Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Berta


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Do zbierky národných kultúrnych pamiatok v Humennom pribudli ďalšie známe kúsky

Do zbierky národných kultúrnych pamiatok v Humennom pribudli ďalšie známe kúsky

Naše mesto Humenné je známe množstvom národných kultúrnych pamiatok, o ktorých možno ani netušíte. Naposledy počas Pamätných dní mesta Humenné pri príležitosti jeho 700. výročia bol za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásený Valaškovský most. Tohto roku sa do zoznamu zapísali aj levy spred zámku či studňa.


Národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky je hnuteľná, alebo nehnuteľná vec pamiatkovej hodnoty vyhlásená Pami­atkovým úradom Slovenskej republiky, ktorá je významným dokladom historického vývoja, životného spôsobu a prostredia spoločnosti od najstarších dôb po súčasnosť, ako prejavy tvorivých schopností a práce človeka z najrôznejších odborov ľudskej činnosti pre ich historické, umelecké, vedecké a technické hodnoty, alebo ktoré majú priamy vzťah k významným osobnostiam a historickým udalostiam. V júni tohto roka sa medzi ďalšie národné kultúrne pamiatky v Humennom zapísali aj známe levy pred zámkom, obe fontány v zámockom parku, studňa na nádvorí zámku, sochy alegórií či erbové balustrády. Pamiatkový úrad na základe skúmania podkladu jednoznačne preukázal ich pamiatkovú hodnotu, ktorou je súhrn významných historických, spoločenských, krajinných, urbanistických, architektonických, technických, výtvarných alebo umelecko-remeselných hodnôt, pre ktoré môžu byť veci predmetom individuálnej alebo územnej ochrany.


Pamiatkový úrad SR vychádzal zo skutočnosti, že predmetné objekty sú súčasťou areálu národnej kultúrnej pamiatky kaštieľ a park v Humennom (resp. zámok a park). Spomínaný kaštieľ dali postaviť Drughetovci v 17. stor. na mieste stredovekého vodného hradu. Na začiatku 19. stor. sa majiteľmi kaštieľa stali Andrássyovci, ktorí ho dali prestavať do pseudoštýlu francúzskych barokových kaštieľov s francúzskym parkom a smerom na východ s anglickým parkom a rybníkom. Vstup do parku a kaštieľa dali vyzdobiť plastikami leva a levice. Na podstavcov pred kaštieľom ich dopĺňajú erby, vľavo rodu Andrássy a vpravo štylizovaný mestský. Tieto prvky boli odliate vo Veľkom Bereznom na Ukrajine.


Kaštieľ – zámok
Štvorkrídlový kaštieľ s nárožnými vežami a nádvorím so studňou je nositeľom významnej historickej hodnoty, vzhľadom na historický stavebný vývoj, ktorým objekt prešiel od svojho vzniku v 17. stor., cez záasadné stavebné úpravy na prelome 18. a 19. stor., ako aj v priebehu 19. a prvej polovice 20. stor. Areál kaštieľa s jeho pamiatkovými hodnotami disponuje aj významnými pamiatkovými hodnotami, ktorých zachovanie a prezentácia predstavujú verejný záujem: hodnotou krajinnou, urbanistickou, architektonickou, výtvarnou a umelecko-remeselnou.


Studňa
Studňa z obdobia renesancie sa nachádza na uzatvorenom nádvorí kaštieľa. V rokoch 1964 – 1972, bola realizovaná obnova kaštieľa, vrátane nádvoria so studňou.


Balustrády
Balustrády, lemujúce prístupovú cestu, vedúce k hlavnému vstupnému portálu južnej fasády kaštieľa, sú dokumentom architektonickej prestavby kaštieľa v poslednej tretine 19. stor., a zároveň sú významné aj z hľadiska genealógie či heraldiky z dôvodu zachovania erbu rodiny Andrássy, v ktorej vlastníctve bol kaštieľ i včase jeho prestavby, a erbu spriatelenej rodiny Wenckenheimovcov zo Stakčína.


Levy
Štyri sochy levov a levíc patria k ojedinelým príkladom zachovaných zvieracích exteriérových sôch. Ich sochárske spracovanie i remeselné zvládnutie sú dokladom požiadaviek monumentality, prísnej strohosti, elegancie doby, ale i dokumentom, akým spôsobom boli dotvárané areály panských sídiel v druhej polovici 19. stor.


Sochy alegóríí
Sochy alegórií sa zachovali v pôvodnej kompozičnej schéme i výrazovosti. Predstavujú hodnotný dokument sochárskej tvorby danej doby na našom území. Tvár alegórie má zachovaný duchovný výraz a nežnosť, ktorá je typická pre alegorické sochy daného obdobia a estetického ponímania zákonitostí krásy.


Čo všetko patrí k národným kultúrnym pamiatkam v Humennom? 

 • židovský a vojenský cintorín

 • pomník na Námestí slobody (Padlí v I. svetovej vojne) a vojenskom cintoríne (Padlí vojaci sovietskej armády)

 • Kláštor Františkánov

 • Kostol Všetkých svätých

 • hrob A.G. Jemeljanova

 • Kostol P.M. Sedembolestnej

 • 13 kaplniek krížovej cesty na kalvárii a aleja

 • kaštieľ, resp. zámok

 • zámocký park

 • Valaškovský most

 • studňa na nádvorí zámku

 • pravá a ľavá balustráda s erbom na zámku

 • 4 sochy levov

 • východná a západná fontána v zámockom parku

 • 4 sochy alegórie s dieťaťom a levom

Autor a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

Lev s balustrádou vľavo dole Lev s balustrádou vľavo dole
« predchádzajúci Lev s balustrádou vľavo dole Levica s balustrádou vpravo dole Studňa nasledujúci »
aktualizácia: 12.07.2018 | počet zobrazení: 5535

Počet návštev od 18.09.2011: 3118640
Počet návštev dnes: 745
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie