Primátor mesta

PhDr. Ing. Miloš MeričkoKalendár
  «   Júl   »  
  «   2020   »  
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

meniny má Ivan


Staré stránky

Staré stránky mesta Humenné sú dostupné na adrese old.humenne.sk


« späť
Aktuality a oznamy » Bežci priniesli symbolicky do Humenného posolstvo svetového mieru

Bežci priniesli symbolicky do Humenného posolstvo svetového mieru

V nedeľu 3. júna sa v Humennom zastavili na krátko štafetoví bežci, ktorí symbolicky na Námestie slobody priniesli pochodeň Behu mieru.


Beh mieru – celosvetový beh
Mierový beh (Peace run) založil v roku 1987 športovec, umelec a mierový filozof Sri Chinmoy. Odvtedy sa každoročne beží Mierový beh formou štafety s horiacou pochodňou, ktoré nesú cez viac než 140 krajín sveta státisíce dobrovoľných bežcov. Pochodeň symbolizuje všetko, čo nás spája – mier, priateľstvo, porozumenie a harmóniu – napriek našim rozdielnym národnostiam, kultúram či vieram. Myšlienkou tohto behu je, že k štafete sa môže pripojiť každý a vložiť do pochodne svoju dobrú vôľu, ktorá sa ponesie ďalej do sveta.


Inak tomu nebolo ani v prvú júnovú nedeľu. Bežcov privítal viceprimátor Andrej Semanco, ktorému odovzdali bežci mierové posolstvo formou pochodne, ďakovného diplomu a obrazu. Zároveň vyjadrili radosť zo spolupráce miestnej samosprávy. Viceprimátor bežcom poďakoval a ocenil, že do Humenného zavítala pochodeň symbolizujúca to najcennejšie pre celý svet – mier. Navyše s pochodňou poslal tiež želanie pre celý svet, a to zdravie, ktoré je najdôležitejšie.


V Európe putuje mierová pochodeň všetkými štátmi
Tento rok je pre Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run výnimočný, pretože tohtoročná európska vetva prechádza cez všetky štáty Európy. Štafeta vyštartovala 27. februára v Sofii, hlavnom meste Bulharska a po viac ako siedmich mesiacoch slávnostne ukončí 8. októbra svoju púť v portugalskom Lisabone. Na Slovensko prišiel Mierový beh 3. júna z Ukrajiny a 10. júna bude ďalej pokračovať do Českej republiky. Počas týchto 8 dní urazí trasu dlhú vyše 570km.


Mierovú pochodeň naplnili želania státisícov obyčajných ľudí, ale aj mnohých významných osobností. V Slovenskej republike i vo svete ju od svojho vzniku držalo veľa športovcov, umelcov, politikov a duchovných predstaviteľov, napr. Matka Tereza, Nelson Mandela, Henrieta Farkašová (najúspešnejšia slovenská paralympionička), či Dominik Hrbatý (bývalý slovenský reprezentant v tenise).


Autor a foto: Mgr. Michaela Dochánová

« späť

Bežci mieru - okrem Slovákov aj bežci z Ruska či Guatemaly Bežci mieru - okrem Slovákov aj bežci z Ruska či Guatemaly
« predchádzajúci Bežci mieru - okrem Slovákov aj bežci z Ruska či Guatemaly
aktualizácia: 05.06.2018 | počet zobrazení: 4764

Počet návštev od 18.09.2011: 3128066
Počet návštev dnes: 929
Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie