« späť
Aktuality a oznamy » Busta Štefana Thomána odhalená

Busta Štefana Thomána odhalená

busta thoman

V Mestskom kultúrnom stredisku v Humennom sa v stredu konalo slávnostné odhalenie busty humenského rodáka Štefana Thomána (1862 – 1940). Tento Humenčan sa preslávil ako klavírny virtuóz a hudobný učiteľ. Práve pri 150. výročí jeho narodenia vytvoril sochár Bíro Lájos jeho bustu, ktorú v stredu slávnostne odhalila generálna konzulka Maďarska na Slovensku a zástupca primátorky mesta Ing. arch. Andrej Semanco. Slávnosti sa zúčastnil aj primátor Užhorodu Viktor Pogorelov s manželkou a delegáciou a zástupca starostu maďarského mesta Mátészalka Dr. Szászi István spolu s delegáciou.

Program otvorila Tereza Mandzáková, ktorá prítomným zaspievala. Úvodné slovo si vzala Iveta Dzurčaninová, ktorá vyzdvihla význam Humenských organových dní Štefana Thomána, nielen pre mesto Humenné, ale pre celé východné Slovensko. „Ide o medzinárodný festival hudby, ktorý nelahodí iba sluchu, ale povznáša aj dušu,“ dodáva. Záštitu nad podujatím prevzala poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a primátorka mesta Humenné, PhDr. Jana Vaľová.

Hostia si vypočuli krátky dvojjazyčný príhovor generálnej konzulky Maďarska na Slovensku, Éva Czimbalmosné Molnár. „Slováci a Maďari máme toho ako národy veľa spoločného,“ spomína „prežili sme aj ťažké chvíle, ktoré nás v minulosti rozdelili a postavili proti sebe. Dôležité je poznať spoločnú minulosť, pretože to je pevný základ našej budúcej spolupráce.“ Zdôraznila, že aj táto veľká udalosť, akou odhalenie busty klavírneho virtuóza isto je, vzájomne dva národy spája a posilňuje puto medzi nimi. „Ďakujem aj pani riaditeľke Mestského kultúrneho strediska, že vybrala pre bustu známeho a významného Humenčana také dôstojné miesto,“ uzatvára príhovor.

Prítomných oslovil aj Andrej Semanco, ktorý vyzdvihol význam pripomínania si rodákov, ktorých spoznal vďaka ich usilovnosti a talentu celý svet. „Je chvályhodné, že sa na organovom festivale pravidelne predstavujú aj zahraniční hostia, čo nás, samozrejme, veľmi teší,“ hovorí Semanco. Aj prostredníctvom tohto podujatia môžeme návštevníkom ponúknuť kus z histórie mesta Humenné.

Program slávnostného odhalenia busty ukončil Mužský spevácky zbor sv. Efréma z Budapešte hymnusom od Franca Liszta. Zbor mal následne koncert v Kostole všetkých svätých v Humennom.

Štefán Thomán sa narodil v roku 1862 v Humennom, kde získal základné hudobné vzdelanie u miestneho farára – organistu. V ďalšom štúdiu hudby po absolvovaní gymnázia v Košiciach pokračuje na hudobnej akadémii v Budapešti, kde sa ho ujal Ferenc Liszt. Po ukončení štúdia sa na tej istej škole stáva pedagógom a postupne sa vypracoval na jedného z najlepších klaviristov svojej doby, a tak sa stal dôstojným pokračovateľom Lisztovho odkazu. Zomrel v roku 1940 v Budapešti.


 http://www.humenne.sk/…na-odhalena/

« späť

aktualizácia: 30.07.2012 | počet zobrazení: 70374

Počet návštev od 18.09.2011: 4569103
Počet návštev dnes: 270
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie