Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   August   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

meniny má Zuzana


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » "Dajme spolu gól" - Grassroots projekt pre deti materských škôl

"Dajme spolu gól" - Grassroots projekt pre deti materských škôl

Materská škola Štefánikova sa v sezóne 2018/19 po prvýkrát zapojila do projektu SFZ Dajme spolu gól. Realizátorom projektu je Slovenský futbalový zväz v spolupráci s Futbalovým klubom FK Humenné. Cieľom projektu je spopularizovať futbal u detí už v predškolskom veku prostredníctvom športovo-pohybových aktivít. Do projektu boli zapojené deti z tejto škôlky, v čase od októbra 2018 do mája 2019, každý utorok v čase od 10:00 do 11:00, s výnimkou sviatkov a prázdnin. Realizovanie športovej prípravy týchto detí bola športová hala v Humennom, pod vedením kvalifikovaného trénera FK s B licenciou SFZ Alexandra Bochyna. Materská škola zapojením sa do projektu získala materiálno-technické vybavenie vo forme tréningových a športových pomôcok a potrieb.


Hlavnou myšlienkou projektu SFZ je vytvoriť podmienky a priniesť futbal pre najmladšie deti. Prioritou bolo osvojenie si základných pohybových návykov, rozvíjanie pohybových schopností a kognitívnych funkcií detí. Deťom sme ponúkli futbal ako možnosť, ukázať im, že pohyb a futbal je v prvom rade zábava. Aj preto sa tento projekt uberá v našom meste cestou spolupráce a prepojenia medzi materskými školami a miestnymi klubmi. Cieľovou skupinou boli deti materskej školy vo veku 5–6 rokov. Každá pohybovo-športová akti­vita mala vždy iné zameranie hlavnej časti formou všeobecného pohybového rozvoja, rôznych foriem hier a súťaží. V rámci osnov sa deti zoznámili s gymnastikou, tréningové jednotky boli zamerané na rozvoj koordinácie, rýchlosti, obratnosti, so zameraním na futbal. Nechýbali ani kompenzačné cvičenia.


Cieľom tréningových jednotiek teda bolo:

1. Ponúknuť deťom možnosť pravidelnej pohybovej aktivity
2. Osvojenie si základných pohybových návykov
3. Rozvoj pohybových schopností detí primerane k ich veku
4. Rozvoj kognitívnych funkcií detí
5. Motivovať deti k športovej aktivite
6. Vytvárať v nich trvalý vzťah k športovej aktivite – futbalu
7. Hravými prostriedkami ukázať (nie presviedčať) pozitíva pohybu a samotnej hry - futbalu
8. Získať pre futbal čo najviac detí z materskej škôlky pre futbalový klub FK Humenné


Obsahom tréningových jednotiek bolo:
Pohybovo-športová aktivita so zameraním na FUTBAL:
1. všeobecný po­hybový rozvoj:

● všeobecná pohybová príprava a koordinácia

● rýchlosť

● obratnosť


2. rôzne formy hier a súťaží:

● pohybové hry (naháňačky, skákačky, prekážkové hry, orientačné hry)

● pohybové hry s loptou

● pohybové hry so zameraním na futbal


3. voľná hra:

(väčší počet skupín, mini ihrísk, bránok a väčší počet gólov)

● 2 v 2

● 3 v 3


VYHODNOTENIE SEZÓNY 2018/19 PROJEKTU DAJME SPOLU GÓL
Ambíciou projektu bolo získať čo najviac detí pre futbal, nárast detí, ktoré by mohli mať záujem v nasledujúcom období pokračovať vo futbalovej príprave v FK Humenné. Zameranie športovej prípravy bolo vo všeobecno pohybovom rozvoji. Deti sa v jednotlivých tréningových jednotkách primárne stretli s cvičeniami z gymnastiky, s cvikmi zameranými na koordináciu, rýchlosť, obratnosť a zoznámili sa s rôznymi formami hier a súťaží. Od naháňačiek, prekážkových hier a orientačných hier, až k pohybovým hrám s loptou a zameraním na futbal. Deti prejavili obrovský záujem o futbalovú prípravu v peknej, novej športovej hale v Humennom a na tréningy sa veľmi tešili. Po počiatočných nedostatkoch, zvyknutí si na potrebnú disciplínu a bezpečnosť, sa postupne zlepšovali a u niektorých je aj záujem, aby pokračovali vo futbalovej príprave vo futbalovom klube. Platí to nielen pre chlapcov, ale aj dievčatá, pretože vo futbalovom klube klube máme aj dievčenskú sekciu.


Do projektu „Dajme spolu gól” sa zapojilo 23 detí z materskej školy Štefánikova. Väčšina týchto 5–6 ročných deti sa v nasledujúcom školskom roku presunú do školských lavíc na základné školy. Veľmi radi by sme boli, aby niektoré deti, ktoré prejavili určitý talent a pohybové schopnosti, pokračovali v načatom a nadviazali na prvé skúsenosti s loptou aj vo futbalovom klube FK HUMENNÉ. Ak bolo uvedené ambíciou projektu bolo získať, čo najviac detí pre futbal čo sa nakoniec čiastočne aj podarilo “splniť”.


Text a foto: Alexander Bochyn, tréner

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 07.11.2019 | počet zobrazení: 758

Počet návštev od 18.09.2011: 3175726
Počet návštev dnes: 394
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie