Nevesta, zbierka poviedok Hlavou proti múru a zbierka próz Z pekla šťastie. Poviedka Pasca a novela Obchod na korze sa stali predlohou k filmu Obchod na korze, ktorý bol v roku 1966 cenou Oscara vyznamenaný americkou Akadémiou filmových umení a vied za najlepší cudzojazyčný film.


Časť literárnej obce dnes vníma Ladislava Grosmana ako spisovateľa „…jednej témy a jedného priestoru, no s tvorbou univerzálnych kvalít…“, ktorá si zaslúži jeho návrat do slovenskej kultúry. Spomienkou na slávneho rodáka je v Humennom Sieň rodákov, ktorá uchováva autorom darované osobné zápisky a písacie pero. V meste boli na budove pošty na Námestí slobody, kde sa pôvodne nachádzal filmovo spracovaný obchod s galantérnym tovarom, osadené pamätné tabule.


Text: Mgr. Jana Fedičová, Vihorlatské múzeum v Humennom

« späť

aktualizácia: 04.02.2019 | počet zobrazení: 1219

Počet návštev od 18.09.2011: 3248815
Počet návštev dnes: 293
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie