Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Január   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » DOHODA Nexis Fibers a Chemes. Od pondelka návrat do práce

DOHODA Nexis Fibers a Chemes. Od pondelka návrat do práce

Po vyše mesiaci neistoty sa v sobotu (23.5.) nadránom podarilo dohodnúť podmienky ďalšej spolupráce medzi spoločnosťami Chemes, a.s. Humenné a Nexis Fibers, a.s. Humenné. Súčasťou dohody je zmluva o cenách, platbách a objemoch energií a spôsobe vyrovnania záväzkov z minulosti. Vďaka tomu v sobotu ráno obnovil Chemes dodávku energií a Nexis Fibers opätovne od pondelka (25.5.) by mal rozbehnúť výrobu.


Na tlačovom brífingu pred hlavným vstupom do priemyselného parku Chemes sa zišli nielen predstavitelia firiem, ktorých sa spor týkal, ale aj tí, ktorí veľkou mierou prispeli k jeho ukončeniu.


V sobotňajšie ráno sa pred kamery médií postavili Peter Kremský, predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti, Miloš Meričko, humenský primátor, Ján Kučeravý, riaditeľ Nexis Fibers, a.s. Humenné, Vladimír Skoupil, predseda predstavenstva Chemes, a.s. Humenné, Tomáš Šudík, poslanec MsZ v Humennom a NR SR, Rastislav Jílek a Jozef Bubnár, poslanci NR SR.


K dohode došlo. Bola podpísaná približne o jednej v noci z piatka na sobotu. Platiť má do konca roka 2021. Obe spoločnosti v rokovaniach museli spraviť ústupky, nebolo podstatné určiť, kto má pravdu, ale nájsť cestu. Hrozba prepustenia takmer 400 ľudí spoločnosti Nexis Fibers, a.s. Humenné je odvrátená, vyriešenie sporu je však tiež dobrou správou pre ďalších 1 400 zamestnancov v priemyselnom parku Chemes v ďalších firmách.


„Teším sa, že po náročných dvojdňových rokovaniach, na ktorých som sa zúčastnil ako mediátor, sa strany dohodli na kompromise, prijateľnom pre oboch. Svoje úsilie som sústredil, aby sa namiesto vyťahovania starých krívd pozerali do budúcnosti. Nebolo to ľahké, ale po dlhých hodinách diskusií sme našli cestu. Vďaka tomu sa 400 zamestnancov Nexisu Fibers bude môcť vrátiť do práce. Vďaka tejto dohode nebude ohrozených ani ďalších 1 400 ľudí pracujúcich v ostatných firmách priemyselného parku. Ďakujem zástupcom oboch spoločností za ochotu vyjsť si navzájom v ústrety a nájsť riešenie zo situácie, ktorá sa dlhé mesiace zdala byť patová. Verím, že táto dohoda neznamená len ukončenie rokovaní a spustenie produkcie. Otvára priestor pre rokovania o dlhodobej spolupráci firiem, ku ktorej obe vyjadrili dobrú vôľu a zaviazali sa k nej. Budem naďalej aktívny, aby tieto rokovania neuviazli. V prípade, že by sa tak stalo, opäť som pripravený priviesť obe strany za rokovací stôl a rozbehnúť ich," povedal Peter Kremský.


Po mesiaci veľkého napätia tak mohol pozitívum konštatovať aj primátor. „Dohoda medzi oboma spoločnosťami znamenala pre mňa najkrajší spôsob sobotňajšieho rána. Ďakujem zástupcom oboch spoločností, že po mnohých úskaliach našli k sebe cestu. Verím, že podpísanie zmluvy sa prenesie do dlhodobej spolupráce, aj po roku 2021. Teším sa za 400 zamestnancov Nexis Fibers, aj za ďalších 1 400 pracovníkov priemyselného parku, že ich čaká už iba nerušená práca. Svoje veľké poďakovanie odovzdávam aj skvelému mediátorovi Petrovi Kremskému. Po dvoch dňoch v Humennom sa mu podarila veľká vec. Dosiahol dohodu, v ktorej museli spraviť ústupky obe strany, ale iba taká bola cesta k úspechu," poznamenal Miloš Meričko.


Obe spoločnosti majú zmluvu, na základe ktorej budú spolupracovať. Po dlhých rokoch je to návrat na štandardnú úroveň. Zmluva je prvým krokom k ďalšej zmluve s dlhodobým výhľadom, ktorá má avizovať, že spoločnosť Nexis Fibers, a.s. Humenné sa chce osamostatniť, niektoré energie si vyrábať sama. Základom toho budú ďalšie rokovania.
„Pri takýchto dohodách majú protistrany negatíva i pozitíva. Ja chcem spomenúť iba pozitíva. Prvá rovina je krátkodobá, dnes (pozn.: sobota 23.5.) od 8:00 začínajú naši technici spúšťať technologické zariadenia. Tie by mali byť v plnej prevádzke v pondelok ráno, takže štyristo zamestnancov môže nerušene opätovne nastúpiť do práce. V dlhodobej rovine zastávame názor, že Nexis Fibers si potrebuje vyrábať neregulované energie sama, aby spory už nevznikali," konštatoval Ján Kučeravý.


kompromisnom duchu sa vyjadril zástupca Chemes, a.s. Humenné. „Spravili sme to kvôli štyristo ľuďom, ktorí pracujú v spoločnosti Nexis Fibers, ale nemôžeme zabúdať, že v priemyselnom parku pracuje ďalších tisíc štyristo zamestnancov iných spoločností," poznamenal Vladimír Skoupil.


V spoločnom stanovisku obaja predstavitelia firiem poďakovali Petrovi Kremskému. V budúcom týždni spoločnosť Nexis Fibers, a.s. Humenné zrealizuje späťvzatie hromadného prepúšťania.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Dohoda Nexis Fibers a Chemes oznámená - 23. mája Dohoda Nexis Fibers a Chemes oznámená - 23. mája
« predchádzajúci Dohoda Nexis Fibers a Chemes oznámená - 23. mája Veľkú spokojnosť vyjadril aj Miloš Meričko Ján Kučeravý a Miloš Meričko Peter Kremský a Miloš Meričko Dohoda spoločností znamená spokojnosť nasledujúci »
aktualizácia: 23.05.2020 | počet zobrazení: 1895

Počet návštev od 18.09.2011: 3514089
Počet návštev dnes: 255
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie