Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Cyril, Metod
Sviatok svätého Cyrila a Metoda


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Dni priateľstva v srdci Zemplína

Dni priateľstva v srdci Zemplína

Jana Vaľová: „Jediná cesta, ktorá vedie k ďalším úspechom Humenného, je cesta spolupráce, rešpektu, spoločného záujmu, vzájomnej pomoci a solidarity.“


Humenská samospráva pripravila pre svojich obyvateľov i návštevníkov v dňoch 7.-9. septembra tradičné Pamätné dni mesta, počas ktorých si pripomenuli 701. výročie jeho prvej písomnej zmienky. V tomto roku niesli podtitul Dni priateľstva.


Primátorka Humenného Jana Vaľová privítala na slávnostnom otvorení zástupcov partnerských miest Humenného – českého Třebíča, maďarskej Mátészalky, ruského mesta Vidnoje, ukrajinského Perečína a poľských miest Sanok a Jaslo. Nielen spomínané partnerské mesta, ale napríklad aj francúzske Darney sa Humenčanom predstavili vlastnou prezentáciou na Námestí slobody.


Jana Vaľová vo svojom príhovore ocenila medzinárodný rozmer podujatia a prekračovanie miestnych či regionálnych hraníc pri reprezentácii Humenného. „Každodenná poctivá a obetavá práca, nasadenie a úsilie zabojovať za dobrú vec v prospech mesta i obdivuhodná kreativita Humenčanov sú predpokladom toho, že pozitívne správy o Humennom sa šíria do celého sveta,“ uviedla.


Keďže išlo o posledné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v tomto volebnom období, poďakovala sa všetkým, ktorí prispeli k rozvoju mesta a jeho zveľaďovaniu. „Jediná cesta, ktorá vedie k ďalším úspechom Humenného, je cesta spolupráce, rešpektu, spoločného záujmu, vzájomnej pomoci a solidarity,“ uviedla primátorka s tým, že uplynulé štyri roky boli úspešné a mesto môže byť hrdé na to, aký rozmach počas nich zažilo.


Rozvoj Humenného a spoluprácu vo svojom príhovore pochválila aj atašé Veľvyslanectva Ruska na Slovensku Elena Epišina, generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach Attila Haraszti či radca-minister Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku Piotr Samerek, ktorý si zaspomínal aj na pôsobenie Dobrého vojaka Švejka v Humennom. Poslanec NR SR Mikuláš Krajkovič dal Humenné za príklad pre iné mestá, ktoré „mu v dobrom môžu závidieť jeho rozvoj“.


Odovzdávanie ocenení svojou návštevou poctili aj viacerí zástupcovia diplomatického zboru a predstavitelia cirkví. Pred slávnostným oceňovaním prečítal prítomným humenský gymnazista Samuel Onderišin zaujímavé pasáže z histórie a súčasnosti mesta. V bohatom kultúrnom programe vystúpila so svojim speváckym umením talentovaná Ľudka Kvašná zo ZŠ Hrnčiarska, či nadané speváčky z partnerského mesta Vidnoje – Maria Prokaznova a Valeria Odeševa. Prítomných doslova zdvihla zo sedadiel a roztancovala slovenská operná a muzikálová diva Sisa Lelkes Sklovská.


Trojica osobností, ktorým boli slávnostne udelené Ceny mesta Humenné, má za sebou nevšedné príbehy. Ich laureátmi sa stala novinárka, ilustrátorka a dizajnérka Marta Minorová, prezident Slovenského zväzu malého futbalu a zakladateľ najväčšej súťaže v malom futbale a jej juniorskej a detskej obdoby Peter Králik a dlhoročná primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia humenskej nemocnice Valéria Bašistová.


Cenu primátorky mesta získali aj traja hudobníci – vedúca rímsko-katolíckeho cirkevného súboru v Humennom Katarína Feňová, vedúci grécko-katolíckeho cirkevného súboru Pavol Kokuľa, vedúci pravoslávneho cirkevného súboru Mikuláš Surgent, spoločnosť Jev – Rošt AJ s.r.o a kolektív pracovníkov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.


Za všetkých ocenených poďakovala v príhovore Valéria Bašistová. „Sme dojatí, že v toku humenského času ste si všimli práve naše kroky, prácu a aktivity. Veríme, že to, čo sme urobili vstúpia do histórie mesta ako priaznivé posolstvo. Toto ocenenie patrí nielen nám, ale aj všetkým ľuďom v meste, ktorí s nami spolupracovali, našim rodinám a aj priateľom. Nikto sa nerodí len sám pre seba, ale pre celú ľudskú spoločnosť. Vzájomnou spolupatričnosťou a úsilím naďalej vytvárali priaznivé prostredie pre každého z nás. Aby v Humennom bolo veľa šťastia, pohody a lásky a aby nám v tomto úsilí pomáhal Boh,“ skonštatovala primárka hematológie.


Počas trojdňových osláv Dní mesta čakal Humenčanov bohatý kultúrny program pre všetky vekové kategórie. Najväčším ťahákom úvodného piatkového dňa bolo vystúpenie frontmana českej kapely Lucie Davida Kollera. Počas nasledujúcich dní sa v Humennom predstavila i nitrianska skupina Desmod a návštevníci mali možnosť pozrieť si napríklad prezentáciu historického šermu z Poľska či Rusínsky folklórny festival.


Zdroj: http://www.extraplus.sk/…i-zemplina-0

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 21.09.2018 | počet zobrazení: 3048

Počet návštev od 18.09.2011: 3123096
Počet návštev dnes: 421
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie