Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   September   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

meniny má Konštantín


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Cédečko krstili vodou z Laborca

Cédečko krstili vodou z Laborca

V priestoroch nejedného humenského Denného centra sa dejú krásne príbehy. Patrí medzi ne aj činnosť zábavno-speváckeho súboru Humenskí seniori. Tri ženy a desať chlapov tvoria vokálnu zložku telesa, ktoré je sprevádzané dvoma akordeónmi.


Pracovali v skromných podmienkach, ale trpezlivo a poctivo, čoho výsledkom je CD s názvom Hej, mám ja frajiročku. Ich činnosť sa verejne prezentovala už skôr verejnými vystúpeniami v Humennom i okolitých obciach, aj v okresoch Snina či Medzilaborce. Hrdia sa chvíľou, keď reprezentovali Prešovský samosprávny kraj na seniorských speváckych súťažiach v Trenčíne i Zvolene.


Súbor Humenskí seniori vznikol v roku 2013 a doposiaľ má rovnaké zloženie. Zakladateľom bol Dezider Bindas, po reorganizácii súboru v roku 2014 prevzal vedenie Ján Murnik, ktorý je zároveň aj umeleckým vedúcim. Repertoár pozostáva z piesní Zemplína, Šariša, v neposlednej miere aj z rusínskych pesničiek. Zábavnú zložku zabezpečuje ľudový rozprávač Ján Bober. Jeho vtipy a humorné slovo vždy vytvoria príjemnú atmosféru. V Humennom už siedmy rok existuje súbor, ktorý svojím programom vie rozveseliť všetkých, ktorí prejavia záujem.


Úloha krstného otca v slávnostnom akte pripadla primátorovi mesta Milošovi Meričkovi, ktorý pokropil cédečko vodou z Laborca. Z rieky, ktorá živila našich predkov ešte dávno pred časmi výstavby renesančného kaštieľa či gotického kostola v meste.


„Veľmi si vážim, že som sa mohol stať tým, kto uviedol vaše dielo do života. Dielo, ktoré obsahuje rusínske i zemplínske pesničky. Tie sú studnicou folklóru v našom regióne, je stále z čoho čerpať, takže verím, že prvé cédečko bude mať čoskoro svojho nasledovníka. Som poctený, že svojimi piesňami a zábavou tešíte nielen Humenčanov, ale aj ďalších východniarov či ľudí v iných častiach Slovenska,“ povedal Miloš Meričko a zaprial cédečku veľa poslucháčov.


Po hymnickej piesni Živite ľudije prišli na rad aj ďalšie, zemplínske i rusínske, nálada bola milá, vrúcna.


Humenskí seniori:
Speváci: Mária Maturkaničová, Irena Pichová, Helena Ružinská, Ján Bober, Ján Borč, Albert Džubak, Jozef Džujka, Jozef Ganaj, Vasiľ Lisý, Karol Maturkanič, Ján Murnik, Jozef Petrovčin, Jozef Žak.
Akordeón: Ján Valalik, Rudolf Karafa.


Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad

« späť

Krst cédečka Krst cédečka
« predchádzajúci Krst cédečka Humenskí seniori Humenskí seniori Humenskí seniori Humenskí seniori Krst cédečka
aktualizácia: 12.09.2020 | počet zobrazení: 1400

Počet návštev od 18.09.2011: 3244392
Počet návštev dnes: 223
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie