Aktuality a oznamy » Všetky aktuality » Historické príbehy od schengenskej hranice 02 « späť

Historické príbehy od schengenskej hranice 02

dátum aktualizácie: 08.11.2012 | počet zobrazení: 58 167

Prečítať nahlas

knizky V roku 2010 kolegovia Ing. Vladimár Sekela a Mgr. Mikuláš Jáger predstavili verejnosti publikáciu o michalovských historických príbehoch. Dnes prichádza s voľným pokračovaním tejto knihy historik Zemplínskeho múzea a popularizátor regionálnej histórie dr. Martin Molnár. Ten je zároveň autorom myšlienky vydávať autentické historické príbehy z regionálnej histórie pod názvom Historické príbehy od schengenskej hranice 02 – Príbehy zo Zemplína.

Už prvý diel Historických príbehov od schengenskej hranice, ktorý v roku 2011 zostavova­teľsky pripravil so stredoškolským pedagógom Mgr. Matejom Starjákom, zaznamenal nečakaný úspech. V tejto publikácii trinásť autorov napísalo štyridsaťtri príbehov súvisiacich s históriou miest a obcí okresov Michalovce a Sobrance.

Druhý pripravovaný diel je zameraný na územie Zemplína (slovenské časti historickej Zemplínskej a Užskej župy). Dôvod je jednoduchý. V roku 2012 uplynie presne 90 rokov od definitívneho zániku historickej Zemplínskej župy. V autorskom kolektíve druhého dielu je trinásť autorov, z ktorých väčšina pracuje v Slovenskej akadémii vied, v archívoch alebo v slovenských múzeách. Autori v pripravovanom druhom pokračovaní príbehom predstavia takmer tridsať zaujímavých zemplínskych autentických historických príbehov. Tieto, ale aj mnoho ďalších príbehov, si môžete prečítať v pripravovanej publikácii, ktorá bude uvedená do života koncom novembra, resp. začiatkom decembra 2012.

V prípade, že máte záujem o kúpu spomínanej publikácie ktorej cena v predpredaji bude 15 € napíšte na adresu: [email protected]


Vyberáme z obsahu knihy:
Mnoho Slovákov pozná príbeh čachtickej bielej pani („krvavej grófky“) Alžbety Báthoryovej, ale málokto vie, že svoje manželské „áno“ povedala svojmu snúbencovi Františkovi Nádasdymu v zemplínskom mestečku Vranov v roku 1575.

V 17. storočí sa do Humenného dostali ostatky svätého Bonifáca (svätý Bonifác patrí k tzv. ľadovým svätým). Súčasným veriacim aj návštevníkom kostola len krátky list na stene vedľa oltára sv. Jána Nepomuckého vysvetľuje, kto odpočíva v presklenej schránke pod oltárom. A práve o ceste ostatkov svätého Bonifáca z ďalekého sveta do Humenného je jeden z príbehov.

Kto by nepoznal sochu Herkula nachádzajúcu sa v Snine. O tom kto a prečo dal v Snine zhotoviť sochu tohto antického siláka sa už vie oveľa menej. Odpoveď na tieto, ale i na ďalšie otázky prináša Príbeh (nielen) o bájnom sninskom Herkulesovi.

Konkubíny, metresy, kurtizány … ( dnes sa zaužíval nový termín zlatokopky) sú osobitnou a veľmi pikantnou témou dejín. Príbeh Gróf a konkubína je presne takýmto príbehom. Plný lásky, vášne, klamstva, podvodov a omylov. Je to príbeh grófa Františka Csakyho a dcéry debnára Alžbety Árvayovej, ktorá svojou krásou poblúznila myseľ starnúceho grófa.

Nádherná romantika dýcha z rakúskeho veľkolepého historického trojdielneho filmu o cisárovnej Sissi (Alžbeta Habsburská manželka cisára Františka Jozefa I.) z 50. rokov 20. storočia v hlavnej úlohe s Romy Schneiderovou. Vo filme je zobrazená aj scéna korunovácie Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Habrsburskej za uhorského kráľa a kráľovnú. Svätoštefanskú korunu na hlavu Františka Jozefa I. nasadil gróf Július Andrássy. Nebol to nik iný ako ten istý gróf Andrássy, ktorého počas panovania cisára Františka Jozefa I. odsúdili na smrť a v roku 1851 aj obrazne popravili. Ale to sú paradoxy dejín. Gróf Július Andrássy nazývaný aj „veľký syn Uhorska“ je pochovaný v rodinnom mauzóleu v meste Trebišov. Jeho životné osudy sú témou príbehu Krásny obesenej korunoval Sissi.

V roku 1865 sa Michalovce stali „hlavným mestom“ ortodoxného židovstva v celom Uhorsku. Do histórie prelomové stretnutie ortodoxných rabínov v Michalovciach vstúpilo ako „michalovská synoda“. V minulosti zohrávala významnú úlohu v meste práve židovská komunita. Tajuplná, nepoznaná, často opradená dohadmi a legendami je história michalovských Židov. Ako to v skutočnosti bolo, čo po židovskej kultúre v meste zostalo? O tom sa môžete dočítať v príbehu Keď po uliciach znel jidiš.

« späť

Upútavky

Voľby 2022

Voľby 2022 viac

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ

Záznamy HNTV z rokovaní MsZ viac

Mobilná aplikácia mesta Humenné

Mobilná aplikácia mesta Humenné viac

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE

Parkovné aj prostredníctvom APLIKÁCIE viac

Odkaz pre humenskú radnicu

Odkaz pre humenskú radnicu viac

Miestne dane a poplatky

Miestne dane a poplatky viac

UMR Humenné

UMR Humenné viac

Register dotácií schválených komisiami MsZ

Register dotácií schválených komisiami MsZ viac

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY

PORADOVNÍK ŽIADATEĽOV O ZABEZPEČENIE POSKYTOVANIA SOCIÁLNEJ SLUŽBY viac

Poradovník prideľovania bytov

Poradovník prideľovania bytov viac

Ministerstvo školstva

Ministerstvo školstva viac

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom

Rekonštrukcia multifunkčného športového areálu na Laboreckej 1893/66 v Humennom viac

Mesto Humenné

Kontakt:

Kukorelliho 1501/34
066 28   Humenné
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 7856228
Počet návštev dnes: 10123