Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Apríl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

meniny má Irena


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Bezplatný e-mailový kurz poľštiny

Bezplatný e-mailový kurz poľštiny

Poľsko je náš blízky sused a poľština je veľmi podobná slovenčine – spolu so slovenským, českým jazykom a lužickou srbčinou (Nemecko), patrí k skupine západoslovanských jazykov. Väčšina Slovákov nemá problém porozumieť sa s Poliakmi, naše jazyky sú vzájomne pochopiteľné. Napriek tomu v poľštine je veľa slov, ktoré sú odlišné od slovenských a ktorým sa len ťažko dá porozumieť z kontextu. Kurz sa sústreďuje najmä na výučbu týchto slov, upozorňuje tiež na často sa vyskytujúcich „falošných priateľov“. Sú to slová, ktoré sa v poľštine aj slovenčine píšu alebo čítajú identicky, ale majú úplne odlišný význam. Často aj opačný (napríklad čerstvý znamená v poľštine starý) alebo dokonca aj vulgárny. Aj preto je dôležité poznať týchto „falošných priateľov“, aby sme sa vyhli nedorozumeniam.


Kurz má podobu úrokov, ktoré sa automaticky posielajú na e-mailovú schránku, uvedenú pri registrácii. Kedykoľvek je však možné odhlásiť sa z prijímania ďalších mailov, stačí kliknúť „link rezygnacji“, čiže odkaz na odhlásenie, ktorý je uvedený na konci každého úroku.


Autorom kurzu je poľský novinár venujúci sa medzinárodným témam, a zároveň redaktor portálu „Port Európa“ – Jakub Łoginow z Krakova. Łoginow spolupracuje s celoštátnymi novinami „Dziennik Gazeta Prawna“, pre ktoré píše o Slovensku. Najnovšie píše aj o poľsko-slovenských vzťahoch pre týždenník „Podtatranské noviny“. Jeho portál „Port Európa“ koordinuje spoločenskú iniciatívu „Poľska – Słowacja“ (www.facebook.com/polskaslowacja), ktorej cieľom je uzavretie novej poľsko-slovenskej dopravnej zmluvy v oblasti autobusovej dopravy, čo by malo byť prvým krokom k vytvoreniu spoločného systému verejnej autobusovej dopravy na poľsko-slovenskom pohraničí.


Na kurz sa možno prihlásiť prostredníctvom formuláru, ktorý je prístupný za odkazom: http://porteuropa.eu/…skeho-jazyka

« späť

aktualizácia: 05.10.2016 | počet zobrazení: 8998

Počet návštev od 18.09.2011: 2962935
Počet návštev dnes: 1365
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie