Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých bilancovali rok 2017

Členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých bilancovali rok 2017

V utorok 20. februára 2018 sa stretli členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých v zasadačke Mestského úradu v Humennom (MsÚ), aby zhodnotili uplynulý rok svojej činnosti prostredníctvom hodnotiacej členskej schôdze. Schôdze sa zúčastnila aj primátorka mesta Humenné Jana Vaľová a viceprimátor Andrej Semanco.


Slovenský zväz telesne postihnutých je občianske združenie, ktoré združuje osoby s telesným postihnutím každého stupňa. V utorok sa ich v zasadačke MsÚ zišlo takmer osemdesiat. Predseda zväzu pán Jozef Levko spolu so sociálnou poradkyňou Erikou Bochinovou bilancovali hospodárenie zväzu telesne postihnutých za minulý rok. Zároveň vyzdvihli veľmi dobrú spoluprácu s mestom Humenné a poďakovali vedeniu mesta za spoluprácu pri rôznych projektoch podporujúcich telesne postihnutých v našom meste. Ide napr. o myšlienku vytvorenia bezbariérových prístupov, či už na samotnú humenskú radnicu, alebo pri rekonštrukcii chodníkov. Tieto bezbariérové prístupy veľmi pomáhajú telesne postihnutým pri ich každodenných činnostiach. Počas schôdze predseda zväzu tiež oznámil členom ďalšie aktivity, ktoré sú naplánované na tento rok.


Benefity ostanú zachované, navyše sa rozšíria Neskôr už pán Levko odovzdal slovo primátorke mesta Jane Vaľovej, ktorá členom Slovenského zväzu telesne postihnutých oznámila, že navrhli vyrovnaný, sociálny a rozvojový rozpočet, ktorý myslí na všetkých našich obyvateľov bez rozdielu veku. Sú v ňom opäť zvýšené finančné prostriedky na sociálne zabezpečenie, rôzne benefity, či obedy pre seniorov. J. Vaľová zdôraznila, že všetky nadštandardné benefity pre Humenčanov nielenže zostanú zachované, no ešte sa aj rozšíria. V roku 2018 bude mesto poskytovať príspevok pri narodení občana s trvalým pobytom v meste Humenné v zmysle Zásad o poskytovaní jednorazového príspevku pri narodení dieťaťa a jednorazového príspevku pri nástupe dieťaťa na povinnú školskú dochádzku v meste Humenné. V prípade novonarodených občanov mesta Humenné to bude príspevok 100 eur, ktorý dostanú spolu s príspevkom vo výške 829,86 eur (platí pre 1. a ž tretie dieťa v rodine) zo Sociálnej poisťovne. Rodičia budúcich prvákov dostanú príspevok pri nástupe do školy vo výške 150 eur. Na výdavky spojené so stravovaním dôchodcov prostredníctvom Senior čipovej karty prispeje mesto sumou 200 tisíc eur, pričom okruh seniorov, ktorí budú mať nárok na poskytnutie, resp. zvýšenie dotácie bude oproti iným mestám v našom okolí vyšší. Oproti minulému roku sa zvýši okruh seniorov, ktorí na ne budú mať nárok. „Príspevok na stravu dostanú už aj tí seniori, ktorých celkový dôchodok dosahuje 500 eur oproti minuloročným 450 eurám. Cieľom radnice je, aby sa aj vďaka príspevkom chodilo stravovať čo najviac ľudí v dôchodkovom veku,“ povedala primátorka.


Okrem toho spomenula aj novú autobusovú linku a viac spojov pre obyvateľov mesta. Aj naďalej budú môcť bezplatne cestovať žiaci 1. stupňa základných škôl s trvalým pobytom na území mesta, občania mesta vo veku od 65 rokov vyššie a držitelia preukazu ZŤP a ZŤP-S, resp. Senior karty. Zriadi sa tiež nová autobusová linka pre mladé mamičky s deťmi a seniorov, aby ňou mohli priamo navštevovať zdravotné zariadenia a zvýši sa počet spojov na už existujúcich linkách MHD.


Diskusia priniesla zaujímavé podnety a návrhy od občanov
V závere stretnutia sa uskutočnila diskusia, kde prítomní reagovali návrhmi a podnetmi na zlepšenie života v meste. Obyvateľ Sídliska Pod Sokolejom navrhol doplniť chýbajúci asfalt na dvoch chodníkoch na ulici SNP a obyvateľka Sídliska I upozornila na dezolátny stav chodníka pri podchode. Primátorka vysvetlila, že z mestského rozpočtu pôjdu financie aj do rekonštrukcií miestnych komunikácií a chodníkov. Najviac poškodené chodníky sa budú komplexne rekonštruovať a samozrejme sa bude dopĺňať aj asfalt v chýbajúcich úsekoch. Čo sa týka chodníka pri podchode, primátorka skonštatovala, že tento chodník patrí súkromnej osobe, ktorú však mesto kontaktovalo s možnosťou kúpi tohto pozemku. Keďže súkromníci požadujú za predaj svojich pozemkov vysoké ceny, mesto musí zvážiť, akú sumu za kúpu ponúkne.


Ďalšie otázky a podnety v rámci diskusie sa týkali zmeny dopravného značenia na niektorých uliciach. V tomto prípade primátorka Vaľová odporučila občanom obrátiť sa na vlastníka cesty a príslušné orgány Dopravnej polície listom, kde požiadajú o zmenu vodorovného (rozdeľujúce čiary na ceste) alebo zvislého (zmena značky) dopravného značenia. V takýchto prípadoch rovnako postupuje aj samotné mesto, pretože niektoré cesty patria pod správu Prešovského samosprávneho kraja alebo Slovenskú správu ciest.


Na konci diskusie sa predseda Slovenského zväzu telesne postihnutých poďakoval primátorke za to, že trpezlivo odpovedala na všetky otázky a podnety obyvateľov mesta. Zároveň pozval vedenie humenskej samosprávy na pripravované spoločensko-športové podujatia.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci nasledujúci »
aktualizácia: 22.02.2018 | počet zobrazení: 12161

Počet návštev od 18.09.2011: 3747248
Počet návštev dnes: 1900
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie