Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Máj   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Žofia, Sofia


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Damoklov meč konkurzu už nad Nexis Fibers nevisí, firma plánuje zvýšiť zamestnanosť o 15 percent

Damoklov meč konkurzu už nad Nexis Fibers nevisí, firma plánuje zvýšiť zamestnanosť o 15 percent

Primátorka mesta sa v stredu, 26. apríla 2017 o 12.00 hod., zúčastnila schôdze veriteľov reštrukturali­začného plánu firmy Nexis Fibers.


Humenská spoločnosť Nexis Fibers odvrátila na stredajšom rokovaní svojho veriteľského výboru hrozbu konkurzu. Až 94 percent veriteľov odhlasovalo jej reštrukturalizačný plán, ktorý má trvať päť rokov, s čím vyjadrila veľkú spokojnosť aj primátorka mesta Jana Vaľová. Noví akcionári Nexis Fibers zo skupiny Ivana Bezloju, okrem toho avizujú zvyšovanie počtu zamestnancov o 15 percent a pripravenosť dohodnúť sa na dodávkach energií so skupinou Chemes, v ktorých priemyselnom parku spoločnosť sídli.


Spoločnosť Nexis Fibers vyrába vo svojom humenskom závode syntetické vlákna, ktoré sa využívajú na výrobu airbagov do áut, kordov do pneumatík, ako aj lán a sietí. S ich produktmi sa môže stretnúť aj každý motorista v našom meste, ktorý vo svojom aute jazdí na pneumatikách Michelin.


Nexis Fibers je v reštruktura­lizácii od augusta minulého roka po tom, čo ich bývalý akcionár Marco Marchetti ručil majetkom podniku za iné svoje neúspešné podnikateľské aktivity v Európe. Marchetti je momentálne kvôli obvineniu z podvodu vo vyšetrovacej väzbe vo Švajčiarsku. 


Stredajšie rokovanie veriteľského výboru trvalo na rozdiel od toho predošlého pred dvoma týždňami len necelú hodinu. Po jeho skončení vyšiel pred zástupcov médií predseda Predstavenstva Nexis Fibers, Milan Pršanec. „S potešením môžem skonštatovať, že náš reštrukturalizačný plán získal skutočne širokú až nadpriemernú podporu 94 percent veriteľov. Proti bolo celkovo 5 subjektov, v podstate iba nezabezpečení veritelia,“ uviedol s tým, že reštrukturalizačný plán musí teraz ešte po formálnej stránke najneskôr do dvoch týždňov odobriť aj prešovský Okresný súd.


Proti schváleniu plánu hlasovali len štyria nezabezpečení veritelia ako aj Sociálna poisťovňa, ktorá zo zákona musí byť vždy proti, kým jej pohľadávky nebudú na 100 percent uspokojené. Reštrukturalizačný plán sa má plniť päť rokov. Okrem investícií do ďalších výrobných technológií sľubujú noví majitelia podniku aj rozšírenie výroby a nárast zamestnanosti zo súčasných 440 na vyše 500 zamestnancov. Firma ponúka v rámci Humenného nadštandardné priemerné platy vo výške 850 eur/mesačne, pričom uplynulý rok dosiahla prevádzkový zisk 4,5 milióna eur.  


Vedenie spoločnosti Chemes ako jeden z menších nezabezpečených veriteľov je podľa vyjadrení svojich manažérov presvedčené o tom, že schválený reštrukturalizačný plán je protizákonný. „Schválením tohto plánu vzniknú spoločnosti Chemes škody za 5,1 milióna eur a bude pre našu spoločnosť likvidačný. Keď vám chýba v spoločnosti 5,1 milióna eur, tak čo to znamená? Že nemáte peniaze na to, aby ste financovali ďalej spoločnosť. My si túto situáciu necháme zhodnotiť a na základe toho využijeme všetky právne kroky, ktoré nám dovoľuje zákon,“ povedal predseda predstavenstva Vladimír Skoupil. Ten spolu s podpredsedom predstavenstva Chemesu Františkom Chvostaľom potom predstaviteľov médií odkázali na svoje tlačové oddelenie a odišli. „Ak máte ďalšie otázky, adresujte ich na dobre známu mailovú adresu našej spoločnosti,“ skonštatovali.


Chemes neskôr vo svojej tlačovej správe dokonca nevylúčil, že ak sa s novými akcionármi Nexis Fibers nedohodnú, môžu ich úplne odstaviť od dodávky energií. „V prípade, ak nedôjde v dohľadnej dobe k vyrovnaniu priamych škôd spoločnosti Chemes, nevylučujeme všetky možnosti riešenia situácie, vrátane ukončenia spolupráce so spoločnosťou Nexis,“ tvrdia.


Naopak noví akcionári Nexis Fibers včera zdôraznili, že budú serióznym partnerom pri reštrukturalizácii pre každého veriteľa vrátane skupiny Chemes. „Budeme ich serióznym a spoľahlivým partnerom, čo sme dokázali už počas reštrukturalizácie. To nám dodáva optimizmus, že všetko môže dobre fungovať Veľa času a energie sme venovali všetkému inému, než je biznis, teraz ich musíme venovať rozvoju a zabezpečeniu činnosti našej spoločnosti,“ povedal nám Ivo Bezloja.


Ten už podľa vlastných slov investoval do fabriky takmer 9 miliónov eur. Predstaviteľom Chemesu ponúkol, že za ich pohľadávku vo výške takmer dva milióny eur dostanú dvojnásobnú sumu za to, že im najbližších 5 rokov budú garantovať dodávku energií. To však Chemes podľa jeho slov odmietol a jeho predstavitelia naďalej trvali na svojej predstave reštrukturalizácie spoločnosti za 3 roky.


Plán Chemesu podľa ich prezentovaných vyjadrení spočíval v tom, že za fabriku v účtovnej hodnote zhruba 100 miliónov eur zaplatia necelých 300 000 eur a k tomu prisľúbili ďalšie investície v sume cca 11 miliónov eur. Takýto scenár Ivo Bezloja odmietol s tým, že by išlo o nepriateľské prevzatie jeho spoločnosti, pričom zdôraznil, že on už do podniku reálne investoval. 


Nexis Fibers odoberá od Chemesu celkovo sedem druhov energií, ktoré potrebujú pre svoju výrobu. Ako nám povedal Ivo Bezloja, mesačne len na energiách platia Chemesu faktúry za zhruba milión eur. Preto sa s nimi chcú dohodnúť na dlhodobej zmluve na 5 rokov, ktorej hodnota sa môže pohybovať až na úrovni 60 miliónov eur.


Stredajšiu dohodu veriteľov na reštrukturalizačnom pláne označila primátorka mesta Jana Vaľová za veľmi dobrú správu pre Humenčanov. „Veritelia hlasovali skoro ako jeden muž a ukázali svoj nesúhlasný názor na predložený plán zo strany skupiny Chemes. Horšou správou je to, že Humenné už nemá priemyselný park, resp. pozemky v takom rozsahu, aby mohol vybudovať vlastný park a prijať doň ďalších investorov, ktorí by zvýšili zamestnanosť v meste. Ak sa prenajímateľ priemyselného parku snaží bojovať s vlastnými nájomcami a vidíme, že viac podnikateľských subjektov z tohto parku odchádza ako prichádza, je to určite mementom pre naše mesto. Musíme sa zamyslieť, čo sa v tomto smere dá urobiť. Na takéto boje totiž žiaľ najviac doplácajú tí, ktorí sú tam zamestnaní.”

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 27.04.2017 | počet zobrazení: 8371

Počet návštev od 18.09.2011: 3796661
Počet návštev dnes: 1804
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie