Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Margita


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Cenu mesta Humenné dostala aj záchrankyňa 70 Židov, Blanka Efrat Bergerová

Cenu mesta Humenné dostala aj záchrankyňa 70 Židov, Blanka Efrat Bergerová

Výnimočné ľudské príbehy majú za sebou viaceré osobnosti späté s mestom Humenné, ktorým boli v piatok, 16. septembra 2016, udelené Ceny mesta Humenné a Ceny primátorky mesta. Tieto ocenenia sa odovzdávajú na základe VZN o udeľovaní verejných ocenení mesta Humenné. Výzvu na predkladanie návrhov zverejnil Mestský úrad prostredníctvom Humenskej televízie a na webovej stránke mesta. Odovzdanie schválených ocenení sa uskutočnilo na slávnostnom mestskom zastupiteľstve v Divadelnej sále Mestského kultúrneho strediska, počas osláv Pamätného dňa mesta Humenné, pri príležitosti 699. výročia prvej písomnej zmienky o meste.


Cenu mesta In memoriam dostala, na návrh Juraja Levického z Humenného a Jarky Marcinekovej zo Sniny, humenská rodáčka Blanka Efrat Bergerová. Odvaha a statočnosť tejto židovskej dievčiny zachránila pred istou smrťou 70 ľudí. Blanka Bergerová prežila svoje detstvo v rodnom meste, no počas prenasledovania židov počas druhej svetovej vojny, bola nútená odísť z mesta spolu s rodičmi a súrodencami, aby sa vyhla deportácii do koncentračných táborov. Svoj úkryt našla rodina v bunkroch v lese nad obcou Staré Hory pri Banskej Bystrici. Po čase úkryt odhalili nacisti a chceli všetkých postrieľať. Za obeť padla sestra pani Bergerovej. Na naliehanie a prosby Blanky Bergerovej nacisti upustili od popravy sedemdesiatich ľudí, vrátane viacerých rodín z Humenného, ktorí sa v tomto bunkri nachádzali. Spomienky na život rodiny Bergerovej oživil jej syn, Dr. Avihou Efrat. Ten vydal knižne chronologicky spísaný dokument, ktorý zachytáva obdobie II. svetovej vojny a osudy jednotlivých členov jeho rodiny pod názvom „Najväčší biznis môjho života“. Kniha mala veľký ohlas nielen v Humennom, ale aj po celom Slovensku, v Izraeli, USA a Kanade. Na základe tejto knihy košické štúdio Slovenskej televízie spracovalo a odvysielalo v roku 2010 o nej aj dokumentárny film.


Ďalším z ocenených bol takisto In  memoriam akademický maliar  Orest Dubay starší. Jeden z najvýznamnejších slovenských maliarov a grafikov minulého storočia sa narodil pred 97 rokmi v obci Veľká Poľana, vo vtedajšom okrese Humenné. Svoje diela vystavoval nielen u nás, ale aj vo viacerých európskych a ázijských metropolách a iných veľkých mestách. Jeho umelecké diela tvoria aj značnú časť zbierkového fondu galerijného oddelenia Vihorlatského múzea v Humennom, ktoré mu tento národný umelec daroval v roku 1989. O päť rokov na to bola vo Vlastivednom múzeu v Humennom otvorená Galerijná sieň Oresta Dubaya a neskôr v roku 1999 práve tu bola otvorená autorská výstava k jeho životnému jubileu. Ostatná výstava, na ktorej sa zúčastnil v Humennom aj samotný autor, sa uskutočnila rok pred jeho smrťou v roku 2004 a prezentovala výber z jeho tvorby.


Cenu mesta Humenné dostal aj známy folklorista Miroslav Kerekanič. Ten v súčasnosti pracuje ako odborný pracovník pre hudbu a spev Vihorlatského múzea v Humennom a ako externý pedagóg Súkromnej základnej umeleckej školy Talent-Um Humenné. Zároveň je umeleckým šéfom a manažérom Folklórneho súboru Chemlon a angažuje sa aj v Rusínskej obrode, či Matici Slovenskej. V spo­ločenskej oblasti spolupracuje Miroslav Kerekanič s krajanskou Asociáciou Čechov a Slovákov vo Francúzsku, odborne pomáha Folklórnemu súboru Vihorlat Snina aj krajanskému súboru Nádeje Paríž vo Francúzsku. Je zakladateľom a organizátorom mnohých hudobných a folklórnych podujatí či festivalov v Humennom a na Zemplíne. Pravidelne organizuje postupové okresné, regionálne a krajské spevácke a hudobné súťaže a podarilo sa mu zabezpečiť vyše 120 vystúpení našich folklórnych súborov  v zahraničí. 


Medzi menami ocenených v kategórii Cena primátorky Mesta, pribudol tento rok aj futbalista a futbalový tréner Alexander Bochyn, ktorý po skončení aktívnej činnosti pokračuje už vyše 30 rokov v trénerskom remesle v žiackych družstvách FK Humenné.


Spolu s ním si toto ocenenie prevzala aj dlhoročná detská lekárka na Detskom oddelení a pediatrickej ambulancii v Humennom, Magdaléna Pašková. Tá v meste založila prvú diabetologickú a endokrinologickú ambulanciu, kde sa liečia malí pacienti s ochoreniami žliaz s vnútorným vylučovaním, výživy a na cukrovku a ochorenia štítnej žľazy. Dodnes si veľmi rada spomína na svojich kolegov a pacientov v Nemocnici v Humennom, o ktorých hovorí, že jej vždy boli milí a dúfa, že aj oni to tak cítili.


Držiteľom Ceny primátorky Mesta je od piatku aj primár ortopedického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ktorý pôsobí aj v humenskej nemocnici, Ján Kľoc. Ten si ju prevzal aj za dlhoročný inovatívny prístup k liečbe ortopedických ochorení a zavádzanie nových operačných postupov.


Slávnostného odovzdávania ocenení sa okrem zástupcov humenskej samosprávy, na čele s primátorkou, Janou Vaľovou, zúčastnili aj poslanci Mestského zastupiteľstva, predstavitelia štátnej správy, riaditelia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta spolu so svojimi žiakmi a vzácni hostia, medzi nimi aj delegácie našich partnerských miest z Perečína a Užhorodu a primátor Košíc a zároveň poslanec NR SR, Richard Raši. Celé podujatie svojim spevom obohatil víťaz Československej Superstar z roku 2009, Martin Chodur.


Počas nadchádzajúcich troch dní osláv Pamätných dní pre Vás Mesto Humenné v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom pripravilo aj bohatý kultúrny program na námestí, v rámci ktorého vystúpia Mladé talenty z Humenného, folklórna spevácka skupina Čemerňanka a Vinočok z Brekova, kapela The Cellmates, Žbirka revival, skupina Polemic, orientálne tance Bellies, sokoliarska skupina Sv. Bavona z Banskej Štiavnice, Vikomt zo Sniny, kapely Here & now a Kabát revival, Ujo Ľubo, Vierka Petrovčinová a Marián Bango, FS Chemlon a DFS Chemloňáčik, skupina No Brake. Okrem toho je pre návštevníkov pripravených niekoľko sprievodných programov ako prehliadka historických áut a exotických zvierat, interaktívne hry a rozprávky pre deti, 10. ročník Festivalu národnostnej vzájomnosti a výstava prác klientov stacionárov a denných centier. Navše si budete môcť prezrieť prácu poľovníckych, policajných a vodiacich psov v praxi. Záver osláv Pamätných dní vyvrcholí premietaním filmu Obchod na korze, ktoré sa uskutoční 23. septembra 2016, v rámci Návratu rodáka Ladislava Grossmana.


Autor: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

« predchádzajúci
aktualizácia: 16.09.2016 | počet zobrazení: 22618

Počet návštev od 18.09.2011: 3133616
Počet návštev dnes: 357
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie