Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš Meričko


Mobilná aplikácia Humenné

Mobilná aplikácia Humenné


Kalendár
  «   Apríl   »  
  «   2021   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

meniny má Vojtech


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Ceny mesta a ceny primátorky na rok 2017 sú už rozdané, dostal ich spisovateľ, paleontológ, chirurg, darca krvi a najstaršia Humenčanka

Ceny mesta a ceny primátorky na rok 2017 sú už rozdané, dostal ich spisovateľ, paleontológ, chirurg, darca krvi a najstaršia Humenčanka

Výnimočné príbehy majú za sebou viaceré osobnosti späté s našim mestom, ktorým boli dnes slávnostne udelené Ceny mesta Humenné, resp. Ceny primátorky mesta. Odovzdávanie schválených ocenení z rúk primátorky mesta Jany Vaľovej a jej zástupcu Andreja Semanca sa uskutočnilo na slávnostnom Mestskom zastupiteľstve v Divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska počas osláv Pamätných dní mesta Humenné pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Slávnostnú udalosť svojou návštevou poctili aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý je čestným občanom nášho mesta, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš, poslanci NR SR Alena Bašistová a Erik Tomáš, viacerí zástupcovia diplomatického zboru, zahraničných partnerských a spriatelených miest a predstavitelia cirkví.

 

Aj pán prezident zatlieskal 75-ročnému spisovateľovi Milanovi Zelinkovi, ktorému bola udelená Cena mesta. Hoci tento spisovateľ pochádza z Pezinka, väčšinu svojho života prežil v našom meste aj vďaka jeho manželke, ktorá pochádza z Papína. Vo svojich literárnych začiatkoch sa venoval poézii a neskôr k tomu pribudla aj umelecká próza. Svoje diela pravidelne uverejňoval v Slovenských pohľadoch, Mladej tvorbe a Romboide. Inšpiráciu pre svoju tvorbu čerpá z každodenného života, ktorý ako bežný občan žije v našom meste. Napísal viacero diel a medzi nimi sú aj zbierky poviedok Dych, Smädné srdce, Slamienky z Makova, Mechanici, Príbehy z Karpát či novely Belasé ráno, Kvety ako drobný sneh, Povesť o strýkovi Kenderešovi, Krajina a román Z Havranieho dvora. Udelenie Ceny mesta ho veľmi príjemne prekvapilo.


Milan Zelinka: Je to moje najvýznamnejšie ocenenie
„Dostal som už viacero literárnych ocenení, ale priznám sa, že s niečím takým som naozaj nepočítal. Teší ma, že si na mňa v Humennom spomenuli, lebo dnes som dostal doteraz najvýznamnejšie ocenenie počas svojho života. Keď som písal svoje knihy, mojim hlavným cieľom bolo, aby prebúdzali v ľuďoch dobré city. Chcel som, aby ich čitatelia aspoň na chvíľu zabudli na bežné starosti a našli v nich radosť, ktorú som aj ja v tomto kraji zažíval a zažívam. Som síce zo západu Slovenska, ale až tu som sa takpovediac literárne prebudil. Vďačím za to nielen mojej manželke, ale aj tým dobrosrdečným ľuďom, ktorí tu žijú a nádhernej prírode všade naokolo. Všetko to ma inšpirovalo v mojej literárnej činnosti. Nedávno som oslávil 75. narodeniny a hoci radšej by som oslavoval päťdesiatku, snáď ma aj toto ocenenie inšpiruje k napísaniu nejakej ďalšej knihy. Námetov mám dosť, len situácia je teraz taká, že omnoho väčší problém je nájsť nejakého vydavateľa, než napísať knihu,“ prezradil nám.


Martin Kundrat objavil aj nové stopy dinosaurov
Cenu mesta Humenné si z rúk primátorky mesta prevzal aj vedec a paleontológ Doc. RNDr. Martin Kundrat, PhD. Hoci vyštudoval učiteľský smer, svetoznámy sa stal výskumom skamenelín. Doteraz objavil 10 nových foriem života, vrátane lietajúcich jašterov a dinosaurov. Z neďalekého Bystrého popísal skamenelinu najstaršieho vtáka z územia Slovenska a v Tatrách objavil nové stopy dinosaurov. Zúčastnil sa paleontologických výprav v Kanade, USA, Mongolsku, Číne, Novom Zélande a viedol vlastné expedície v Patagónii, na Sibíri. Publikoval 40 vedeckých štúdií a 50 vedecko-populárnych článkov, natočil niekoľko rozhlasových i televíznych dokumentov doma i v zahraničí.


Príspevky 47-ročného rodáka z Humenného sa objavili v prestížnych zahraničných vedeckých časopisoch, pozývajú ho na odborné prednášky naprieč celým svetom, je školiteľom doktorandských študentov v zahraničí, autor mnohých výskumných projektov a má za sebou projektové spolupráce s tými najvýznamnejšími prírodovednými múzeami vo svete. Láska k domovu bola silnejšia a v roku 2016 sa po pôsobení v zahraničí vracia opäť na Slovensko. V súčasnosti pôsobí na Alma Mater v Košiciach, kde pomáha budovať novú vedecko-výskumnú inštitúciu.


Štefan Guzanin pomohol stovkám pacientov
Primátorka Humenného Jana Vaľová udelila Cenu primátorky mesta Doc. MUDr. Štefanovi Guzaninovi, Csc. Humenský rodák si toto ocenenie odniesol za starostlivosť o zdravie humenských pacientov v oblasti plastickej chirurgie, za obetavý a kvalifikovaný prístup k pacientom v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a za dlhoročnú reprezentáciu svojho rodného mesta a kraja v odborných medicínskych i laických kruhoch spoločnosti.


Kvalitnú prácu docenta Guzanina poznajú tisícky spokojných pacientov košickej Univerzitnej nemocnice, kde bol dlhý čas prednostom Kliniky plastickej chirurgie. Ako prvý využil princípy Ilizarovovej techniky a externý fixátor v liečbe vrodených chýb ruky a hornej končatiny. Zaslúžil sa významne o rozvoj mikrochirurgickej techniky aj jej využite pri replantáciách.


Petr Bialý daroval krv už 85 krát
Rovnaké ocenenie patrí aj 61-ročnému Petrovi Bialému, ktorý je už dlhé roky známy svojim aktívnym občianskym postojom darcu krvi. Ako držiteľ Diamantovej plakety za 85 odberov krvi pomohol zachrániť nejeden ľudský život. Aktívnym športovaním a zdravým životným štýlom sa usiluje, aby túto misiu ľudskosti mohol vykonávať čo najdlhšie. Medzi jeho záľuby patrí turistika, lyžovanie a dobrá hudba. A samozrejme všetky svoje voľné chvíle najradšej trávi v kruhu svojej rodiny.


Alžbeta Šepeľáková sa dokázala vzoprieť ťažkému osudu
Cenu primátorky mesta si v zastúpení svojej dcéry Marty Novákovej prevzala aj najstaršia občianka mesta Alžbeta Šepeľáková. Tá sa 9. júla dožila úctyhodného veku 105 rokov a k tomuto životnému jubileu jej poblahoželali aj zástupcovia humenskej samosprávy. Najstaršia Humenčanka nemala ľahký život, pretože už v detskom veku ju postihli zdravotné problémy. Dokázala sa však vzoprieť osudu a aj napriek zdravotnému hendikepu svojej ľavej nohy dokázala na upravenom bicykli prejsť aj 15 km, aby si zabezpečila veci potrebné pre svoju prácu.


Práve šitiu a krajčírstvu sa venovala od svojich 15 rokov a zaujímavosťou je, že na svojom bicykli jazdila až do sedemdesiatky. Anna Šepeľáková prežila dve svetové vojny, so svojím manželom sa zoznámila po druhej svetovej vojne. V manželstve sa narodila jediná dcéra Marta, ktorá bola jej vymodlenou dcérkou, a príkladne sa o ňu stará už desiatky rokov.


Všetky ocenenia sa odovzdávajú na základe Všeobecne-záväzného nariadenia mesta o udeľovaní verejných ocenení mesta Humenné. Výzvu na predkladanie návrhov zverejnil Mestský úrad prostredníctvom Humenskej televízie a na webovej stránke mesta. O udelení Ceny mesta Humenné schvaľovanej poslancami, resp. ceny primátorky mesta, sa vydáva listina s erbom mesta Humenné, ktorú podpisuje primátorka Jana Vaľová. Súčasťou ocenenia je vecný dar, príp. finančná hotovosť v maximálnej hodnote u jednotlivca do 300 eur, pre kolektív do 10 osôb vo výške 1 000 eur a pre kolektív nad 10 osôb vo výške 1 500 eur.

« späť

p. Zelinka p. Zelinka
« predchádzajúci p. Zelinka p. Kundrát p. Guzanin p. Bialý p. Šepeľáková (cenu prevzala jej dcéra)
aktualizácia: 16.09.2017 | počet zobrazení: 18065

Počet návštev od 18.09.2011: 3746818
Počet návštev dnes: 1470
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie