Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Cyril, Metod
Sviatok svätého Cyrila a Metoda


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Diétne stravovanie pre žiakov v Humennom sa môže realizovať v ZŠ Laborecká, podmienkou je však dostatočný počet žiakov

Diétne stravovanie pre žiakov v Humennom sa môže realizovať v ZŠ Laborecká, podmienkou je však dostatočný počet žiakov

V pondelok 20. januára, sa uskutočnilo na pôde Mestského úradu v Humennom stretnutie rodičov, riaditeľov ZŠ a vedúcej Odboru školstva, kultúry, mládeže a športu Jany Vasilcovej a referentky odboru školstva Márie Slávikovej. Stretnutie viedla viceprimátorka Mária Cehelská, ktorá prítomným vysvetlila, aké kroky samospráva podnikla doteraz v oblasti diétneho stravovania žiakov a aké má Mesto Humenné návrhy riešenia ďalšieho fungovania diétneho stravovania v základných školách.


Nakoľko počet detí so špeciálnymi diétnymi požiadavkami stále stúpa, humenská radnica vypracovala na základe podnetu od rodičov štatistiku, ktorej analýzou sa zistilo, že mnoho detí trpí buď intoleranciou lepku, laktózy, alebo inými ochoreniami a poruchami, ktoré si vyžadujú špeciálne diéty. Najčastejšie išlo o spomínanú intoleranciu lepku, preto aktuálny počet školopovinných detí trpiacich celiakiou je v súčasnosti 28.


Mesto Humenné sa nebráni vareniu diétnej stravy, ale iba na jednej škole
V rámci prevádzky školskej jedálne, ktorá by varila pre deti aj diétnu stravu, je potrebné vytvoriť v školskej jedálni vhodné podmienky. To znamená, stanoviť počet diétnych jedál, ktoré sa budú v kuchyni pripravovať, vypracovať prevádzkový poriadok, v ktorom bude uvedený počet a druh pripravovaných diét, popis organizácie práce pri príprave a výdaji diétnych jedál, či zabezpečiť zariadenie kuchyne na prípravu takýchto jedál, tiež vyškoliť zamestnancov kuchyne a pod. Všetko je samozrejmé potrebné odobriť Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý vydá potrebné povolenia na prevádzku. Keďže je takéto diétne stravovanie finančne náročné, v súčasnosti tieto podmienky v Humennom spĺňa iba ZŠ Laborecká, ktorá už má skúsenosti s diétnym stravovaním, a rovnako napr. varí aj pre iné školy, ktoré nemajú vlastnú školskú jedáleň (MŠ a ZŠ Podskalka). Mesto Humenné z tohto dôvodu rodičom malých celiatikov odporučilo ZŠ Laboreckú ako vhodnú pre stravovanie s tým, že najlepšou alternatívou by bolo, ak by dieťa so špeciálnou diétou bolo aj žiakom tejto školy. Diétne stravovanie na tejto škole by sa potom mohlo zrealizovať v prípade dostatočného počtu žiakov so špeciálnou diétou.


Čo sa týka okolitých miest v súvislosti s diétnym stravovaním v školských jedálňach, tak napr. Vranov nad Topľou takúto možnosť vôbec neponúka, v Snine sa diétne stravovanie realizuje iba v jednej materskej škole pre žiakov práve tejto školy s tým, že rozvoz takejto stravy RÚVZ nedovolil a v Michalovciach sa diétna strava varí iba v jednej základnej škole, rovnako bez rozvozu.


Čo je celiakia?
Celiakia je vrodené autoimunitné ochorenie. Je vyvolaná neznášanlivosťou bielkovín obilnín, najmä pšenice, jačmeňa a raže. Vyžaduje si pre rodičov celiatických detí každoodennú prípravu bezlepkovej stravy.


Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 21.01.2020 | počet zobrazení: 2057

Počet návštev od 18.09.2011: 3123326
Počet návštev dnes: 651
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie