Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Chemlon a Chemloňáčik na medzinárodnom festivale v Aheloy v Bulharsku

Chemlon a Chemloňáčik na medzinárodnom festivale v Aheloy v Bulharsku

Staré príslovie vraví, že v núdzi spoznáš priateľa. A je to aj v skutočnosti. Keď sa pred niekoľkými rokmi pri návrate FS Chemlon Humenné z veľmi úspešného medzinárodného festivalu v Istanbule v Turecku na turecko-bulharských hraniciach pokazil autobus, v Burgase sme našli priateľa – Pepu Zaprianovú, organizátorku festivalu Radosť na brehu mora, ktorá nám zabezpečila ubytovanie a náhradný autobus. Zrodilo sa priateľstvo, ktoré trvá už roky. Na spoločné projekty na Slovensku, v Čechách a v Bulharsku nadviazala aj účasť našich kolektívov Chemloňáčik a Chemlon v dňoch 21.-26. augusta 2019 na medzinárodnom festivale v Aheloy.


Festival bol turnusový, realizovaný na viacerých miestach súčasne. Naša festivalová časť sa realizovala v Aheloy a Pomorí, jej účastníkmi boli súbory z Bulharska, Rumunska, Čiech a Slovenska. Podujatie má viacero bonusov, medzi ktoré patrí napr. neobmedzený počet členov súborov a dokonca pri refundácii nákladov sa ho môžu zúčastniť i rodičia, príbuzní a priatelia účastníkov festivalu. Vystupuje sa len večer, takže členovia súborov majú veľa času na oddych, pobyt pri mori, alebo na tvorivé sústredenia.


Folklórne súbory Chemlon a Chemloňáčik sú umeleckými kolektívami Súkromnej základnej umeleckej školy Kudlovská Humenné a účasť na podobných podujatiach patrí k jej dlhodobej stratégii. Na medzinárodných festivaloch sa v konfrontácii s inými súbormi ukáže kvalita kolektívov, docvičujú sa programy a sceľujú sa kolektívy.


Na festivale sa predstavili mladšia a staršia skupina DFS Chemloňáčik a FS Chemlon Humenné tancami Ceperka, Tancovačka, Karička, Krucena, Pod nohy hraj, Verbunkom, Fogášmi a Fľaškovým tancom. Svoj pobyt využili nielen na prezentáciu zemplínskej a rusínskej kultúry, ale najmä na oddych a nabranie nových síl po náročnej folklórnej sezóne, lebo nácviky počas prázdnin, ktoré s nimi realizovali učitelia Súkromnej základnej umeleckej školy Kudlovská Humenné každý utorok a štvrtok, vystúpenia počas víkendov a i medzinárodný festival v Červenom Kostelci, na ktorom získali Cenu primátora Červeného Kostelca im ubrali mnoho síl.


So sebou si vzali aj svojich rodičov, priateľov, takže sme na festivale mali aj svojich divákov. Celkovo nás bolo 172. Počasie nám prialo, všetci si v dostatočnej miere užili slnka, mora, tí starší i liečivého bahna, ale využili sme i vnútorné bazény hotelového komplexu Marina Cape. Čarokrásne boli aj spoločenské večerné posedenia pri bazéne a návšteva starobylého mesta Nesebar.


Rodičia s deťmi mali peknú a lacnú dovolenku, učitelia zrealizovali krátke umelecké sústredenia a úspešné vystúpenia, naše kolektívy sa zocelili. Bonusom boli odbornou porotou udelené 1. miesta v kategórii detských i mládežníckych súborov. Nakoniec zahraničné podujatie pomaly formovalo i novú generácia vedúcich súboru, lebo hlavnými organizátormi podujatia boli Bc. Michal Gnip a Bc. Daniela Kerekaničová a my starší sme im len pomáhali.


Nuž čo dodať. Deti a ich rodičia sa pýtajú už na ďalší termín festivalu v Aheloy. Aj to je znakom spokojnosti…


Text a foto: Miroslav Kerekanič, FS Chemlon

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 10.09.2019 | počet zobrazení: 3104

Počet návštev od 18.09.2011: 3747227
Počet návštev dnes: 1879
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie