Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Dohoda Chemes – Nexis Fibers zmluvne ožíva

Dohoda Chemes – Nexis Fibers zmluvne ožíva

Primátor mesta Miloš Meričko neustále rieši situáciu týkajúcu sa sporu firiem Nexis Fibers, a.s. Humenné a Chemes, a.s. Humenné. Komunikuje aj s najvyššími predstaviteľmi štátu, dôsledkom čoho bola návšteva Veroniky Remišovej v Humennom.
Pracovný program podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu obsahoval v piatok (22.5.) trojitú humenskú návštevu.
Na úvod stretnutie s primátorom mesta na pôde mestského úradu, následne v areáli priemyselného parku Chemes postupné stretnutie s predstaviteľmi firiem Nexis Fibers, a.s. Humenné a Chemes, a.s. Humenné. Na záverečnom tlačovom brífingu v mestských priestoroch sa okrem primátora a vicepremiérky zúčastnil aj Peter Kremský, predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.


Miloš Meričko, primátor Humenného: „Ďakujem vicepremiérke Veronike Remišovej a Petrovi Kremskému, že akceptovali moje pozvanie a prišli do Humenného. Vyhrotená situácia medzi oboma firmami eskaluje už mesiac. Po rokovaniach na pôde mesta aj došlo k čiastkovej dohode, Chemes energie pre Nexis Fibers pustil, ale po pár dňoch došlo opätovne k ich vypnutiu. Hrozí hromadné prepúšťanie 400 zamestnancov firmy Nexis Fibers, čo by pre náš región i mesto znamenalo katastrofu. Moje rokovania s oboma firmami sa preniesli do zaangažovanosti vlády. Vicepremiérka Veronika Remišová je dnes tu, v pondelok ma čaká rokovanie s premiérom Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom, ministrom hospodárstva."


Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu: „Na pozvanie primátora som prišla do Humenného, kde musíme vyriešiť mimoriadne dôležitý firemný spor. Ide o záchranu 400 pracovných miest, ich rodín. Rokovala som s primátorom i oboma firmami, oboznámili ma so svojimi argumentmi. Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi. Ak máme životaschopnú firmu, ktorá vyrába, dokonca 95 percent výrobkov dokáže exportovať na zahraničný trh, sídli na Slovensku, platí tu dane, je našou povinnosťou zabezpečiť vymožiteľnosť práva a právny štát. Rozumiem aj druhej strane, ktorej vyplývajú isté záväzky. Je však bezpodmienečne nutné situáciu pre zamestnancov i mesto Humenné vyriešiť. Obe strany rokujú, dohoda smeruje ku kompromisu, naším cieľom je, aby sa výroba obnovila a ľudia sa vrátili späť do zamestnania. Apelujem na dobrú vôľu oboch strán, v čase koronakrízy, keď ekonomika padá na kolená, sa konkrétne riešenia musia nájsť. Štát nie je neaktívny, firma Chemes dostala z eurofondov miliónový príspevok, očakávame z oboch strán ústretovosť."


Peter Kremský, predseda Výboru NR SR pre hospodárske náležitosti: „Po mesačnej snahe som dostal Chemes i Nexis Fibers za jeden rokovací stôl, zvyčajne sa doposiaľ iba vymieňali listy právnikov. A takýto stav je veľmi zlý, vtedy podnikanie a výroba upadá. Mám za sebou desiatky mailov, predstáv, stanovísk, ponúk, aspektov a chvalabohu sa včera (pozn.: štvrtok 21.5.) rokovalo už spoločne. Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič, konkrétny byť nemôžem. Až keď budú energie opäť spustené a ľudia sa vrátia do zamestnania, možno hovoriť o úspechu. Obe strany však boli ústretové, vidím záujem dohodnúť sa. Zjednotili sme sa na bodoch aktuálnej zmluvy o dodávke energií, objemoch, cenách. Dohoda medzi oboma firmami za ostatné tri roky nebola, mal som nádej, že pani vicepremiérku už privítame podpismi, ale zatiaľ ešte nepovedali záverečné slovo právnici. Verím, že čoskoro príde deň, kedy náš spoločný boj za ľudí bude mať úspešný koniec."


Pri otázkach zo strany médií vyjadrila Veronika Remišová nádej, že energie budú zo strany Chemesu pre Nexis Fibers spustené v budúcom týždni.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Tlačový brífing Peter Kremský - Veronika Remišová a Miloš Meričko Tlačový brífing Peter Kremský - Veronika Remišová a Miloš Meričko
« predchádzajúci Tlačový brífing Peter Kremský - Veronika Remišová a Miloš Meričko Primátor privítal vicepremiérku kyticou Vládna výprava Zástupcovia mesta Humenné Veronika Remišová v Humennom nasledujúci »
aktualizácia: 22.05.2020 | počet zobrazení: 2382

Počet návštev od 18.09.2011: 3524583
Počet návštev dnes: 2491
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie